Sayfa 8 Toplam 11 Sayfadan BirinciBirinci ... 678910 ... SonuncuSonuncu
Toplam 101 adet sonuctan sayfa basi 71 ile 80 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: TÜRKİYEDE SMMM MÜŞTERİ DAĞILIMI ve SMMM KOTA UYGULAMASI

Kıdemli Üye
    sayın zeynel1982 konuştuklarınıza katılmamak elde değil ama hiç düşünmediniz mi hakettiğimiz ücretlerin 1/4 'üne çalışıyoruz , kota gelse o angarya dediğiniz herşeyi gelir kapısı görmeye başlarız inanın parasını alamadığımız için angarya geliyor bizlere, Siz hiç vergi mükelleflerinin masraflarına muhasebe ücretinide dahil ettiğini gördünüz mü ? etmiyorlar çünkü gerçekten komik rakamlara çalışıyoruz, Muhasebe ücretini ödeyemeyecek insanlarda açmasın işyeri felan bozmasın piyasayı.

Kıdemli Üye
    Olay defteri çok olan büyüklerimizin bizlere yer açması olayı değil ki , ben şahsen şu koşullarda çok defter istemem belki geçim kaygım biter ama üç kuruşada onca iş yapılmaz , bulunduğum şehir 1 milyon nüfuslu ortalama 300 tane mali müşavir bürosu var , düşünün bir tarafta 1 milyon bir tarafta 300 kişi ve ben geçim sıkıntısı çekiyorum,1 milyon kişiden 300 tane smmm çok değerli bişey olmalı ,doktor bile daha çoktur 300 kişiden , bilmem anlatabildim mi , kota çıksın bizim ülke koşullarında uygulanacak yegane yöntem bu , belki ilerde taşlar yerine oturunca yine kotaya gerek duyulmaz ama şu an sistem yürümüyor , gelir idaresi biraz zor denetler onca mükellefi, halbuki bizlere bir güç verse ! sözüm meclisten dışarı, hırsızı polis yapsa ne olur ? tüm hırsızları yakalar

Kıdemli Üye
    Artık mesleğin nabzı MBT'de atıyor , foruma giren pek az sanırım , her ne kadar tam gündem olmasada KOTA herkesin dilinde

Üye
    Nereden
    edirne
    Türmob'a Ocak/2018'de Meslektaşlarımızın Menfaatlerini korunması anlamında bir soru yöneltmiştim. Gelen Yanıt o kadar detaylı, bilimsel ve aydınlatıcı ki anlatamam. Biz Kota'dan bahsediyoruz da, Yakında Esnaf odaları ve Ticaret Odalarına üyelerinin Şirket ve Bilanço Defterlerini tutma izini verilirse kimse şaşırmasın.

Gelen Yanıt:
    Sayın İrfan KANDUR,

57334 referans nolu başvurunuz incelenmiştir.

Birliğimizde başvurunuzda istenilen türde bir istatistiki veri sulunmamaktadır.

Bilgilerinizi rica ederiz.

Referans No : 57334 Kimlik No : 14927001262 Tarih : 25.1.2018 18:55:30 Adı : İRFAN Soyadı : KANDUR Adres : HÜKÜMET CADDESİ, GÜRAKIN İŞHANI NO:18/15 EDİRNE-MERKEZ E-Mail : tonkici@hotmail.com Cevap Şekli : E mail ile cevapla Başvuru Türü : Gerçek Kişi Telefon : 05324758220 Faks : 02842254654 Unvan : İstenilen Bilgi ve Belgeler : Sayın Türmob yetkilisi, Bağımsız olarak S.m.m.müşavirlik mesleği ile iştigal etmekteyim. Bilindiği üzere Basit usule tabii esnafın kayıt, beyan ve işlemleri Esnaf Odaları tarafından ifa edilmektedir. Ve bunu yaparken S.m.m.müşavir istihdam etmek zorundalar. 1 çalışan ruhsatlı S.m.m.müşavir arkadaşımız kaç tane basit usul esnaf mükellef'ten sorumlu tutulmaktadır. Türkiye çapında İl il tüm esnaf odalarının üyeleri bazında kaçar adet meslek mensubu istihdam etmektedirler? Saygılarımla. ------------------------------------------------------------ TÜRMOB Bilgi Edinme Servisi , www.turmob.org.tr

LÜTFEN BU E-MAILI REPLY(YANITLA) YAPMAYINIZ.

