Sayfa 1 Toplam 11 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 101 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: TÜRKİYEDE SMMM MÜŞTERİ DAĞILIMI ve SMMM KOTA UYGULAMASI

Kıdemli Üye

TÜRKİYEDE SMMM MÜŞTERİ DAĞILIMI ve SMMM KOTA UYGULAMASI

TÜRKİYE’DEKİ SMMM MÜŞTERİ DAĞILIMI

500-1000 ADET ARASI 25 Smmm
    400-500 ADET ARASI 58 Smmm
    300-400 ADET ARASI 255 Smmm
    200-300 ADET ARASI 1.145 Smmm
    100-200 ADET ARASI 7.695 Smmm

Belkide kulaktan duyunca inanmadınız, alın size birinci ağızdan video 6.20 dakikada meslekteki müşteri dağılımını sayıyor, . Bu istatistiki çalışmayı yapan GELİR İDARESİDİR, Tarih 26.11.2012 konuşan Gelir idaresinden Strateji Daire Başkanı Faruk Gözübüyük, 7 yıl geçmiş aradan , eminim tablo günümüzde daha vahimdir. Kim yada kimler engel oluyor kotanın çıkmasına ? Bir grup üst zümre buna engel oluyor,birlik olmamız lazım, Ön yargılarınızdan arının ,Unutmayın KOTANIN KAYBEDEN TARAFI YOKTUR !!! , Devlet vergi kaybını önleyecek , Smmm işini hakkıyla ve layıkıyla yapacak, mükellefte mağdur olmayacak.

https://www.youtube.com/watch?v=3bjx...2c9VHzSDfDga-s

Bütün meslek mensubu arkadaşlarıma abilerime ve küçüklerime hitaben; biliyorum işleriniz çok yoğun lütfen yazacaklarımı dikkatle okuyun.Lütfen ama lütfen müşteri sayısı fazla olanlarda önyargılarından arınarak okusun, zira daha iyi kazanarak daha az işle ve işin hakkını vererek kazanacaksınız.
    Ben bir Smmm olarak bizleri rahata kavuşturacak ve kayıtdışıyı önleyecek , vergi tahsilatını arttıracak tek yolun KOTA UYGULAMASI olduğuna inanıyorum.Özetle;

-Kota gelirse , herkes aynı kazanacak diye birşey düşünmeyin zira işini daha iyi yapan daha iyi geliştiren meslektaşlar daha yüksek ücret ödeyebilecek müşterilerle çalışacağı için daha çok kazanacak.

-Kota gelirse , korsan kendiliğinden biter.Korsan ile iş yapan meslek mensuplarının defterleri 100-200-300-400 adetlere ulaşmış durumda, hatta kızanlar olacak ama zamanında gib açıklamıştı 1.000 adet üzeri olanlar var,korsana yataklık yapan meslek mensubu korsana kapıyı gösterir , çünkü artık kota var ve elinde tam anlamıyla değerlendirebileceği bir kıymeti var.

-Kota gelirse , defter transferi yaparken kimse ücret kırmak istemeyecek çünkü bürosunu yeni açan meslek mensubu dahi zaten geçimini sağlayacak bir gelirde olacak, her meslek mensubu kotasını en iyi fiyatla doldurmak isteyecek, müşteri kota nedeniyle kendiliğinden kapımızı çalacak, hala düşük ücretle yapmak isteyende varsın yapsın kendi kaybeder, havuzu delemez yani.

-Kota gelirse , ahbap çavuş ilişkisi sona erecek, bizler vergi mükellefi olan müşterilere vergi ödeten kutsal bir meslek sahibiyiz müşterilerimizle samimi olmamamız gerek bu bizim görevimizi yapmamıza engel olur. Vergi çok çıkarmışsın diyen müşterimize boyun eğmeyiz.

