Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İhraç Kayıtlı Satışlar ve KDV beyannamesi kümülatif toplam

Kıdemli Üye

İhraç Kayıtlı Satışlar ve KDV beyannamesi kümülatif toplam

Merhabalar,2018 yılı yedinci,dokuzuncu ve onbirinci aylarda ihraç kayıtlı satışlarımız oldu.KDV beyannamesi TABLO 1 kısmında ve TABLO 10 kısımlarında gösterdim.tabi kümülatif toplama da ilave etmişim.gelir tablosuyla kümülatif toplam arasında uyumsuzluk oluyor.kdv beyanlarını düzeltmeli miyim?böyle kalsa sıkıntı olur mu?

Müdavim Üye
    Zaten ihraç kayıtlı faturaları kümülatifte bildireceksiniz.
    600 hesapta olduğu için kdv kümülatifiyle gelir tablosu nasıl tutmuyor?

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkiye
    Kdv beyannamesinde ihraç kayıtlı satışları normal satışların içine koyup beyan edeceksiniz. İhraç kayıtlı satış tutarını ayrıca arka tarafta ihraç kayıtlı satış bilgileri kısmını da yazmanız gerekiyor. Tek başına ihraç kayıtlı satış kısmını doldurursanız beyannamedeki kümülatif satış tutarına herhangi bir etkisi olmadığını görürsünüz. İhraç kayıtlı satış bilgisi bilgi mahiyetinde bir bölüm. Yani toplam satışınız içinde ne kadarının ihraç kayıtlı olduğunu belirtmiş oluyorsunuz. Yurtdışı satış veya kdv den istisna edilen satış bölümü ile karıştırmayın yani bu bölümlere satış bilgisi girmiş olduğunuzda kümülatif değerin değiştiğini görürsünüz.

Kıdemli Üye
    cevabınız için öncelikle çok teşekkür ederim.kontrol ediyorum ben de anlayamadım.normalde 600 hesapların altında olduğu için tutması gerekiyor.tam ihraç kayıtlı faturalar kadar fark var.hesap planından bakıyorum 600 hesapların karşılığı ile gelir tablosu aynı fakat kdv beyanına baktığımda kümülatif toplamda o kadar fazlalık var.

Kıdemli Üye
    sayın aslan evet dediğiniz gibi kayıtlarıma aldım.normal %18 600 satışların altında 600.04 alt hesap açıp işledim kdv li olarak.Aynı zamanda tablo 10 ihracat kaydıyla teslimler kısmında gösterdim.muhasebe programında kdv beyannamesi tablo 1 de 600.04 olarak tanımladım.kümülatif toplam kısmında 600 hesap tanımlı olduğu halde 600.04 deki rakamı almadığından onu da tanımladım.

Kıdemli Üye
    hata tamamen benden kaynaklı programda kümülatif toplama 600+600.04 şeklinde tanımlama yaptığımdan mükerrer almış sistemden.nasıl böyle bir dalgınlık yaptım anlamış değilim.kümülatif toplamın düzelmesi için sadece aralık ayı kdv sini düzeltsem olur mu ?

Müdavim Üye
    Alıntı denizsmmm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hata tamamen benden kaynaklı programda kümülatif toplama 600+600.04 şeklinde tanımlama yaptığımdan mükerrer almış sistemden.nasıl böyle bir dalgınlık yaptım anlamış değilim.kümülatif toplamın düzelmesi için sadece aralık ayı kdv sini düzeltsem olur mu ?
    Olur tabiki.

Kıdemli Üye
    teşekkürler sayın ibrahimce22 düzeltme sebebine de muhasebe programında kümülatif toplam kısmında mükerrer yapılan tanımlama şeklinde yazsam sıkıntı olmaz herhalde