Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Gerçek Usulden Basit Usule Geçiş?

Müdavim Üye
    Nereden
    TÜRKİYE

Gerçek Usulden Basit Usule Geçiş?

Değerli meslektaşlarım öncelikle iyi çalışmalar diliyorum. Bir müşterim şu an hem elektrikçilik, hem oto alım satım ve hem de emlakçılık işi ile iştigal etmekte. Şu an emlakçılık ve oto alım satımı sonlandıracağız. Sadece elektrik işi kalacak. Merak ettiğim husus şu; 2019 yılın da basit usul olarak devam edebilir mi? Yoksa 01.01.2021 tarihinde mi basit usulden devam edebilir? Teşekkür ederim... (Not: Diğer şartlar tutuyor.)

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    gerçek usulde vergilendirilenler 2 dönem süreyle basit usule geçemezler diye biliyorum. 2 dönem bittikten sonra hadlere göre yeniden değerlendirilebilir. hatta 1. dereceden akrabalarının üzerine devirlerdede basit usul engeli olması lazım.

Müdavim Üye
    Faaliyetine son verirse , sizin dediginiz gibi.
    Soruda faaliyet devam ediyor

Kıdemli Üye
    Nereden
    Konya
    G.V. Kanununun 46.cı maddesinin 6322 sayılı kanunun 7.maddesiyle değişen “Gerçek usülde vergilendirilen mükelleflerden 47. Maddede yazılışartları taşıyanlardan ve arka arkaya iki hesap döneminin iş hacmi 48.nci maddede yazılı hadlerden düşük olanlar, yazılı talepleri üzerine basit usüle geçebilirler”
    MUHSİN Fani dünya hesapları AHİRET Hesabımızı Unutturmasın

Müdavim Üye
    mükellefim basit usule geçiş oldu. Yanında bir işçi çalışmaktaydı. Bununla ilgili işlem yapacakmıyım. ssk ya bilgi verecekmiyim. iyi çalışmalar

Yeni Üye
    İyi günler
    Mükellefimin 2018 yılı içinde aylık kira tutarı düştüğünden basit usule geçiş dilekçesi verdik fakat vergi dairesinden ret cevabı geldi.
    Gelir vergisi kanununun 47. maddesinde yazılı şartları topluca taşıyan ve arka arkaya iki yıl alış ve satış tutarlarının her biri 48. maddedeki yazılı hadlerden düşük olan gerçek usule tabi mükellefler basit usule geçer diyor.
    Fakat vergi dairesi verdiği cevap yazısında şunları yazmıştır.
    Tarh dosyanızda yapılan araştırmalarda 2017 yıllık kira bedeliniz (710*12) 8520,00 TL. olarak tespit edildiğinden BUTK mükellefi olarak vergilendirmeniz mümkün değildir.
    Burada bir yanlışlık olduğu kanaatindeyim. 47. maddede geriye doğru iki yıl kira tutarı da hadlerin altında kalacak demiyor.
    Böyle bir durumla karşılaşan varsa yardımcı olabilirmi.

Müdavim Üye
    Evet 2 yıl olacak,bende araştırdım.
    Hatta kira hesabında net brüt olayı da tartışmalı