Sayfa 4 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci ... 234
Toplam 39 adet sonuctan sayfa basi 31 ile 39 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Sayın meslektaşlarım !!!

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar...kirin-41061360

Çok ilginç avukatlarda benzeri sorunlardan ve tekelleşmelerden şikayetçiymiş!

Neden sürekli kendimizi avukatlarla kıyaslıyoruz onu da anlamış değilim 🤔

Müdavim Üye
    Alıntı Poyrazarslan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Neden sürekli kendimizi avukatlarla kıyaslıyoruz onu da anlamış değilim 🤔
    onu bende anlamış değilim.Bizde belgeyi ortaokul lise üniversite ve her bölümden insanlar alabiliyor fakat avukat sadece hukuk fakültesi mezunları olabiliyor.Bence her alanda bizden daha değer görmelerini görmemezlikten gelmek en doğrusu olanıdır.

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM
    hiç bir meslekle kıyaslamayalım o ayrı bir konu ancak unuttuğunuz nokta, üniversiteyi bitiren elektrik,inşaat,makine,gıda mühendisi, avukat ve diğerleri olabiliyor iken şu an üniversite+ 3 yıl staj iki ayrı k sınavla mesleğe ünvanına kavuşmaktayız,

Müdavim Üye
    Alıntı Poyrazarslan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Neden sürekli kendimizi avukatlarla kıyaslıyoruz onu da anlamış değilim ��
    Kıyaslayacağımız Serbest Meslek Erbabı olarak üç tane meslek var. Avukat, Mimar Mühendis, Doktor, Veteriner gibi. Şöyle düşünür isek Doktor Veteriner ameliyat başında defter kitapla işi yok. Mimar Mühendis inşaat içinde sahada. Tek bizim gibi oturarak iş yapan avukatlar var.

Müdavim Üye
    Alıntı Karce Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kıyaslayacağımız Serbest Meslek Erbabı olarak üç tane meslek var. Avukat, Mimar Mühendis, Doktor, Veteriner gibi. Şöyle düşünür isek Doktor Veteriner ameliyat başında defter kitapla işi yok. Mimar Mühendis inşaat içinde sahada. Tek bizim gibi oturarak iş yapan avukatlar var.
    Bence avukatlarla kendimizi kıyaslamamızın 2 tane nedeni var.
    1.Resmi kurumlarda bizden daha fazla itibar görüp daha fazla kazanmaları.
    2.Avukatlık mesleğinin hukuki açıdan bizim mesleği tamamlaması.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Avukatlarla kıyaslanmanın nedeni sanırım meslek adlarının A harfi ile başlıyor olması olabilir mi!!! . Alfabenin ilk harfi akla ilk geliyor olsa gerek. Tabi burası işin latifesi. Avukatların mesleki geçmişleri örgütleri çok daha eski köklü ve kurumsallaşmış durumda. Ayrıca bazı arkadaşlar da bugün ve geçmişte de değinmiş. Okul yapıları da malum çok farklı. Avukatlık için yüksek puanla girilen 4 yıllık örgün eğitimin gerekmesi belki de mesleki yönden avantaj olabiliyor. Sanırım bu durumda biraz kompleks yaratıyor gibi. Bizim meslekte de aynı şart ve aynı yollar olsa muhakkak ki belli bir süre sonra aranılır olmak yönünden toplumsal imaj yönünden farklılaşma olacaktır. Ancak odaların yönetim ve diğer kurullarının çok çok büyük çoğunluğu AÖF mezunu olduğu için bu onuda çaba sarfetmelerini beklemek imkansızdır.

Avukatlığında kolay meslek olmadığını biliyoruz değil mi onlardan da vergi kesintisi oluyor makbuz kesmeye korkuyorlar 10.000 tl alacagı olan avukata 7.000 tl vergi borcu diye kesinti yapıp 3.000 tl veriyorlar çokta kıyaslanabilecek konumda olduğumuzu sanmıyorum.Smmm olmanın da kolay olmadıgını biliyoruz ama bizler değer göremiyoruz hakettiğimizi gerçekten alamıyoruz üzücü bir durum ne diyelim inşallah birgün bizimde bu çilemiz biter. ..

Üye
    Dün bir tehlikeli madde danişmani ile görüştüm. Firmama atama yapacakmiş ücretini sordum 500 tl + kdv dedi ya kardeşim ben o kadar ancak kazaniyorum sen benim işimin 10/1 yapmiyacaksin.cevabi ise manidar oldu = bizde sadece 8 firma ile sinirli olduklarini 4500 brüt kazandiğini 1500-2000 tl aylik masrafinin olduğunu kendisine 2500-3000 kaldiği söyledi ben hak verdim.

1-bizde kota sistemi olsa iyileri seçer kötüler gider ücretler yükselir yandaki komşu hiç bir zaman 90 tl defter tutturamaz eğer tutuyorsa o kişi piyasanin çakkalidir ya işi bilmez yada dolandiricidir yada yüksek tutarli ceza yer 90 tl mükellef anlar o zaman