Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 15 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: OTOMOATİK BES hakkında

Üye

OTOMOATİK BES hakkında

Arkadaşlar 01.01.2019 dan itibaren 5 ve üzeri işçi çalıştıran işyerinde BEs uygulaması nasıl olacak işverenler nasıl bir yol izleyecek bankaya gidip kayıt mı yaptıracaklar bilgisi olan varsa paylaşırsa memnun olurum. Herkese kolay gelsin

Müdavim Üye mıhtasar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    herHanGi bir yer
    Alıntı mzkucuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar 01.01.2019 dan itibaren 5 ve üzeri işçi çalıştıran işyerinde BEs uygulaması nasıl olacak işverenler nasıl bir yol izleyecek bankaya gidip kayıt mı yaptıracaklar bilgisi olan varsa paylaşırsa memnun olurum. Herkese kolay gelsin
    Genelde çalıştığı bankaların BES firmaları gelip gerekli başlatma işlemlerini yapıyor yani evrak işlerini ama ille çalıştığı bankayla yapmak zorunda değilsin herhangi bir BES firmasıyla da anlaşma yapıyorsun evrak imza kısmı sonra da internetten takibi var kişileri billdiriyorsun sonra da kesinti yapıldıkça her ay maaş yatırır gibi listesini yollayıp takip ediyorsun ilk en önemli kısım benim de anladığım kadarıyla hergangi bir BES firmasıyla OKS sözleşmesi yapmak yani otomatik katılım sistemini firma adına başlatmak sonrası da Allah'a emanet ne kadar detaylı yapıp takip eden var orası meçhul
    inSan bu Su miSaLi kıvrım kıvrım akar ya ,
    bir tarafta benim bir tarafta anGarya ...

Allah affetSin bizi

https://youtu.be/6KC0lNpEzFM

https://www.youtube.com/playlist?list=PLW3bUSFdnnagngE9_bNO5hR6r1T37RYhz

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM
    bizim işimiz maaş bordrosunda bes kesintisi yapmaktır, bes ilgili şirkete bildirim, ayrılma, ödeme işlemlerini ilgili firmanın ön muhasebesi bakar.

Müdavim Üye spawn43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı yıl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bizim işimiz maaş bordrosunda bes kesintisi yapmaktır, bes ilgili şirkete bildirim, ayrılma, ödeme işlemlerini ilgili firmanın ön muhasebesi bakar.
    Üstadım ön muhasebeler daha cari mutabakat yapamıyor.Bu işi nasıl yapsınlar
    'Harvard üniversitesinden 10.000,00 dolara alacağınız bir yıllık eğitimi, 5 dolarlık kütüphane kartıyla da alabilirsiniz.''
    -ALBERT EİNSTEİN-

Kıdemli Üye
    Alıntı spawn43 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Üstadım ön muhasebeler daha cari mutabakat yapamıyor.Bu işi nasıl yapsınlar
    valla efsane cevap yaw iç muhasebe diyor sen yaparsın abi yaw 10 tane şirket besi var hepsinden ayrı ayrı sisteme yükleme felan çıldıracağım
    ben hiç mükemmel değilim belkide sıradan biriyim

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM
    Sayın spawn, ben de otomatik beste olan 60 yakın firma var ve hiç birinin takibini yapmıyorum, her ne kadar bazı mükellefler arayıp mali müşavirler yapıyorlarmış dese de bizim işimiz değil dediğim için şu ana kadar bir firma bile üzerime almadım.

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM
    Alıntı yıl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın spawn, ben de otomatik beste olan 60 yakın firma var ve hiç birinin takibini yapmıyorum, her ne kadar bazı mükellefler arayıp mali müşavirler yapıyorlarmış dese de bizim işimiz değil dediğim için şu ana kadar bir firma bile üzerime almadım.
    Peki bu firmalar Bes'e katılmamışlarsa daha vaziyet ne olacak

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM
    Bes uygulamasına katılmayan firma varsa şayet problem bes katılmayan firmaya aittir, ki bordroları gönderirken sgk ile ilgili personellerimiz firmaları bes uygulamasına ilgili sigorta şirketiyle bes uygulamasına başlayıp başmadıklarını soruyor bu nedenle yapıp yapmadığını biliyoruz, ki yapmasada zaten ben bütün firmaları bes uygulaması başlamadan en az bir ay önce bilgilendiriyoruz, zorunlu olduğunu,cezasının olduğunun, bes tutarlarının yatırılmasından firmanın sorumluluğunun olduğunu belirtiyormuyuz belirtiyoruz, bordroda bes tutarlarını iletiyormuyuz iletiyoruz, artık konuyu bilen cezasını bilen o firma bes uygulamasına katılmadığında veya katılmak istemediğinde bizimle alakası nedir onu anlamadım, ikinci mevzu biz işyükümüz çok ücretleri zor alıyoruz diye dert yanmıyormuyuz hadi vergi ve sgk konularında bile her gün yeni bir ilave iş yükü eklenirken en azından şu bes ve poşet beyannamesi konusunda bizim işimiz değil denmelidir, en azından bu tabloda bes uygulamasını mükelleflere yaptırmayı başaran meslek mensuplarını eleştirmek yerine takdir etmek gerekir,benim herhangi mükellefimle bes konusunda problem yaşasam defterini alır veya problem çıkar ben uygun dille bizim işimiz olmadığını karşımdaki işletme sahibine kabul ettirerek bes uygulamasını yanındaki ön muhasebe elemanın yapması gerektiğini söylüyorum ve mutlaka mali müşavirler yapsın diyen de çıktı ancak ön muhasebedeki kişi neden yapmıyor bizim işimiz değil olduğunu kibarca anlatıp ikna edip ondan sonra bes uygulamasını başlıyorlar, ki 10 kişi üzerinde bes uygulamasından başlayarak daha sonra 5 kişiye düştüğünde de fire vermeden diğer firmalara yaptırmaya başardım, bir kaç firmanın ön muhasebe elamanı yoktu onlarda bile kendileri girmeyi öğrendiler, beni aradılar nasıl giriliyor tarif ettim, , bunu kendimiz kabul etmezsek zaten mükellefe hiç kabul ettiremeyiz sorun burada, sonra da neden bütün bürokrasi bize yıkılıyor demeyelim,saygılar

Müdavim Üye
    Nereden
    Lüleburgaz
    Büyük şirketler tamam kendisi yapıyor, ön muhasebesi olana da kendisine veriyorum. Ama lokanta var 5 kişi çalışıyor işveren yaşlı zaten bilgisayarın b sinden anlamıyor. Bu adam nasıl yapacak. Mecbur üstüme kalıyor.

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM
    sizin ki istisnai durum, özel durum çok çok almak istemeyip mecbur kaldığınız durum, benim istisnai de olsa yapamayan mükellef çıkmadı belki sonra çıkabilir, ancak benim anlatmak istediğim kendisi yapabilecek durumda olan ve çoğunun yanında yardımcı elamanı varken biz sorumluluğu almayalım özetle durum