Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Muhasebe çalışanının işten çıktıktan sonra toplu defter alması hakk.

Üye

Muhasebe çalışanının işten çıktıktan sonra toplu defter alması hakk.

Yanımda yıllardır çalışan elemanım, başka bir muhasebeci ile anlaşıp onunla çalışmaya karar verdi ve haliyle giderken kendinin samimi olduğu ve onunla çalışmayı isteyecek kişileri yeni muhasebeye almak istiyor. Bu kişilerin sayısı ortalama 40 defter ve bu defterlerin bana borcu yok. Öğrenmek istediğim şey toplu defter taşımanın yasal-etik olup olmadığı ? Odaya itirazda bulunabilir miyim veya herhangi bir hukuki başvuru ile bu defterlerin benden alınmamasını sağlayabilir miyim ? Yorumlarınız kadar ilgili kanunlar hakkında bilgi verirseniz çok memnun olurum. İyi forumlar.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Böyle bir kural veya kanun olduğunu sanmıyorum da esas olan sizin o müşterileriniz ile ilişkiniz. O müşteriler sizden gitmek istiyor mu istemiyor mu. Bugüne kadar işi siz yürüttü iseniz işin sorumluluğu sizde ise nasıl olur da bir eleman giderken 40 müşteriyi etkileyebilir. Bu işte bir gariplik yok mu. Müşteriler elemanı mı ciddiye alır sizi mi

Üye
    Müşteriler gitmek istiyor çünkü çoğunun akrabalık bağı var kalan kısım ise ile de fatura alımı,vergi ve sigorta işlerinde devamlı elemanım ile muhatap olan kişilerdi. Defter sayımın fazlalığı dolayısı ile pek ilgilenemediğim mükelleflerim. Yani ortada aslında pekte garip bir durum veya beni ciddiye almama gibi bir durum yok. Hatta mükellef- muhasebeci ilişkisinde pasif kaldığım ve birçok işi elemanlarıma yaptırdığım için hatalı olan tarafta benim. Sadece bundan sonra itiraz edebileceğim resmi bir yl var mı onu öğrenmek istiyorum kendimce ? Cevabınız için çok teşekkür ederim.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Şimdi anlaşıldı. Aslında ben soracaktım ama siz samimiyetle itiraf ettiniz teşekkürler. Bizim burada daima gündeme getirdiğimiz s.meslek faaliyetinin ruhuna uygun olmayan çalışma biçimiyle uzun süre işin yürümeyeceği normaldir. Anlaşılan sizin orası da şu fabrikasyon bürolardan biri imiş. Müşteri sizinle çalışmak istemiyorsa ( ki kendileri ile bizzat muhatap olmayan bir kişi ile haklı olarak çalışamazlar ) yapacağınız birşey yok. Geride kalanlar yeterli değil mi artık onlarla yetinir bizzat ilgilenirsiniz.

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Defter sayınız zaten fazlaymış!! size zarar değil kardır bu bana kalırsa az iş az defter iyi ücret iyi gelir... Müşterilerinize zaman ayırmamışsınız şimdi şu an biraz kendinize zaman ayırın bunu bi düşünün.
    Derdi dünya olanın... Dünya kadar derdi olur... ( :
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Müdavim Üye gunduzmuhasebe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    SMMM
    Eleman alırken ilk tanışma söylenecek ilk cümle ne iş yaptığının önemi yok beni satma yeter.Kurumsal olmayan yapılarda güven ve dostluk önemli. Saat 9 da değilde 9 buçukta geldi diye laf söyleyen meslektaşta var. Bağırıp çağıranda. Yada ofisini tamamen elemana yönettirende. Dönüp dönüp kendimize bakmamız lazım.
    Kendini Bil Kendini

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Ben burada satış görmüyorum. O eleman acaba niye ayrılmış onu da değerlendirmek gerekir. Fabrika gibi büro meslek mensubu ortada yok müşterilerin her gün yağmur gibi soru ve sorunlarıyla daha nereye kadar boğuşacaktı. Çalışma şartları uygun olsaydı gidermiydi.

Üye
    Öncelikle cevaplar ve eleştiriler için çok teşekkür ederim. Maalesef ki fabrikasyon bir büro olmuşum ve bunu şimdi farkettim. Ama artık mesleğin getirdiği titizlikle çalışmaya tekrar başlayacağım. Ayrıca çalışanım konusunda kesinlikle "satışa getirdi" şeklinde bir düşüncem yok. Aksine, maaşı ve çalışma şartları konusunda şikayeti olmadığını açıkca belirtse de başka bir işyerine gitme hakkı herzaman vardır. Bu konuda kendisini zorlayıcı herhangi birşey yapmam. Sadece bilmek istediğim toplu defter alımında yapabileceğim birşeyin olup olmadığı ? Bu konuda fikirleriniz ve bildiğiniz kanun maddeleri varsa paylaşırsanız sevinirim.

Müdavim Üye spawn43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sürekli karşılaştığımız bir durum üstadım.Personel bir süre sonra çevre yapınca artık kendi defterlerinin ücretini kendisi almak istiyor.Yeni anlaştığı meslek mensubu "gel benim işlerimi yap defterlerinin muhasebe ücretleri de sana kalsın " demiş olabilir.Çevre de hep duyuyoruz.Personel maaş almıyor sadece kendi tuttuğu defterlerin parasını alıyor.Ben de meslek elemanıyım fakat hiç bir zaman ne kendi defterimi tuttum ,ne de bu şekilde bir anlaşma yaptım.Etik olan bir davranış değil.Ruhsat kullandırmak, bu mesleğin itibarını en çok zedeleyen durumlardan birisi.saygılarımla.
    'Harvard üniversitesinden 10.000,00 dolara alacağınız bir yıllık eğitimi, 5 dolarlık kütüphane kartıyla da alabilirsiniz.''
    -ALBERT EİNSTEİN-

Müdavim Üye
    Bizimde başımıza sizinki gibi bir durum geldi. Bizden yıllar içinde bir sürü defter almayı başardı. Ne verirseniz verin ne yaparsanız yapın. Bazı insanlar ekmek yediği yere nankörlük ederler. Timsah yavrusunu yerken gözyaşı döker. Bir köpek 8 yavru yapınca, bakamayacağı yavrularını gövlezlerini koltuğunun altına alır sağa sola dönerken ister istemez eziverir ve öldürür.
    Bazı elemanlara ne kadar para verirseniz verin ne yaparsanız yapın. Aynı timsah veya anne köpek gibi düşüncede olup, mükelleflerinizi çalarlar.

Bizim yıllar içinde defterlerimiz gittiği için, ve babamda olsun oğlum dediği için biz başvurmadık. Fakat bu eleman sizin yanınızda ssk'ı olarak çalışmış ise, veya sizin yanınızda staj görmüş ruhsat almış ise, oda kanunlarına göre sizden ayrıldıktan sonra 3 sene hiçbir mükellefinizi alamaz. Bu konuyu bir araştırın. Bunu eskiden bizi oda söylemişti. İnşallah bir değişiklik yapmamışlardır.