Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Smmm ruhsati almada hapis cezasi var ise

Kıdemli Üye
    Nereden
    muhasebe

Smmm ruhsati almada hapis cezasi var ise

Merhaba Arkadaşlar,

Ben 2016 yılında SMMM yeterlilik sınavlarını geçtim fakat belge almadım.
    2018 yılı içinde kasten yaralama suçundan tutuklanarak 5,5 ay cezaevinde yattım ve yeni tahliye oldum. Davam tutuksuz yargılanarak devam etmektedir.
    3568 sayılı kanun madde 4'e göre 1 yıl ve üzeri hapis cezası alanlar meslek mensubu olamayacak.
    Ben muhtemelen 1 yılıın üzerinde bir ceza alacağım fakat cezaevine tekrar girmeyeceğim çünkü 2 yıllık bir cezanın dahi hapis cezası yok ( 2 yılın 1 yılı denetimli serbestlik, indirim, iyi hal derken hapis cezası kalmıyor)
    kanun maddesine göre 1 yıl ve üzeri hapis cezası alanlar derken fiilen cezaevinde yatılan süreden mi yoksa brüt cezadan mı bahsediyor ?
    Ben fiilen yatılan ceza olduğu kanısındayım ama konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan cevap bekliyorum.
    Belge alma hakkımı kaybetmiş olabilir miyim ?

İyi Çalışmalar.

Müdavim Üye
    Öncelikle çok geçmiş olsun.
    Evet kanunda kasten işlenen suçta hapis cezası 1 yıl ve üzeri diyor.Ama hükümlü yada hükümsüz ibareleri yok.
    O yüzden bu konuyu bağlı olduğunuz odaya gidip daha net bilgi almanızı tavsiye ederim.

Müdavim Üye gunduzmuhasebe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    SMMM
    Yüz karartıcı suç değilki aslanlar gibi adam yaralamış. Mali müşavir olmayı haketmeyen biri olduğu kanısında değilim.
    Kendini Bil Kendini

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Hapiste yattığınız süre değil aldığınız brüt cezaya bakılır. Yani sizin örneğinizden gidersek 3568 göre işlediğiniz suç da ruhsat alamama kapsamına alınmışsa ( ben kanuna bakmadım ) ör. 1,5 yıl ceza almışsanız bu 1,5 yıl geçerlidir yattığınız süre infaz hükümlerine göre azaltılabilir bu önemli değil. Sicilde ve mahkeme kararında 1,5 yıl ceza diye yazılır.