Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Alım-Satım Yapılan Cari'de Faturalı ve Faturasız İşlem Kaydı

Yeni Üye

Question Alım-Satım Yapılan Cari'de Faturalı ve Faturasız İşlem Kaydı

Merhaba Arkadaşlar

Muhasebe programları genelde aynı mantıkta çalışıyor. İstediğiniz programdan örnek vererek fikir sahibi olmamı sağlayabilirsiniz.

İnşaat firması olduğumuzdan tek bir kişiden mal/hizmet alıp farklı bir kişiye mal/hizmet satmıyoruz. Alış yaptığımız cariye satış da yapabiliyoruz.

Sorum şu: Hem alış hem satış yaptığım caride karşılıklı olarak hesabı mahsup edip kalan tutar borç/alacak durumuna göre faturalandırma işlemi yapabiliyor muyum?

Örneğin:

100 bin tl'lik faturalı borcum olan satıcıya faturasız 20bin tl lik bir iş daha yaptırdım. Ancak iş yaparken satıcının da 5 bin liralık bir işini de ben yaptım. Fatura aşamasına geldiğimizde 20bin-5bin= 15bin artı kdv'lik bir borcum kalmış oluyor. İşte bu işlemi muhasebe programlarında - özellikle logo - nasıl muhasebeleştiririm.

bilgilendirebilir, yol gösterebilir misiniz?

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Faturasız iş yaptırmak derken faturasız satış vs gibi kanunsuz bir işlemi kasdetmeyip de avans ödemesi gibi o firmanın borçlanacağı bir işlem ise aynı cari hesapta alacak yazarak halledebilirsiniz ya da sorunuzu biraz daha açarsanız ona göre cevap verelim.
    Konu DUMANLI tarafından (15.Aralık.2018 Saat 15:09 ) değiştirilmiştir.