Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 20 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: ökc bildirimi cezalar?

Arkadaşlar herkese merhabalar, mükelleflerin maliye sisteminde gözüken ökc lerini kontrol ettiğimiz siteye ilk girdiğimizde aşağıdaki uyarı çıkıyor, bizler tercih bildirimini eski nesil ökc ler için yapacağız. Yeni nesillerin ilgili bildirimi otomatik olarak yapıyor olması gerekir. Bu noktada şahsen ben mükelleflerime bilgilendirme mesajı çektim ve servislere yönlendirdim. Profilo marka yeni nesil ökc lerin ilgili bildirimi yapıp yapmadığını yetkili servis kontrol edebiliyormuş. Beko ve diğer markalarda durum nedir bilemiyorum. Internet vergi dairesine girip yeni nesil ökc bildirimi linkine tıkladığımızda arkadaşların bahsettiği mesaj geliyor. Fakat o sayfada yeni nesil ökc sorgulatmak istediğimizde cihaz sicil numarasını yazsak dahi yazarkasa bilgisi gelmiyor. en azından o sayfada yeni nesillerin gerekli bildirimi yapıp yapmadığını kontrol edebiliyor olmamız lazım. Benim esas kafama takılan konu şu, eski nesil ökc kullanıp da dbs ye tabi olan örneğin bir işletme defteri için ocak ayı kdv beyannamesini boş verdiğimizi düşünelim, sistem bunu ocak ayında mükellefin hiç satışı olmamış dolayısıyla eski nesil ökc den de satış yapılmamış olarak algılayacak ve bahsettim linkteki kontrolü yaptığımızda bu durum karşımıza çıkacak mı. Bugün bir mükellefimin ocak ayı kdv beyanının boş olarak verip (ocak ayında dükkan kapalıydı) bu dediğim hususu deneyeceğim. Şimdilik bu kadar. allah bürokratlarımıza akıl fikir vicdan versin, yoksa halimiz duman...

ÖDEME KAYDEDİCİ CİHAZLARDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN SATIŞLARA AİT GÜNLÜK KAPANIŞ (Z) RAPORLARINDA YER ALAN BİLGİLERİN GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞINA BİLDİRİM YÖNTEMİNİN TERCİHİ EKRANI
    Bu ekran sadece eski nesil ÖKC’lerden gerçekleştirilen satışların GİB’e bildirim yöntemi tercih ekranıdır. Yeni nesil ÖKC’lerden gerçekleştirilen satışların GİB’e elektronik ortamda bildirimi yeni nesil ÖKC’lerin TSM merkezleri üzerinden otomatik olarak yapılabildiğinden, yeni nesil ÖKC’ler için ayrıca bir tercih bildirimi yapılmayacaktır.
    Basit Usul Mükellefleri
    Defter Beyan Sistemi kapsamındaki mükelleflerden faaliyetlerinde ÖKC kullanmakta olanların (Z) Raporlarına ilişkin kayıtları Defter Beyan Sistemi üzerinden bildirildiği için herhangi bir tercihte bulunmayacak ve GİB Defter Beyan Sistemi dışındaki bir yöntemle ÖKC günlük satış bilgilerini bildirmeyeceklerdir.

Bilanço Esasındaki Mükellefler
    Bilanço esasında defter tutan mükellefler, eski nesil ÖKC’lerden gerçekleştirilen satışlara ait mali bilgilerin GİB’e elektronik ortamda bildirim yöntemi olarak, belirtilen üç yöntemden birini seçmeleri gerekmektedir. Bununla birlikte söz konusu mükelleflerden, tercihte bulunmayanlar, eski nesil ÖKC’lerine ait ÖKC günlük kapanış (Z) Raporlarına ait mali bilgileri “İnternet Vergi Dairesi Uygulamaları Üzerinden” bildirimlerini yerine getirecekleri kabul edilecektir.”

Müdavim Üye
    Her ne kadar internet vergi dairesinde yeni nesiller için ökc bildirimi seçeneğini açmış olsalar bile yeni nesiller otomatik internet yoluyla gibe bildirildiği için tekrar bildirime gerek yok
    Bizler sadede eski okc lerin bildirimlerini yapacağız.

Müdavim Üye
    Nereden
    Adana
    Alıntı CedricSanhcez Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tüm İşlemleri ÖKC servisleri yapacak. Yani Yeni nesil ÖKC nin internet bağlantısı varsa Firmaya bildirim gidiyordur. Bu bildirimleride gib e bildirme ÖKC firmalarına ait. burada dikkat edilmesi gerek nokta müşterilerin intenet bağlantılarını hiç bir zaman kesmemesidir.
    Madem servisler yapacak , bizim yapmamız gereken şudur budur şeklinde konu halen neden tartışılıyor
    baki kalan bu kubbede hoş bir sada imiş

Müdavim Üye
    Alıntı G.Süleyman Vatan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Madem servisler yapacak , bizim yapmamız gereken şudur budur şeklinde konu halen neden tartışılıyor
    eski ökc si olanları bildireceğiz.

Az evvel dbs ye tabi mükellefimin ocak ayı kdv sini boş olarak gönderdim, biraz bekledikten sonra internet vergi dairesinden eski nesil ökc bildirim linkine tıkladım ve bildirim yapılmış mı yapılmamış mı kontrol ettim; sonuç "bildirim yapılmamış". bildirim yapılan ayı kontrol et dediğimde eski nesil ökc yok diyor, aynı yerden bildirim yapılmayan dönemi sorguladığımda ilgili ökc gözüküyor ve her hangi bir bildirim yapılmamış olarak gözüküyor, biraz daha bekleyelim bakalım ne olacak.

Müdavim Üye
    Nereden
    Adana
    Alıntı ibrahimce22 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    eski ökc si olanları bildireceğiz.
    Sn İbrahimce interaktifte sorgulamalardan baktığımda ÖKC bilgilerini buldum sonrasında ne yapacağım acaba yardımcı olurmusun
    baki kalan bu kubbede hoş bir sada imiş

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    https://ynokc.gib.gov.tr/ Bu linke ökc ler için ayrıntılı izahatlar var arkadaşlar okuyup anlamak daha kolay oluyor.

Müdavim Üye
    Alıntı G.Süleyman Vatan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sn İbrahimce interaktifte sorgulamalardan baktığımda ÖKC bilgilerini buldum sonrasında ne yapacağım acaba yardımcı olurmusun
    Bildirim girişi güncellemeden ilgili ayı seçip rakamları girip onaylıyorsunuz.

Müdavim Üye mıhtasar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    herHanGi bir yer
    Arkadaşlar herkese hayırlı işler kolay gelsin bildirim yapılmayan ay için yeni nesil ökcde napmak lazım sonradan bildirim oluyor mu kimle iletişime geçmek lazım başına gelen varsa izlemem gereken yol hakkında yönlendirme yaparsa sevinirim
    inSan bu Su miSaLi kıvrım kıvrım akar ya ,
    bir tarafta benim bir tarafta anGarya ...

Allah affetSin bizi

https://youtu.be/6KC0lNpEzFM

https://www.youtube.com/playlist?list=PLW3bUSFdnnagngE9_bNO5hR6r1T37RYhz

Yeni Üye
    Eski nesillerde bildirim yapmamamin cezasi ne kadar arkadaşlar bilgisi olan varmi