Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 29 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: "Serbest" ne demek?

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara

"Serbest" ne demek?

Arkadaşlar, bizim ünvanımız ne? "Serbest Muhasebeci Mali Müşavir".

Merak ettiğim bir şey var. Buradaki "serbest" ne oluyor? Serbest derken ne kast edilmiş?

Serbest meslek erbabı olmamız kast ediliyorsa, ben hiç serbest doktor, serbest avukat, serbest diş hekimi, serbest mimar diye bir ünvan görmedim.

Bağımsız çalışmak kast ediliyorsa, bağımlı çalışan meslektaşlarımız da "serbest muhasebeci mali müşavir". "Bağımlı muhasebeci mali müşavir" diye bir şey de duymadım.

Nedir bu "serbest"? Niye "serbest"? Neyimiz serbest? Niye bir doktor gibi, avukat gibi sadece "mali müşavir" değiliz?
    SMMM Bora G.

Müdavim Üye
    Bize özel serbest muhasebeci, bağımlı muhasebeci, bağımsız muhasebeci, yeminli muhasebeci, korsan muhasebeci, aktar muhasebeci, ön muhasebeci, stajer muhasebeci vb ünvanları belli olsun diye.

Müdavim Üye
    Alıntı Karce Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bize özel serbest muhasebeci, bağımlı muhasebeci, bağımsız muhasebeci, yeminli muhasebeci, korsan muhasebeci, aktar muhasebeci, ön muhasebeci, stajer muhasebeci vb ünvanları belli olsun diye.
    birde ziraat odasının zamanında açıkladığı gibi piyasa muhasebecisi denildiğini de gözardı etmeyelim lütfen.

Müdavim Üye spawn43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    SMMM ler de KDV iadesi alacaklar muhabbeti ilk çıktığında, YMM'lerin bu işi yapmak için ahlaklı eğitimli olmak lazım diye konuştuklarını da unutmayın.
    'Harvard üniversitesinden 10.000,00 dolara alacağınız bir yıllık eğitimi, 5 dolarlık kütüphane kartıyla da alabilirsiniz.''
    -ALBERT EİNSTEİN-

Müdavim Üye
    ben de bir süredir mali müşavirlik yapıyorum ve kendimi silikon memeli mali müşavir olarak görüyorum.

sabahtan akşama kadar masa başında oturuyorum , SMMM oldum, vucüt yağ bağladı, spor yok, yaş ilerledi, falan filan inter milan.....

konuyu açan arkadaşı tebrik ediyorum, bir yaranın üstüne parmak basmış.

Alıntı bayikbocuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar, bizim ünvanımız ne? "Serbest Muhasebeci Mali Müşavir".

Merak ettiğim bir şey var. Buradaki "serbest" ne oluyor? Serbest derken ne kast edilmiş?

Serbest meslek erbabı olmamız kast ediliyorsa, ben hiç serbest doktor, serbest avukat, serbest diş hekimi, serbest mimar diye bir ünvan görmedim.

Bağımsız çalışmak kast ediliyorsa, bağımlı çalışan meslektaşlarımız da "serbest muhasebeci mali müşavir". "Bağımlı muhasebeci mali müşavir" diye bir şey de duymadım.

Nedir bu "serbest"? Niye "serbest"? Neyimiz serbest? Niye bir doktor gibi, avukat gibi sadece "mali müşavir" değiliz?

Müdavim Üye
    Ama aslında bu serbest ifadesi tam bize uygun.Bizde ne haksız rekabet var ne meslektaşlara saygı var isteyen istediği kişinin defterini istediği ücrete serbestçe kapabiliyor bi kısıtlama yok yani.Bence serbest kelimesi en çok bizim ünvana yakışıyor.Ve maliyede bizim bu serbestliğimizden faydalanarak serbestçe angaryalar yükleyebiliyor.Herkese iyi serbestler.

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Herkes goygoy yapmış da, ben ciddi soruyorum. Ne kast ediliyor serbest derken? Yani 1989 kafasıyla düşünün. Kanuna bunu koyan, bu ünvanı öneren ne düşünmüş olabilir?
    SMMM Bora G.

