Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İhraç kayıtlı taahhüt

Kıdemli Üye

İhraç kayıtlı taahhüt

-İhraç Kaydıyla Teslim Edilen Malın İhraç Edildiğine Dair İhracatçı Firmadan Alınan Onaylı Yazı Artık Aranılmayacaktır.
    İhraç kaydıyla teslimlerden kaynaklanan iade taleplerinde ihraç kaydıyla teslim edilen malın ihraç edildiğine dair ihracatçı firmadan alınan onaylı yazı aranmaktaydı. Yapılan değişiklik uyarınca Gümrük beyannamesi üzerinde imalatçı firma bilgisine ilişkin kayıt bulunması halinde ihraç kaydıyla teslim edilen malın ihraç edildiğine dair ihracatçı firmadan alınan onaylı yazı artık aranılmayacaktır.

Burada gçb yi sistem üzerinden kontrol edecek bir uygulamaları mevcut mu yoksa gçb yi vergi dairesine vermememiz mi gerekiyor ? Bundan önce taahhüt veriyordum gçb vermiyordum.
    "Akıl plan yaparken kader gülermiş"

Müdavim Üye
    Alıntı Liko Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    -İhraç Kaydıyla Teslim Edilen Malın İhraç Edildiğine Dair İhracatçı Firmadan Alınan Onaylı Yazı Artık Aranılmayacaktır.
    İhraç kaydıyla teslimlerden kaynaklanan iade taleplerinde ihraç kaydıyla teslim edilen malın ihraç edildiğine dair ihracatçı firmadan alınan onaylı yazı aranmaktaydı. Yapılan değişiklik uyarınca Gümrük beyannamesi üzerinde imalatçı firma bilgisine ilişkin kayıt bulunması halinde ihraç kaydıyla teslim edilen malın ihraç edildiğine dair ihracatçı firmadan alınan onaylı yazı artık aranılmayacaktır.

Burada gçb yi sistem üzerinden kontrol edecek bir uygulamaları mevcut mu yoksa gçb yi vergi dairesine vermememiz mi gerekiyor ? Bundan önce taahhüt veriyordum gçb vermiyordum.
    gçb nin sistemden sadece intaç tarihini görebileceğiniz vedop sistemi vardır.Onun haricinde gçbyi sizin görüntelemeniz mümkün değil.
    Gçbyi sadece düzenleyen gümrükçü görebilir.Yani ihracatçıdan gçbyi istemek gerekecektir.

Kıdemli Üye
    İbrahim bey soruyu anlatamadım galiba vergi dairesinin gçb nin üzerinde imalatçı firma bilgisini görebileceği sistemi varmı? Ben iade alacağımı mahsup talep ediyorum her ay belirli evrakları vergi dairesine veriyorum şimdi taahhüdü koymayacağım ama düzenlemede diyor ki imalatçı bilgisi yoksa, ben gçb yi dosyaya koymazsam vergi dairesinin imalatçı bilgisini görebileceği,karşılaştırabileceği bir sistemleri mevcut mu? (yani gçb yi eklemem gerekiyor mu)

Müdavim Üye
    Alıntı Liko Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İbrahim bey soruyu anlatamadım galiba vergi dairesinin gçb nin üzerinde imalatçı firma bilgisini görebileceği sistemi varmı? Ben iade alacağımı mahsup talep ediyorum her ay belirli evrakları vergi dairesine veriyorum şimdi taahhüdü koymayacağım ama düzenlemede diyor ki imalatçı bilgisi yoksa, ben gçb yi dosyaya koymazsam vergi dairesinin imalatçı bilgisini görebileceği,karşılaştırabileceği bir sistemleri mevcut mu? (yani gçb yi eklemem gerekiyor mu)
    Bende yukarıda söyledim.Gümrükçüden ve gümrük müdürlüğünden başka kimse detay göremez diye.
    Vergi dairelerinin otomasyon sistemine gümrük idareleri tarafından sadece gtp-gçb no miktar-fiyat aktarılıyor.En azından bügüne kadar öyleydi bu saatten sonra değiştiyse bilemem değiştiğinide sanmıyorum yinede arayıp idareye sorun.Yani benim düşüncem gçbde imalatçı bilgisinin yer alıp almadığını görme açısından idare gçb leri isteyecektir.Sadece ihracatçının imalatçının malını sattığını belirttiği üst yazıyı istemeyecektir zaten bunu istemek bugüne kadar saçmalıktı ihracatçı beyannameye imalatçı bilgisini girdikten sonra üst yazıya ne gerek var diyecem ama hangisi mantıklıki bu mantıksız olsun.

Müdavim Üye
    birde ben ihracatçıdan gçb leri istedikten sonra üst yazıyıda isterim bunu iptal etmenin ne anlamı var.
    Üst yazı olupta beyannamede imalatçı bilgisi olmadığı için nice imalatçının iadesini yapmadılar.Üst yazının çokta bir önemi yoktu.

Kıdemli Üye
    Alıntı ibrahimce22 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    birde ben ihracatçıdan gçb leri istedikten sonra üst yazıyıda isterim bunu iptal etmenin ne anlamı var.
    Üst yazı olupta beyannamede imalatçı bilgisi olmadığı için nice imalatçının iadesini yapmadılar.Üst yazının çokta bir önemi yoktu.
    Evet İbrahim bey bende o yüzden gçb koymalımıyım diye tereddütte kaldım, cevaplarınız içinde teşekkürler...

Üye
    ihraç kayıtlı iade işlemlerinde zaten vergi dairesine gçb yi veriyorsunuz, kontrolü burdan sağlanıcak eğer imalatçı firma ünvanı yazıyor ise ki genelde yazdırıyoruz idare ihracatçı firma beyanını aramıyacak