TÜRMOB - Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği
    Gençlik Cad. No:107 Anıttepe/ANKARA - Tel: 0 312 232 50 60 [10 Hat] - Faks0312) 232 50 73
    Copyright © 2006 - 2008 TÜRMOB - turmob@turmob.org.tr - www.turmob.org.tr

Müdavim Üye
    Nereden
    GAZİANTEP
    Malasef meslek gittikçe kötüye gidiyor 1 yıl oldu sınavı kazanalım ruhsat almadım bana neden almıyorsun diyorlar.Ne yapayım alıp da birde aidat mı vereyim.Söyleyecek çok şey var aslında Etrafta belgesi olmayıp da başka meslektaşların yanında ortak olarak defter tutanlar,ufacık bürolar da 10 tane eleman çalıştırıp bakkal hesabı gibi defter tutan 300-400 adet defteri olanlar,Bazı bürolarda ise adamların muhasebe ile ilgisi yok ama pazarlama usulu uyanık adamları dışarıda tahsilat ve defter bulma konusunda iş yaptırıp defter sayılarını bu şekilde arttırmaktalar. Odaların meslek mensuplarının defterlerine göz koyması vs Kota gelirse bir çok sorun kendiliğinden çözülür.

Üye
    1. Maliye denetimi yok. Malesef bu bizim için aslında kötü . denetim olmayınca hangi meslek mensubu bu işi düzgün yapıyor. hangisi yanlış eksik veya bilgisizce yapıyor belli değil. Mükellef kendinden az para alanı tercih ediyor.
    2. Oda denetimi yok. odalar da meslek mensuplarını yaptıkları faaliyetler veya haksız rekabet yönünden denetleme yapamıyor veya yapmıyor. bu da tarife altında defter tutma ücretsiz tutma veya eksik iş yapma gibi haksız rekabetin önünü açıyor.

kota uygulaması çıkarsa değişir mi bunlar?
    Evet değişir çünkü belirli bir sayının (örneğin konuşulan 100) üzerinde tutamayacağı için müşterinin kendisine iyi ve düzgün şekilde ücret ödeyeni tercih eden meslek mensubu diğer vergi mükellefine başka biriyle çalışmasını önerecek. Bu kişi de yeni açan veya az işi olan muhasebeci arkadaşımıza doğru kayacak mecburen . Meslek mensubundan memnun olan ticaret erbabı benim işimi yapmaya devam etsin beni bırakmasın diye ücretini düzgün ve zamanında ödeyecektir diye düşünüyorum. ayrıca az işi olan veya yeni başlayan arkadaşlar için de çok faydalı olacak her yönden haksız rekabeti önlemeye yönelik olacaktır.
    Bir diğer yandan da elin de 300-500 işi olan meslek mensubu elektrik torna tesviye veya bunun gibi meslek ile hiç alakası olmayan kişileri yanında çalıştırmakta ancak bizim gibi SMMM arkadaşlar işsiz kalmaktadır. Bu da hoş bir durum değildir.

Kota uygulaması gelmez ise bu meslek her geçen gün kötüye gitmektedir. Yanımızda çalışanlar başka işlere yönelmektedir.
    son 2-3 yılda asgari ücret 1.000 TL den 2.000 TL ye ve buna bağlı ssk vergiler 2 katına
    1 top kağıt 8 tl den 20 tl ye
    elektrik 35 krş tan 72 krş a çıkmış
    yani giderler 2-3 e katlarken top yekün enflasyon mücadelesi sonucu %15 ücretimize zam kazancımızın yanımızda çalışan işçi arkadaşlarımızla aynı seviyeye hatta bazı aylarda altına düşmesine neden olmuştur.
    Umarım bu kota uygulmasının ciddiyetini ne olduğunu ve neden gerekli olduğunu anlayabilen TURMOB yönetimi yine saat esaslı tarife gibi şeyleri ortaya atıp topu taça atarak konunun üzerini örtmez ve bu talebimizi gerekli makamlarla görüşerek sonuca varabilir.
    Tüm meslektaşlarıma iyi çalışmalar.

