Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Müteahhite tapu devri

Kıdemli Üye

Müteahhite tapu devri

Arkadaşlar müteahhit inşaat dosyası kapanmadan arsa sahiplerinden hakettiği dairelerin tapusunu almak istiyor. Maliyet belli değil hangi bedel üzerinden yapması gerekiyor.

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Kat irtifakı proje üzerinde kurulmuştur.Arsa sahipleri kendi dairelerini bitmiş teslim almadan güvenip vermezler ama arsa paylarını satın alacak.

Üye
    Nereden
    Kayseri/Develi
    Çok ilginç uygulamaların olduğu bir konu;Kayseri'de yaptıkları uygulamadan bahsedeyim;

1-İrfifak kurulur,müteahhit sözleşmedeki hakkı olan daireleri emlak bedeli üzerinden alır. İnşaat biter,müteahhit arsa sahibine fatura keser,bs formunda beyan eder. Vergi dairesi müteahhide arsa payın bu kestiğin fatura diyerek,aradaki farkı %25 VZCZ ile salıyor.

2-Müteahhit sözleşemden sonra kendisine düşecek daireye isabet eden alan kadar tapudan emlak bedeli üzerinden hisse alıyor.Bu seferde işin sonunda arsa sahibine kesilen fatura ile kıyas edilip %25 VZCZ salınıyor.

3-Müteahhit sözleşmeden sonra kendisine düşen daireleri temlikli satış şeklinde irtifaktan sonra alıyor. İşin sonuda yine aynı senaryo ile karşılaşıyor.Antalya'da temlikli satış alan müteahhitler sorun olmadığını söylediler.Kayseri'de satış satıştır ha temlikli ha temliksiz olayı yaptılar.
    Kayseri Kaleönü VD.ne gittim,durumu anlattım,işin başında arsa sahibi maliyetini ben nerden bileceğimde tapu harç matrahı olarak onu alacağım dedim. Sen ortalama bir rakam belirleyip onu o şekilde müteahhit olarak alacaksın,iş bittiğinde arsa sahibine kestiğin fatura ile kıyas edip aradaki farkı cezalı olarak ödeyeceksin.dediler.
    Bütün bu uygulamaya sebeb harçlar kanununa eklenen ,alım satım gerçek bedel üzerinden yapılacaktır cümlesidir.
    Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur.Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur. Konfüçyüs

Üye
    Nereden
    Kayseri/Develi
    Alıntı hasan er Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kat irtifakı proje üzerinde kurulmuştur.Arsa sahipleri kendi dairelerini bitmiş teslim almadan güvenip vermezler ama arsa paylarını satın alacak.
    Kayseri ceza yağdırıyor bahsettiğiniz arsa payından müteahhidin kendine düşen dairelerin satışını almasına.Mükteza,özelge de bulamadım olayı net açıklayan varsa paylaşırsanız seviniriz.
    Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur.Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur. Konfüçyüs