Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 3 aylık kdv veren nakliyeci lerde defter beyan evrak girme süresi

Müdavim Üye
    Nereden
    BURSA

3 aylık kdv veren nakliyeci lerde defter beyan evrak girme süresi

Üç ayda bir kdv veren şehirlerarası nakliye yapan mükelleflerde ocak şubat mart 2019 faturaları nisan 2019 ayı kdv beyannamesi ile beyan ediliyor. Peki bu tür mükelleflere ait ocak ayı belgelerinin defter beyana işlenmesi süresi acaba hangi tarihte son olur.
    :)

Müdavim Üye
    üç aylık olmasının sebebi bu adamların yolda, şehirdışında vs. olması olduğuna göre mantıken nisan ayında işlenmesi gerekir.

Kıdemli Üye
    Kayıt zamanı

MADDE 7 – (1) İşlemlerin defterlere kaydı, ait oldukları aya ait katma değer vergisi beyannamesinin verilmesi gereken son günden fazla geciktirilemez.

(2) Takvim yılının son ayına ait kayıtlar, takvim yılına ait gelir vergisi beyannamesinin verilmesi gereken son gün saat 23:59’a kadar yapılabilir.

(3) Basit usule tabi mükelleflerin alış ve giderleri ile satış ve hasılatlarına ilişkin üçer aylık kayıtlar, izleyen ayın sonuna kadar Sisteme kaydedilir.

İşletme defteri için açık bir hüküm yok. Özelge falan varmı bilemiyorum.

Yeni Üye
    Nereden
    SMMM
    GİB Danışmayı arayıp 15 dk kadar bekledim sabrettim sordum bu konuyu. Aldığım cevap : 3 er aylık dönemler halinde verilen kdv beyannamelerinde kayıtlar beyanname dönemi süresi sonuna kadar girilebilir. Örnek ocak şubat mart dönemi nisan 24 ü ne kadar kaydedilebilir.