Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: E-ticaret - Sanal ticaret hakkında

Üye

Lightbulb E-ticaret - Sanal ticaret hakkında

selamlar
    biraz tuhaf bir iş ile karşı karşıya kaldık.
    bir mükellefimiz online oyun aracılığı ile satış yapıyor. oyun kendisinin değil oyun içinde ki değerli eşyaları Al-Sat yapıyor.
    işin doğrusu şu yıllardır yapıyormuş ama mükellef olarak devam etmek istiyorum diye bize geldi.
    ilk başta kabul etmedik yasal bir dayanağını bulamadığımız için, eleman diretip vergi dairesine gitmiş CİMER'e yazmış bir sorun olmaz diye cevap almış.
    başlamasını verdik faaliyet kodu olarak vergi dairesi; internet üzerinden perakende ticaret yazmış.
    Buraya kadar herşey normal hikaye burdan sonra başlıyor.
    Mükellefin gerçekten aldığı sattığı bir mal yok dolayısıyla evrak da yok. Sadece Bankaya gelen giden para var.
    Bizim kafamıza takılan sorular şunlar Fatura keseceğiz (komisyon) ama ortada TC numarası olan birileri yok. kaldı ki gelen para ile giden para denk değil Kar durumu tamamen belirsiz.
    Perakende satış fişi yaptırsak doğru olur mu?
    sizin bu konu da düşüncelerinizi merak ediyorum.

Müdavim Üye spawn43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üstadım online oyunlar da store lar oluyor.Burada insanlar takas yapabiliyorlar.Ya da ücretsiz hediye sahibi oluyorlar.Ücretsiz edindikleri bu hediyeleri bu pazarda satabiliyorlar.Sattıkları bu ürünleri pazarda gerçek para ile satın alan kişiler var.Fakat tabi ki bu işlemler oyun içinde döndüğü için oyun firması bu vergileri ödüyor.Sonuçta ortada gerçek bir ticaret yok sadece oyunu yazan firma gelir elde etmiş oluyor.
    Şimdi oyunda kırmızı göz AK47 silahı 1.500 TL gerçek para ile satılıyor.Sizin mükellefiniz bu silahı oyunda 250 TL e bir şekilde elde ediyor.Takas ya da hediye olarak.Daha sonra forumlar da sosyal ağ da bu silahı gerçek para ile hesabına havale yapılarak 500 TL satıyor.Fiziki olarak hesabına 500 TL geliyor.Fakat oyunda mükellefiniz oyuncuya bu silahı bedelsiz ya da çok değersiz başka bir ürün ile takas ediyor.Durum anladığım kadarı ile böyle.Çünkü bende bu tarz oyunları oynuyorum sistem bu şekilde.
    Tabi orta da bir ürün yok.En iyisi mükellef oyun itemi açıklaması yazarak havale yapan kişiye fatura kessin.Geri kalanı ile müfettişler uğraşsın
    'Harvard üniversitesinden 10.000,00 dolara alacağınız bir yıllık eğitimi, 5 dolarlık kütüphane kartıyla da alabilirsiniz.''
    -ALBERT EİNSTEİN-

Üye
    Alıntı spawn43 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Üstadım online oyunlar da store lar oluyor.Burada insanlar takas yapabiliyorlar.Ya da ücretsiz hediye sahibi oluyorlar.Ücretsiz edindikleri bu hediyeleri bu pazarda satabiliyorlar.Sattıkları bu ürünleri pazarda gerçek para ile satın alan kişiler var.Fakat tabi ki bu işlemler oyun içinde döndüğü için oyun firması bu vergileri ödüyor.Sonuçta ortada gerçek bir ticaret yok sadece oyunu yazan firma gelir elde etmiş oluyor.
    Şimdi oyunda kırmızı göz AK47 silahı 1.500 TL gerçek para ile satılıyor.Sizin mükellefiniz bu silahı oyunda 250 TL e bir şekilde elde ediyor.Takas ya da hediye olarak.Daha sonra forumlar da sosyal ağ da bu silahı gerçek para ile hesabına havale yapılarak 500 TL satıyor.Fiziki olarak hesabına 500 TL geliyor.Fakat oyunda mükellefiniz oyuncuya bu silahı bedelsiz ya da çok değersiz başka bir ürün ile takas ediyor.Durum anladığım kadarı ile böyle.Çünkü bende bu tarz oyunları oynuyorum sistem bu şekilde.
    Tabi orta da bir ürün yok.En iyisi mükellef oyun itemi açıklaması yazarak havale yapan kişiye fatura kessin.Geri kalanı ile müfettişler uğraşsın
    durum aynen anladığın gibi hocam.
    hala yorumlarınızı bekliyorum üstadlar.