Yeni Üye
    Herkese iyi çalışmalar ..

Meslek mensubu olarak düşüncem..Kota meselesinin türmob ve odalar tarafından yeterince ciddiye alınmadığıdır..

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Turmob zaten tokoz oluyor siz bekleyin bek hakkaniyetli bir usul getireceğim saat ücreti olacak diye oyaladı.Odaları idare eden bir çok arkadaşımız meslekte çok işi olanlar grubundan personel işi idare ediyor zorlukları hissetmiyor böyle oluncada işsiz meslek mensubu umurunda değil.Her işte böyle raconu büyükler kesiyor sıkıntı küçüklere kalıyor.Büyük parti gelirken söz vermesine rağmen %10 seçim barajını kaldırmıyor işine geliyor güç zehirlenmesi oluyor.Baraj %1 lerde olsa 5-6 parti birbirine yakın oranlarla meclise girse tek başına kuramayacak olanlar hükümet olmak için anlaşmak zorundalar tek adamlıkta olmaz güç zehirlenmesi de olmaz bürokraside yandaşlık adliyede güce tapmada olmaz aynı bizim üst kuruldakiler masa başı çalışmadıkları için meslekdaşın sıkıntılarını hissetmiyor 2012 den bu yana oyalıyorlar nasılsa ballı h.huzurlar geliyor.Umarım bu defa delege uyanırda aynı hatayı yapmaz gerçek mesleğin temsilcilerini seçer.30 yıldır aynı adamlar memur olsalar emekli olurlardı neden değiştirilmiyor her ekip bir dönem neden denenmiyor masallara kanılıyor bir düşünmek lazım.

Kıdemli Üye
    SyCandan34 Türmob tek başına kotaya karşıdır ve gelmemesi için elinden gelen gayreti göstermektedir, öyle tahmin ediyorum ki ymmlerede gelecek kota ve bu üst zümre dediğim kesiler zarar görecek bu işten , o nedenle türmob kotaya karşı, anlayacağınız bir avuç insan milyonların kaderi ile oynuyor

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Kota konusunun ilk gündeme geldiğinden bugüne kadar sanırım 6-7 yıl oldu. O günde yazmıştım bugün gene tekrar ediyorum. Kota konusuna karşı değilim ama uygulanamayacağını söylüyorum. Uygulanabilecek bir şey olsaydı zaten bugüne kadar yürürlüğe koyarlardı. Yeni ruhsat almış veya staj aşamasında olan gençler için üzülüyorum onların morallerini bozmak istemem ama bu konuya ümit bağlayıp da sonra moralinizi bozmayın. Son sayılara göre ruhsat almış kaç meslek mensubu var buna karşın potansiyel müşterimiz olabilecek kaç vergi mükellefi var sayıları ilgili sitelerden bulabilirsiniz. Hatta son 40 yılın en büyük ekonomik durgunluğu neticesi kapanmış veya kapanma aşamasında olan iş yerlerini de ayrıca hesaba katın bir daha hesaplayın.

Defalarca yazdım kota konusunda bu tür cümleleri yazınca çok kişi bizi kotaya karşısın galiba büronda çok fazla müşterin var kaybetmek istemiyorsun gibi düşünüp suçlayabilir. Tam tersi kotaya karşı değil uygulanamaz olduğunu söylüyorum. Kota olursa belki bize birkaç ek müşteri düşer (!) çünkü müşteri sayımız yıllardan beri 40-50 arasında değişiyor.
    Yöneticilerimiz bununla uğraşacaklarına mesleğin geleceği için çok daha verimli kaliteli kalıcı adımları atsınlar 10-15 yıl sonra çok şeyin değişeceğini göreceksiniz. Bugün ruhsat parası ve aidat alalım diye yağmur gibi ruhsat dağıtan yöneticilerimiz acaba bir günden bir güne bu benim ruhsat dağıttığım üyelerimin durumu nedir diye dert etmiş midir hiç sanmıyorum. Bakınız hukuk fakültelerine ek sınav ek eğitim ( 5 yıl düşünülüyor. ) ve taban puan düşünülüyor. Çünkü Barolar birliği diyor ki " hiçbir örgün kaliteli üniversiteye puanı yetmeyenler 200 puan dile kontenjanını dolduramamış paralı vakıf üniversitelerinin hukuk fakültelerine giriyor bir şekilde mezun oluyor ondan sonra da avukat olarak pi,yasaya çıkıyor. Bu bizim mesleğin ve hukukun kalitesinin tartışılmasına yol açıyor bunu önlemeliyiz diye yıllardan beri bas bas bağırıyorlar ve son tasarı ile amaçlarına ulaşacaklar.

