Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 15 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: e fatura verme mecburiyeti

Müdavim Üye

e fatura verme mecburiyeti

mükellefimize e fatura düzenleyen bir firma bu faturaları müşteriye vermemiş yerine sadece irsaliye vermiş ve irsaliye üzerinede matrah ve kdvleri yazdırmış ancak elimizde e faturalar yok firmayı aradığımızda bunları sistemden almak sizin işiniz diyorlar
    1 -e faturayı çıktı olarak verme mecburiyetleri varmı
    2- e faturaları sistemden toplamak bizim işimizmi ( yada mükellefin )
    yasal dayanağı nedir bu durumun

Müdavim Üye
    İrsaliye vermesi yeterli.E-fatura sisteme düşüyor zaten.Elden vermenin hiçbir manası yok.
    Yada irsaliye kesmez direk e-fatura keser detayınada irsaliye yerine geçer yazabilir.
    Kısacası e-faturaları sistemden takip etmek yazdırmak ve mali müşavire teslim etmek mükellefin görevidir.Satıcı firmaların değil.

Müdavim Üye
    hangi sisteme düşüyor elde belge yok neyi işleyecez mükellef ben uğraşmam diyor satıcı ben uğraşmam diyor ne olacak bu işin sonu biz e defter yada e fatura kullanıcısı değiliz ki firmaların e faturaya geçmeleri belge verme mecburiyetlerini ortadan kaldırırmı

Müdavim Üye
    Alıntı Citybird Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hangi sisteme düşüyor elde belge yok neyi işleyecez mükellef ben uğraşmam diyor satıcı ben uğraşmam diyor ne olacak bu işin sonu biz e defter yada e fatura kullanıcısı değiliz ki firmaların e faturaya geçmeleri belge verme mecburiyetlerini ortadan kaldırırmı
    E-fatura mükellefi değilseniz size nasıl e-fatura kesiyor e-arşiv olmasın, sorunuzu yeniden gözden geçiriniz.

Müdavim Üye
    .................sabır

Müdavim Üye
    .................sabır
    Bak güzel kardeşim hem suçlu olup hemde güçlü olma muhabbeti yapma bana.
    Bize e-fatura kesilmiş diyorsun sonra e-fatura kullanıcı değiliz diyorsun.
    Bende sana insan gibi diyorumki e-fatura kullanıcısı olmayana e-fatura kesilmez diyorum ya sabır diyorsun.
    Sabretmezsen nolacak?

Müdavim Üye
    SEVGİLİ YOKUŞ KARDEŞİM
    olayı anladın mı anlamadın mı
    derdimiz e fatura veya e arşiv fatura olması değil
    bu işten anlamıyoruzki burada soru sorduk
    dersin ki e fatura mükellefi isen satıcı mecbur değil fatura vermeye veya e arşiv fatura ise satıcı mecbur sana suret vermeye
    yada her iki durumdada mecbur veya değil dersin
    çok mu zor yani
    ukalalık yapmadan bir soruya cevap vermek
    sabretmezsem ne mi olacak
    ben bunalmışım çıkış arıyorum allahta seni bunaltsın
    ne diyeyimki başka

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    e-fatura kullanıcısına fatura kesilirken bir mesaj gib sistemine bir mesajda müşterinin bildirdiği e-maile gelir müşteri yazıcısından çıktı alır muhasebeye verir böyle uyguluyoruz.Bir müşterimde benim e-mailimde ilave ettirdim bir tanede bana geliyor reklam mesajlarıda gelen müşteri tembellik ederse bir tedarikçisinden benimde haberim oluyor.Ön muhasebe faturayı kağıda döküp verecek uygulama bu.

Müdavim Üye
    Alıntı ibrahimce22 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İrsaliye vermesi yeterli.E-fatura sisteme düşüyor zaten.Elden vermenin hiçbir manası yok.
    Yada irsaliye kesmez direk e-fatura keser detayınada irsaliye yerine geçer yazabilir.
    Kısacası e-faturaları sistemden takip etmek yazdırmak ve mali müşavire teslim etmek mükellefin görevidir.Satıcı firmaların değil.
    SEVGİLİ YOKUŞ KARDEŞİM
    olayı anladın mı anlamadın mı
    derdimiz e fatura veya e arşiv fatura olması değil
    bu işten anlamıyoruzki burada soru sorduk
    dersin ki e fatura mükellefi isen satıcı mecbur değil fatura vermeye veya e arşiv fatura ise satıcı mecbur sana suret vermeye
    yada her iki durumdada mecbur veya değil dersin
    çok mu zor yani
    ukalalık yapmadan bir soruya cevap vermek
    sabretmezsem ne mi olacak
    ben bunalmışım çıkış arıyorum allahta seni bunaltsın
    ne diyeyimki başka
    Merak etme beddua döner dolaşır seni bulur.
    Senin kafanın iyi olmadığı yazdıklarından belli oluyor.
    Satıcı vermek zorunda değil dedim zaten baştan.E-fatura mükellefinin faturaları göreceği entegratör bir program vardır.
    Ama sen üstüne üstlük e-fatura kullanıcı değil dedin bende sana e-fatura kullanıcı olmayana e-fatura kesilmez dedim madem
    bilmiyorsun verilen cevaplarada teşekkür etmek yerine terso yapmana gerek yok.
    Geriye dönük bütün mesajlarıma bak hangisinde ukalalık içeren cevaplar var 1 tane bulsan yeter.
    Burası ukalalık yapılacak bir site değil paylaşım sitesi.Herkes herşeyi öğreniyor ama saygı çerçevesinde.
    Sen git evine dinlen belliki çok bunalmışsın sonra sakin kafayla yazdıklarını ve tutarsızlığını tekrar oku ve sana cevap veren birine nasıl
    cevap verdiğini gör demek istediklerimi ozaman anlarsın.

Müdavim Üye
    Alıntı hasan er Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    e-fatura kullanıcısına fatura kesilirken bir mesaj gib sistemine bir mesajda müşterinin bildirdiği e-maile gelir müşteri yazıcısından çıktı alır muhasebeye verir böyle uyguluyoruz.Bir müşterimde benim e-mailimde ilave ettirdim bir tanede bana geliyor reklam mesajlarıda gelen müşteri tembellik ederse bir tedarikçisinden benimde haberim oluyor.Ön muhasebe faturayı kağıda döküp verecek uygulama bu.
    Hasan bey
    E-fatura kişinin mail adresine düşmez.Gıbın mükellefe verdiği gb portalına düşer.
    Bahsetmiş olduğunuz e-arşiv faturasıdır.
    E-faturayla e-arşiv faturasını karıştırıyorsunuz.
    E-arşive geçen mükellef kağıt ortamında fatura kesemeyeceği için cariye mail adresi tanımlar ve mailler o adreslere düşer.