-Kota gelirse , meslek bir saygınlığa, itibara kavuşacak kim ne derse desin insanlar kazancına göre itibar görüyor. Bir SMMM nin kız istemesiyle bir Avukatın , Doktorun kız istemesi çok farklı değilmi sizcede

-Kota gelirse , sosyallik kazanırız ücretlerin düzelmesiyle beraber iş daha problemsiz yürüyeceği için kendimize zaman ayırabiliriz, elbette çok çalışacağız ama öyle şunun bankasını işleyim şunu işlemeyelim , şuna envater sayımı yaptırayım şuna yaptırmayım, defteri döktüreyim döktürmeyim v.b. devri bitecek yapılması gereken iş ne ise o yapılacak.

-Kota gelirse , bir işçi muhasebe bürosundan emekli olabilme hayali kurabilecek, arkadaşlar inanın bana şu an 1/4 ücrete çalışıyoruz, gelir seviyemiz artmak zorunda daha iyi kazanmak için değil daha kaliteli hizmet vermek için , özenle yetiştirdiğiniz elemanları bile firmalara kaptırmıyormusunuz ? elinizde tutabilmeniz için daha iyi ücret verebilmeniz gerekir ve kota gelirse inanın verirsiniz bu ücreti ve kimse elemanınızı birkaç yüz TL daha fazla vererek çalamaz.

-Kota gelirse ,mesleğe yeni başlayanların canı çıkmayacak mesleğe girerken desteği olmayan yada 2-3 yıllık birikimi olmayan hiçkimse büroyu şu an ayakta tutamaz , ama kota gelirse müşteri kendiliğinden gelecek, mesleğe yeni başlayan arkadaşlar gel bu sene ücret almam diyor , inanın hiçte kızamıyorum allah yardımcıları olsun.

-Kota gelirse , vergi tahsilatı artar piyasada istediği gibi at koşturan korsanlar ,ben muhasebe ücretimi alayımda geçici vergiyi sonraki dönemlerde telafi ederim diyenler,alacağı ücret uğruna devletimizi daha fazla zarara uğratanlar, Allah korkusu olmayan meslek mensupları(tahakkuk ettirdiğimiz vergilerde tüyü bitmemiş yetimlerin hakkı var sözüne inanmayan herkes üstüne alınabilir) artık helalinden kazanma yoluna giderler.Bu dediğimide müslümanlık adına diyorum diye düşünmeyin insanlık adınada diyebilirsiniz.

GİB kotayı bizim kara kaşımıza kara gözümüze istinaden getirmeyecek kaliteli hizmet sunabilmemiz için getirecek.Vergi kaybını önlemek için getirecek.

Kıdemli Üye
    Konuyu sadece önyargıları kırmak için açtım ,kota geç kalmışta olsa gelecek duyumlarımız var , kota gündem olduğunda önyargılı meslektaşların derinlemesine düşünmeden biz istemiyoruz dememesi için,çünkü aklı selim düşünen kotanın karşısında değil yanında durur, herkes nezaket kuralları içerisinde tartışırsa sevinirim

Kıdemli Üye
    Ortalama 1,5 milyon vergi mükellefinin ekmeğini topu topu 10 bin SMMM yiyor, bu tabloya göre. Hem de 2012 yılındaki tablo bu. Sadece 100 üzeri defteri olan 8 bin SMMM'nin toplam mükellef sayısı 1 milyonu aşıyor. Hey yavrum hey. Kota şart ki, ne şart. Ruhsat kiralama almış başını gitmiş.

Müdavim Üye mıhtasar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    herHanGi bir yer
    Şimdi bizler burda yazarken forumda bilgi paylaşırken bile oturduğu yerden böyle boş işlerle uğraşıp internette boş muhabbet yapana kadar işleriyle uğraşsalar hiçbir sıkıntı kalmaz diyen ZİHNİYETler olduğu için bugün buralarda hala can acısı çekiyoruz çünki biz işi iş gibi yapmaya çalışırken birileri oturduğu yerden işini adamıyla yürütüyor sıkıntı çekmiyor derdi olmuyor işleri sekteye uğramıyor e böyleleri de oldukça bizim sesimiz sağlam çıkmadıkça da böyle zaman harcayıp duruyoruz Allah yardım etsin hepimize
    inSan bu Su miSaLi kıvrım kıvrım akar ya ,
    bir tarafta benim bir tarafta anGarya ...