Bizimkiler ne yapıyor koca bir hiç. 121 puanla, 130 puanla, 160 puanla mesleğe girmiş binlerce kişi var. Ondan sonra da mesleğin neden itibarı yok diye tartışıyoruz. Ondan sonra da piyasaya giren yüzbinler iş yapıyorum diye 100 TL lık işi 5-10 TL ye yapmaya çalışıyor. Gece gündüz bürodan çıkamıyor, bağkurunu ödeyemiyor, karnını doyuramıyor, saygınlık itibar sahibi olamıyor vs.
    O nedenle çok acele olarak bu mesleğin sadece smmm yetiştiren özel örgün bir fakültesi olmalı ve kontenjanı ülkenin ihtiyacı ile orantılı olarak düzenlenmelidir. Bu konuda yöneticilerimizin harekete geçeceğini falan düşünmüyorum sebebini defalarca yazdık siz biliyorsunuz.

Diğer taraftan yıllardan beri kota kota diye olmayacak bir rüyaya ümit bağlayan bilhassa genç meslektaşlar için ifade ediyorum ki
    Kota konusunun uygulanamaz çünkü;

1 - Müşteriyi ben seçmeliyim müşteri beni değil. Kafa yapımın uyuşmadığı frekansımın tutmadığı müşteriyle nasıl çalışabilirim. Tabi aynı şeyler müşteri içinde geçerli o da güvenmediği uyuşamayacağı bir meslek mensubu ile çalışamaz. Kota gelirse kura ile müşteri dağıtılma komedisi nasıl yürüyecek merak ediyorum. Bu iş noterliğe benzemez her noter aynı işi standart aynı şekilde bir kez yapar ama bizim meslekte müşteri ile sürekli hizmet anlaşması gerekir.

2 - Öyle bahsedildiği gibi çok fazla sayıda müşterisi olan büro olduğunu da sanmıyorum. Belki ülke genelinde 300-500 müşterisi olan büro sayısı diyelim ki ( ben sanmıyorum ama ) çok fazla olsun. Kota gelince bu bürolar bu müşterileri bırakacak mı sanıyorsunuz. Yanında çalıştırdığı ruhsatlı SMMM leri ortak yapar veya aynı katta alt katta 10 değişik mükellefiyet kurar yine de müşterileri kaptırmaz. Bugün YMM ler böyle çalışmıyor mu? Ben serbest meslek faaliyetinin müşteriyle birebir ilişki ile yürüyeceğini düşünüyorum. Fabrikasyon bürolarda işlerin yürümediği müşterilerin elemanlar ile muhatap olduğu zaman birtakım olumsuzlukların olacağı tabidir. Buna rağmen dediğim gibi bu müşterileri kaybetmemenin bin tane yolunu bulurlar.

3 - Potansiyel müşteri sayısını SMMM sayısına böldüğünüzde bulacağınız rakam sizleri hayal kırıklığına uğratacaktır.

4 - Olmaz ama hadi oldu diyelim bürolar kota dışına atacakları yaramaz para vermeyen işini takip etmeyen kısaca olumsuz müşterileri kim ne yapacak bunlardan nasıl fayda görecek.

Olmayacak duaya amin demek yerine onun yerine arz talep kanununa uygun olarak piyasaya çıkacak kaliteli eğitimli saygın ciddi meslek mensupları için enerjimizi ve zamanımızı harcamalıyız.
    Konu DUMANLI tarafından (12.Temmuz.2019 Saat 17:12 ) değiştirilmiştir.