Müdavim Üye spawn43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Okuduğum bi makale de SMMM ünvanıın ileri de mali mühendislik olarak değişeceğini söylüyorlardı.Böyle bir şey de bence iyi olabilir.Fakat ülke miz de mühendislerinde durumu belli.
    Konu spawn43 tarafından (16.Ekim.2018 Saat 16:39 ) değiştirilmiştir.
    'Harvard üniversitesinden 10.000,00 dolara alacağınız bir yıllık eğitimi, 5 dolarlık kütüphane kartıyla da alabilirsiniz.''
    -ALBERT EİNSTEİN-

Müdavim Üye
    Herkes goygoy yapmış da, ben ciddi soruyorum. Ne kast ediliyor serbest derken? Yani 1989 kafasıyla düşünün. Kanuna bunu koyan, bu ünvanı öneren ne düşünmüş olabilir?
    Sonuç itibariyle bizler bağımlı çalışan işçilerin defterlerini tutmuyoruz serbestçe çalışan alan satan üreten hizmet veren ve kendi nam hesabına çalışan mükelleflerin defterlerini tutuyoruz.dolayısıyla bizede esnaf muhasebeci mali mali müşavir demek yerine serbest muhasebeci mali müşavir demişler.Bizde İstediğimiz mükellefi serbestçe(bazende kapma yöntemiyle) seçip defterlerini tutabiliyoruz.

Müdavim Üye
    Goy goy yapmadan, ciddi cevap vereyim:

önce alıntı olan bir yazıyı paylaşmak istiyorum:
    ''Serbest : Hiçbir şarta bağlı olmayan, istediği gibi davranabilen, erkin. Hareketi herhangi bir biçimde engellenmeyen. Sıkılmadan, şaşırmadan konuşan ve davranan. Zamanını istediği gibi kullanabilen, yapacak bir işi olmayan. Tutuklu veya bağımlı olmayan, özgür, hür. Bazı kurallara bağlı olmayan. Rahat, özgür, bağımsız bir biçimde. Ağırbaşlı olmayan, hoppa (kadın).

Kaynak: https://nedir.ileilgili.org/serbest+muhasebeci''

AYNI ALINTI YERDEN, SMMM NİN TANIMINI PAYLAŞALIM:
    ''Serbest muhasebeci mali müşavir : Bir işyerine bağlı olmaksızın mali müşavirlik yapan gerçek kişi.

Kaynak: https://nedir.ileilgili.org/serbest+muhasebeci''

İTİRAZ GELEBİLİR, BAĞIMLI ÇALIŞANLAR İÇİN İLGİLİ KANUN MADDESİ:
    ''Meslek Mensuplarının Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin[2] 62. maddesinde ruhsat alan meslek mensuplarının bağımlı veya meslek dışında çalıştıkları veya mesleki faaliyette bulunmadıkları takdirde unvanlarını ve tasdik yetkilerini kullanamayacakları düzenlemesine yer verilmiştir.''

YORUMUM:
    Bağımlı çalışanlar, işyerinde veya kartvizitlerinde bu ünvanı kullanamazlar, her ne kadar ilgili kanun maddesin de açıkca ifade etmesede, başında Serbest Muhasebeci olmadan, sadece '' Mali Müşavir '' üvanını kullanmalarına yasal engel bulunmamaktadır. Bağımlı çalışıpta Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ünvanını kullananlar içinde herhangi bir cezai müeyyide ben bilmiyorum.

Düşüncem O dur -ki: ünvanın ilk kullanılmaya başladığı yıllarda ve 3568 sayılı meslek yasamızın ilk kanunlaştığı yıllarda, bağımlı çalışan , bağımsız çalışan, stajyer vb. kavramlar çok irdelenmediği için, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir denilmiş olabilir. çok değil 3 sene öncesine kadar 3 tane ünvan vardı: '' SM'' '' SMMM'' ''YMM'' , isteyenler ''16 Mayıs 2015 Tarihli ve 29357 Sayılı Resmî Gazete'' okuyabilir: https://www.vergisaati.com/?Syf=26&Syz=488349

sonra SM ünvanı taşıyanlar sınavla SMMM ünvanı aldılar. SMMM ler 10 sene , sınav ve yemin vb. şartları taşıyanlar YMM oldu.

Kişisel Görüşüm: YMM ler, sorumluluk ve yapılan iş anlamında SMMM lerden farklı olup, iki ünvanın da birbirine karşı üstünlük ve derece anlamında daha alt seviyede bir durum söz konusu değildir. bu iki ünvan için ortak bir ünvan belirlenebilir veya kanunla sadece Mali Müşavir ünvanı kullanılabilir. her ne kadar bana göre YMM lerin, SMMM lere göre üstünlüğü bulunmasa da , halk arasındaki bu ters düşünce, kanunla değiştirilebilir.

VELHASIL:
    en üstte paylaştığım, ''serbest'' in tanımın hangisi düşünülerek bu ünvan kanunlaştırıldı bilmiyorum ama bağımsız çalışanların dahi kısmen bağımlı çalıştığı aşikar. şöyle ki: bir kolu ile devlete karşı olan sorumlulukları ve devlete bağımlı olması, bir kolu ile işverene karşı sorumlulukları , muhasebe ücretini işverenden alması ve neticesinde işverene bağımlı olması....