Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 7143 SGK Yapılandırması

Yeni Üye

7143 SGK Yapılandırması

Herkese Selamlar ve Hayırlı işler dilerim öncelikle.

İstanbulda tekstil işi ile faaliyet gösteriyorum yaklaşık 10 yıldır. 7143 sayılı kanun kapsamında Sosyal güvenlik kurumuna olan borçlarımı yapılandırmama rağmen ilk taksidi 07.9.2018 tarihinde ödeyemedim. aynı hafta iş yaptığım iki firmamdan da ödeme alamadım. İşlerin ve nakit akışının durumu malumunuz. Kartlarımda da maalesef limitim tükenmişti. Şimdi sizlere iki sorum olacak değerli fikirlernize ihtiyacım var.

birincisi, 7143 kapsamında yapılandırma yapıp taksidini ödemeyenler için bi fırsat doğarmı sizce? CİMER'e talepte bulundum ve benim gibi talepte bulunan başka vatandaşlarında olduğunu tahmin ediyorum.

ikinci sorum ise SGK dedemden bana intikal yoluyla kalan (babamda hayatta değil) arsalara şerh koymuş . Ancak bu arsalar önce babam ve kardeşleri sonrada ben ve kardeşim adına hisseli. Ancak SGK halalarıma ait hisselerin ben ve abim adına feragat edilmesine müsaade etmiyor haciz var borcunu ödemeniz lazım diyor. Benim tek başıma hissem borcumu karşılamıyor diğer hisseleri de alırsam fazla fazla karşılıyor dememe rağmen borc ödenmeden işlem yapamayacıgımı söylüyorlar. bu konuda da değerli fikirlerinize ihtiyacım var.

Son olarak, etrafımdaki çalışan firmalar yabancı uyruklu kaçak işçiler çalıştırıp işlerni kılıfına uyduruken bizler maalesef gemimizi yürütemedik. ve maalesefte yürüyecek gibi de gözükmüyor bu saatten sonra.

Müdavim Üye
    Nereden
    Manisa/Soma
    Yeniden yapılandırma çıkar mı onu bilmek zor, fal bakmış oluruz. Ancak ödeme süresi 15.10.2018'e kadar uzatıldı. İsterseniz bu dönem içerisinde ödeme yapabilirsiniz.
    SGK konusunda başka mal varlığınızı haczettirmek sureti ile söz konusu arsanızı boşa çıkarabilirsiniz.
    SMMM Yücel ÜNAL - Soma/Manisa
    www.yucelunal.com

Üye
    sanırım uzama sadece vergi yapılandırmaları ve matrah arttırımı için geçerli, sgk'nın da bir açıklaması oldu mu konuyla ilgili ?
    Hayat, biz gelecek için planlar yaparken başımızdan geçenlerdir.

Okul servisi taşimaciliği yapan mükellef e 2016/eylül 2017/haziran dönemi için sgk tutanak tutmuş ve hostesin sigortasiz olduğunu tespit ettmiş
    ceza işe giriş bildirgesi-işten ayriliş bildirgesi ve aylik prim bildirgelerin tahakkunu istiyor bu cezalar için 7143 nolu kanun dan faydalanabilrmiyiz
    iyi çalişmalar

Yeni Üye
    Değerli üstadlar borcumu ödemek için maalesef ikamet ettiğim daireyi satmak zorunda kalıyorum. 7143 yapılandırma ilk taksidi ödemeyenlerler ilgili bi düzenleme gelme ihtimali ya da herhangi bir duyum var mı? yapılandırma şartlarında ödeyebilirsek ciddi bir meblağ fark ediyor. sizce kısa bi müddet daha beklemelimiyim ?

Kıdemli Üye
    hocam 7143 yapılandırma değilde matrah artırım taksidini mükellefimiz bankaya talimat verdiği halde bankadaki memur tahsilat yapmamış, durumu bugün vergi dairesine dilekçe ile bildirdik. Bankada aynı şekilde vergi dairesine kendilerinden kaynaklandığını bir dilekçe ile bildirdi. Son durum şu; yapılandırılmış matrah artırım bozuluyor ama uygulanan katsayı bozuluyor onun yerine güncel orandan gecikme zammı uygulanarak diğer taksitlerde aynı şekilde gecikme zamlı olarak ödenmeye devam ediyor.

Kıdemli Üye
    Matrah artırım hükümlerinden faydalanmaya devam ediyor. Borç Yapılandırmasıda bu şekilde olabilir. Vergi dairesine sormakta fayda vardır.