Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: danıştay kararları hakkında

Yeni Üye
    Nereden
    Bursa
    Bir mükellefim kendisine yapılan tarhiyat nedeniyle Danıştaya gidiyor.Danıştay 9.dairesi KDV.tarhiyatını tamamen kaldırıyor ve kesinleşiyor.Ancak aynı olay için gelir vergisine bakan danıştay 3.dairesi bu tarhiyatı kabul ediyor.Bilindiği üzere KDV kanununu özel ve katı bir vergii, gelir vergisi ise daha genel bir vergi çeşididir.Danıştayın iki ayrı dairesi aynı olay için farklı kararlar vermiştir.Ayrıca danıştayın 4.dairesi ile vergi dava daireleri kurulu da bu konuda ki tarhiyatları kabul etmemektedir.Şimdi mükellefim 3.daireden tashihi karar talebinde bulunacaktır.Ancak aynı dairenin bunu bozması çok zor.Benim sormak istediğim ise bu konuyu Avrupa İnsan hakları mahkemesine götürüp götüremeyeceğimiz hususudur.Çünkü aynı devletin en üst mahkemesinin iki ayrı dairesi ilebunların oluşturduğu vergi dava daireleri kurulu aynı konuda çelişkili kararlar vermektedir.Bu durumda bir vatandaş olarak benim davam 9 daire ile 4.ve 5.daire ile vergi dava dairelerine giderse davayı kazanacağım,ancak 3.daireye giderse kazanamayacağım hususu ortaya çıkmaktadır.Danıştay daireleri iller itibarıyla dosyalara baktığından dolayı aynı konuda dava açan Ankara lı bir mükellef davası 4.dairde görüldüğü için bu davayı kazanacak,ama Zonguldak lı bir mükellefin davasına 3.daire baktığı için davayı kaybedecektir.Bu ise verginin eşitliğine ve insan haklarına aykırı bir durumdur.İşte böyle bir davayı AİHM e götürebilirmiyiz.Sonuç ne olabilir.teşekkür ederim.
    Hsevinç

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    Sayın Sevinç,

Şikayetinizi yeni okuyabildim. Ancak, bildiğiniz üzere, AİHM'ne gidebilmeniz için öncelikle iç yargı yollarının tümünü tüketmeniz gerekiyor.

Diğer yandan karar düzeltme talebinizin reddi halinde Vergi Dava Daireleri Genel Kuruluna başvuru hakkınız da var.

AİHM açısından adil yargılanma hakkının ihlali yönünden yapılabilecek bir başvuruyu AİHM'nin kabul edebilmesi konunun ekonomik boyutu nedeniyle zor olabilir.