Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Nargile Kömürü Maliyet Hesapları

Yeni Üye

Nargile Kömürü Maliyet Hesapları

Sayın Meslektaşlarım ;
    Nargile kömürü üreten bir firmam mevcut.
    ilk defa bir üretim firmasıyla çalışıyorum ve örnek bir hesap planı paylaşabilir misiniz?
    sürecimiz fındık kabuğu alımı ile başlıyor. Fındık kabuğu yakılarak karbona dönüştürülüyor.
    Karbonda preslenerek nargile kömürüne dönüştürülüyor.
    bu süreçle alakalı olarak örnek bir hesap planı paylaşırsanız çok memnun olurum?

saygılarımla

Müdavim Üye
    Böyle bir meslek dalı muhasebecisini tutan meslektaşlarım yararlı olur. Fakat iş dalı olarak ender yapılan bir iş olduğu için cevap almanız çok zor gibi. İnşallah yanılırım.
    Size yardımcı olabilmek adına üretimde dikkat edeceğiniz nokta. Bu mesleği yapan mükellefinize akıl danışmak olacaktır.

Mesela 1 kğ nargile kömürüne, kaç kğ fındık kabuğundan olur. Başka hangi maddeler kullanılır ne oranda kullanılır. Bunları aşağı yukarı bildikten sonra imalat yapmak muhasebesini tutmak kolaydır.

150 İlk Madde ve Malzeme'nin alt hesapları açılır.
    150.01 Fındık Kömürü (kğ)
    150.02 Diğer Malzemeler diyelim.
    150.03 Elektrik Gideri
    150.04 Yakıt Giderleri
    150.05 İşçilik Giderleri

Bunlar ana maddeler diyelim. Bu ana maddelerden üretim yapıp ilk önce 151 Yarı üretime sonra 152 Mamüllere atacağız.
    Diyelimki. 150'deki tüm malzemeler pasif hesaba alacağa vererek üretim fiyatı 12.000 tl tuttu. Bunu 151 yarı mamüle aktifine aldık. Sonra 151 yarı mamülü pasif kapattık. 152 Mamüllerin borcuna aktifine 12.000 tl verdik.
    Sonra 152'deki 12.000 tl'yi pasife vererek kapattık. Bunun karşılığı 620 Satılan mamüller maliyeti borcunda aktifinde 12.000 olarak yazdık.

Peki 600 satışımız ne kadar 15.000.tl. Aradaki fark 3.000 tl kâr olarak vergisini vereceğiz.

Dikkat edeceğiniz iki önemli nokta. Yukarıda dediğim gibi ne kadar fındık kabuğundan ve diğer malzemeler kullanılır. Ayrıca bu 150 'deki malzemeler önceden alınıp sonra imalat yapılmasıdır. Malzemeler eksik olursa kâr çok çıkabilir.