Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Defter beyan

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM

Defter beyan

DEFTER BEYAN YAPILAN AÇIKLAMADA “Stok (envanter) Defteri” tutmayan mükelleflerin, emtialarına ilişkin stoklarını (envanterlerini) dönem başı, geçici vergi dönemleri ile dönem sonu itibariyle takip etmeleri amacıyla geliştirilen “Envanter Takip Listesi” Sistem üzerinden kullanıma açılmıştır. “Stok (envanter) Defteri” tutmayan mükelleflerin Sistemdeki “Envanter Takip Listesi”ni kullanmaları zorunludur.

Birincisi işletme hesabında stok envanter defteri tasdik ettirmiş olan pek yok , buna göre defter beyanda stoklu mal alış ve satış kaydı yapacağız aklıma gelen bir soru, bakkal ve market nasıl stok takip edeceğiz, bir çok işletmede stok birim fiyat adet bilgisi bile yok örneğin fiş kesiyor ne kadar hangi ürünü kestiği bile belli değil, stokları belli olan faaliyet olan işletmelerde bile bunu takip etmek çok zor nasıl uygulanacak açıkçası çok anlaşılmıyor ilk an itibari ile

Müdavim Üye spawn43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı yıl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    DEFTER BEYAN YAPILAN AÇIKLAMADA “Stok (envanter) Defteri” tutmayan mükelleflerin, emtialarına ilişkin stoklarını (envanterlerini) dönem başı, geçici vergi dönemleri ile dönem sonu itibariyle takip etmeleri amacıyla geliştirilen “Envanter Takip Listesi” Sistem üzerinden kullanıma açılmıştır. “Stok (envanter) Defteri” tutmayan mükelleflerin Sistemdeki “Envanter Takip Listesi”ni kullanmaları zorunludur.

Birincisi işletme hesabında stok envanter defteri tasdik ettirmiş olan pek yok , buna göre defter beyanda stoklu mal alış ve satış kaydı yapacağız aklıma gelen bir soru, bakkal ve market nasıl stok takip edeceğiz, bir çok işletmede stok birim fiyat adet bilgisi bile yok örneğin fiş kesiyor ne kadar hangi ürünü kestiği bile belli değil, stokları belli olan faaliyet olan işletmelerde bile bunu takip etmek çok zor nasıl uygulanacak açıkçası çok anlaşılmıyor ilk an itibari ile
    Galiba vergi dairesi işletme defterlerinin hepsini kurumsal firma zannediyor.ben hiç kafaya takmıyorum üstadım.Gelir gider işliyorum.Bunları düşünürsek premium mükelleflere zaman kalmaz.
    'Harvard üniversitesinden 10.000,00 dolara alacağınız bir yıllık eğitimi, 5 dolarlık kütüphane kartıyla da alabilirsiniz.''
    -ALBERT EİNSTEİN-

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM
    aynen haklısınız, bir kaç meslektaş arkadaşımızla yaptığımız sohbette bu konuda işletme defterinde envanter defter tasdik zorunluluğu yok bu nedenle envanter defteri tutacağız, zaten sonradan okuduğumda şu ifade meslektaşım uyarınca farkettim stok envanter defteri tutan diyor , sonuçta tutuyoruz, tasdik için özel bir hüküm yok, bu nedenle defter beyanda stok girişi yapmaya gerek yok inceleme olduğunda stok envanter defter dökümü ayrıca sunacağız, son olarak vardığımız kanaat bu.