Allah affetSin bizi

https://youtu.be/6KC0lNpEzFM

https://www.youtube.com/playlist?list=PLW3bUSFdnnagngE9_bNO5hR6r1T37RYhz

Kıdemli Üye
    Şunu da eklemek istiyorum:

Rahmetli babam 1981 yılında bu mesleğe başladı ve 2007 yılına kadar devam etti. 80'lerin ikinci yarısı ve 90'ların ortası gibi, SMMM'yi bırak, SM'nin bile az sayıda olduğu zamanlarda, büroda 4-5 kişi çalıştığı dönemlerde bile mükellef sayısının 120'yi geçtiğini hatırlamıyorum. Şimdi bu kadar angaryanın olduğu, yıllık izine bile zar zor çıktığımız, mevzuatın her ay değiştiği, hemen her kurumun bizden bilgi beklediği, cezaların katbe kat artığı bir dönemde 100 üzeri mükellefin işini yapmak bana hem hayal, hem de büyük cesaret geliyor. Düşünmesi bile baş ağrısı yaratıyor.

Müdavim Üye spawn43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üstatlar ben meslek mensubu değilim.Bu acı tabloyu gördükçe gerçekten bu işe girip girmemekte şüpheye düşüyorum.Vaziyet hiçte iyiye gitmiyor.5 yıldır meslek elemanı olarak çalışmaktayım.Bu mesleğin geleceğini göremiyorum.Birlk olup düzenleme yapılmazsa bundan 5 yılda sonra da farklı olmayacak.Kota uygulaması ile ilgili bir dilekçe hazırlayıp bimere ve cimere sürekli göndermemiz gerekiyor.Ya da burada ki üstatların toplanıp bir arada türmoba sürekli gidip ziyaret adı altında baskı yapması gerekli..Direniş olmadıkça hak ettiğimizi alamayız.Burada yazmaktan öteye geçemeyiz.
    'Harvard üniversitesinden 10.000,00 dolara alacağınız bir yıllık eğitimi, 5 dolarlık kütüphane kartıyla da alabilirsiniz.''
    -ALBERT EİNSTEİN-