Bu kişinin kendisinin bahsettiğimiz şekilde alım satım yapması mümkün değil.Alım satım yaptığı ürün sadece STEAM vb. firmaların ürünü.Ürünün site ve oyun haricinde dışa aktarılması mümkün değil.Bu yüzden diğer trade siteleri gibi anlaşma yapıp farklı şekilde site üzerinden satış yapması gerekiyor.saygılarımla.
    'Harvard üniversitesinden 10.000,00 dolara alacağınız bir yıllık eğitimi, 5 dolarlık kütüphane kartıyla da alabilirsiniz.''
    -ALBERT EİNSTEİN-

Müdavim Üye
    gelen her paraya iç yüzde ayırırarak faturasını kesiniz.(kdv dahil)
    Muhtelif alıcılar şeklinde.
    göndermiş olduğunuz paralarında site sahibi yada aracı kimse ona ulaşıp faturasını kesmesini söyleyin.
    Tedarikçiye Ulaşamıyorsanız yada hiçbir şey yapamıyorsanız gelen giden para arasındaki farka yine muhtelif alıcılar komisyon faturası kesin.En azından 3065 sayılı K.D.V kanunun 29-30-31.nci maddeleri ile sorumluluklarıyla ilgili bendi ve T.T.K’nun 697.maddesine göre sorumluluğu üzerinizden atmış olursunuz.

Üye
    Bu kişinin kendisinin bahsettiğimiz şekilde alım satım yapması mümkün değil.Alım satım yaptığı ürün sadece STEAM vb. firmaların ürünü.Ürünün site ve oyun haricinde dışa aktarılması mümkün değil.Bu yüzden diğer trade siteleri gibi anlaşma yapıp farklı şekilde site üzerinden satış yapması gerekiyor.saygılarımla.
    üstadım dediğiniz gibi kendisi internet üzerinden satış yapacak bir site aracılığıyla. yalnız bu seferde internet üzerinden sattığı sanal ürünlerin tedariği sorunu var. onların da herhangi bir kaydı yok. para çıkışı dışında.

Üstadım mal girişini faturalandırması çok zor.Artık Sadece sattığı itemlere ibrahim üstadın dediği gibi kdv hesaplayıp fatura düzenlemeli.
    Sattığı ya da takas ettiği ürünlere gelen paraya göre fatura kessin.Açıklamasına oyun içi sanal malzeme geliri yazabilir.
    Bu mevzuata hakim değilim yoruma da açık bir konu değil üstadım.saygılarımla.
    -ALBERT EİNSTEİN-

Üye
    Üstadım mal girişini faturalandırması çok zor.Artık Sadece sattığı itemlere ibrahim üstadın dediği gibi kdv hesaplayıp fatura düzenlemeli.
    Sattığı ya da takas ettiği ürünlere gelen paraya göre fatura kessin.Açıklamasına oyun içi sanal malzeme geliri yazabilir.
    Bu mevzuata hakim değilim yoruma da açık bir konu değil üstadım.saygılarımla.
    Sadece Sattığına fatura kesersek acayip rakamlar çıkar ortaya.
    Bu müşteri bildiğiniz komisyonculuk yapıyor ama ne oran belli ne tutar belli.

Alıntı sonsabah27 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sadece Sattığına fatura kesersek acayip rakamlar çıkar ortaya.
    Bu müşteri bildiğiniz komisyonculuk yapıyor ama ne oran belli ne tutar belli.
    Bu kişinin yaptığı komisyonculuktan ötede.Komisyon da iki tarafında bu işte bir aracının olduğunu kabul etmesi gerekiyor.Bu mükellefin itemleri gerçek para ile sattığından steam in haberi yok üstadım.Böyle bir şeye zaten izin vermiyor.Alım satım sadece oyun içi gerçekleşmek zorunda.Dışında yapanlar yine aslında oyun içinde takas yapıyor.Yani mevzuat çok derin üstadım.Bu şekilde yapsın çıkan gelir vergisine artık kendisi razı olacak.
    -ALBERT EİNSTEİN-

Üye
    Bu kişinin yaptığı komisyonculuktan ötede.Komisyon da iki tarafında bu işte bir aracının olduğunu kabul etmesi gerekiyor.Bu mükellefin itemleri gerçek para ile sattığından steam in haberi yok üstadım.Böyle bir şeye zaten izin vermiyor.Alım satım sadece oyun içi gerçekleşmek zorunda.Dışında yapanlar yine aslında oyun içinde takas yapıyor.Yani mevzuat çok derin üstadım.Bu şekilde yapsın çıkan gelir vergisine artık kendisi razı olacak.
    evet biliyorum oyunda alış-satış yasak hatta hesap kapatılır deniliyor.
    Teşekkürler üstadım faydalı yorumlarınız için..

Bu Konu için Etiketler