Müdavim Üye
    Alıntı civciv Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ortalama 1,5 milyon vergi mükellefinin ekmeğini topu topu 10 bin SMMM yiyor, bu tabloya göre. Hem de 2012 yılındaki tablo bu. Sadece 100 üzeri defteri olan 8 bin SMMM'nin toplam mükellef sayısı 1 milyonu aşıyor. Hey yavrum hey. Kota şart ki, ne şart. Ruhsat kiralama almış başını gitmiş.
    güzel tespit, size katlıyorum.
    1.500.000mükellef/10.000SMMM= 150defter , en üst seviyelerde defter tutan mali müşavirler ortalama 150 defter tutuyor. Aynı tüm dünyada yaşayan insanların gelir dağılımındaki adaletsizliğe benziyor. Dünya üzerindeki 100.000 en zengin kişi birleşip bir karar alsa ne açlık kalır, ne fakirlik, ne de savaşlar....
    olumsuz sonucu ne olur: Kapitalizm düşüncesi ölür, kapitalizm ve kapital olmayacağı için, zenginler de daha zengin olmayacak ve paranın hiç bir anlamı kalmayacak. 1.000.000USD olanla 1USD olan aynı refah seviyesinde yaşayacak. en iyisi taş devri. ağaçtan mızrak yap, ava çık. avlanırsan karnını doyur, av yoksa bitki yetiştirmeyi öğren, onları ye.... :-)
    yemek için paraya gerek yok, çok yiyip kilo aldın , spor salonu için de paraya gerek yok. avlanırken ve tarlada çalışırken zaten spor yapıyorsun.
    bunlar işin hiciv tarafı. ben bağımlı çalışan bir mali müşavirim, dolayısıyla bürom da yok. Kesinlikle Kota yı destekliyorum. Hesap yapıyorum: elektirik+su+internet+Kira+bağkur ortalama en kötüsü bugün için 1.500TL-2.000TL sabit gider. hiç para kazanmadan bu sabit gideri karşılayacak 4-5 tane defter lazım. bugün büroyu açtım, hiç defterim yok, birikmiş param yok..? o zaman ben de resmi olmayan yollara başvuracağım, 1-2 tane defter bulursam elektrik, su, kira vb giderler ödemeden bir yeri adres göstereceğim ve büro açacağım, sonra defter sayımı 10 a yükseltince gerçekten büroya geçeceğim. Peki kota gelmiş olsa, ben 4-5 defter elde edeceğim kazancı 1 defter den kazansam, büromu illegal yollara başvurmadan açsam, akşam evime gidip çocuklarıma ve eşime daha fazla vakit ayırsam, her şeyin başında normal insanlar gibi yaşasam, kendime vakit kalsa ve hobilerimi de yapsam... yaşım 41 ne kadar daha ömrüm var Allah biliyor, ben görür müyüm bilmiyorum, inşallah kota gelir ve düzgün bir şekilde uygulanır.
    Yapı denetim şirketi olan bir arkadaşım var, onlar ısrar edince de Gelir İdaresi Başkanlığı'da onlar adına çok güzel uygulamalar yaptı...
    arkadaşımın ifadesi şu şekilde: '' biz inşaatı ve inşaat firmasını denetlemeye gideriz, inşaat da herhangi bir aksaklık-noksanlık varsa izin verilmez, biz yapı kayıt belgesini onaylamadan tapu da çıkmaz. iş bitiminde inşaat firması paramızı hazine ye yatırır, biz paramızı devletten alırız''
    Peki dedim , inşaat firması size nasıl ulaşıyor, sözleşmeyi nasıl yapıyorsunuz diye sordum?. Doğrudan bağlantı olmuyormuş. Şu an yeni bir sistem üzerinde daha çalışıldığını öğrendim. Bağlı bulundukları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın sistemine, inşaat firması talep oluşturur, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sisteminden otomatik olarak elinde en az işi olan yapı denetim firmasına iş gönderilir. eğer inşaat firması ile yapı denetim firması anlaşırsa çalışır, anlaşmazsa iş başka firmaya yönlendirilir. Peki dedim, sen elinde 3 iş var değeri 10.000TL, başka yapı denetim firmasında elinde 5 iş var toplam değeri 7.000TL , diğer firmaya haksızlık değilmi. iş paslanırken sadece elindeki işin adetine değil, parasal değerine de bakılıyor dedi.
    KOta konusu daha önce açıldığında, benim paramı neden maliye tahsil edecek? ben neden gelirimi daha çok düşüreyim vb. şekilde kotaya karşı çıkanlar oldu. Sİstem kurulur ve adaletli, takip edilebilir, şeffaf bir şekilde çalıştırılırsa, tüm meslek mensubu ve yanında çalışanlarda rahat eder diye düşünüyorum...

Kıdemli Üye
    İyi kazandığını düşünen bürolar çalışanlarına sigorta yapsın asgari ücret versin , en azından firmalara kaptırmayacak asgari ücretin üstünde bir ücret versin, BU HESABI LÜTFEN YAPIN bakın bakalım gelirden size ne kalıyor !!! Koca bir hiç kalır, Üzülerek söylüyorum belki bilinçli belki bilinçsiz kul hakkı yiyorsunuz , 1/4 üne çalışıyoruz inanın buna şu anki ücretler en az 4 kat artmalı , siz daha rahat edin diye değil iş olması gerektiği gibi yapılabilecek maddi güce ulaşsın diye

Müdavim Üye
    Bilgi için teşekkür ederim. İnşallah kota olayı meslektaşlarımız iyi anlar. Çünkü çoğu meslektaşımız sağlığından olacağını bilmiyor. Şimdi gençliğin verdiği dinamizim heves gayret ile çalışıyor. Fakat ilerisi?

Müdavim Üye gunduzmuhasebe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    SMMM
    Gelsin bide kotalı sistemi görelim. Bizim milletimiz yeniliğe açıktır. Tepeden bi karar çıkar tamam millet birbirini yer. Ha bu arada ölen meslektaşların defterlerini kim alıyo. Akbaba kral kuştur.
    Kendini Bil Kendini