Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Hizmet mi ? Ticari mal mı ?

Yeni Üye

Hizmet mi ? Ticari mal mı ?

Konuyu daha önce açtım ama tam emin olamıyorum kesin bilgisi olan arkadaşlardan yorum bekliyorum.

1- Aldığı malın üzerinde hiçbir değişiklik yapmadan aynen oldugu gibi satan ve sadece alım satım işi yapan işletme ticaret işletmesi mal alımları ticari mal.
    2-Hizmet bir başkasına iş yapma şeklinde fayda yarar sağlayan soyut faaliyetler.Hizmet işletmeleri hizmet vermek için malzeme ve mal alışında bulunuyor aldıkları malzeme ve malları hizmet gideri mi yoksa ticari mal olarak mı görülmeli ??

Örn. Oto tamir bakım servisleri
    Oto servisler hizmet işletmesi olarak görülüyor aldıkları malzemeler ( yedek parçalar , yağ , boya , pasta cila vb. ) ticari mal mı yoksa hizmet gideri mi ? Farklı görüşler
    1. Aldıkları malzemeler 153 diyen var malzemeyi satiyor ve işçilik ayrı olarak ele alınmalı diyen var
    2. Aldıkları malzemeleri 150 atıp 740 virmanlanmalı diyen var aldığı malzemeleri olduğu gibi satmiyor tamir bakım işini yapıyor yaptığı işte kullanıyor diyende var
    -153 ve 740 birbirinden çok farklı nasıl oluyorda muhasebe de fikir birliği yok doğrusu ne mantıği ne bunu tam anlamıyla bilen yok mu ??

Yeni Üye
    Cevap verecek arkadaşlar yok mu ??

Müdavim Üye
    Öncelikle iyi bayramlar. Verdiğin 2 numaralı örnek sorunun asıl cevabı. Net olarak cevap alamaman işletme ilgili vermemiş olduğun bilgiler ile alakalıdır. Kayıtlar yapılan satışa göre mutlaka farklılık gösterecektir. Araca yapılan boya işlemi için alınan boya tabi ki hizmet maliyetidir. Farklı bir örnek olarak temizlik hizmeti veren firmalardan bahsedilebilir.

Müdavim Üye
    Genelde işletmeler esas olarak, ana olarak, bir faaliyet konusuna yönelik olarak kurulurlar, açılırlar.
    Burada amaçlanan asıl faaliyet konusu ile, işletmeler adlandırılmaktadır.

Ama muhasebe işlemleri/hareketleri/kayıtları;
    muhasebecinin önüne gelen belge ve faturalardaki
    her işlem (kayıt sırasında, işletme türüne göre değil, o anki işlemin türüne/özelliğine göre hareket etmek esastır), kendi vasfına göre ayrıca değerlendirilir.

Bir işletmede, değişik vasıflarda işlemler
    önümüze gelebilir (iş hayatında bu böyle). Mal yada malzeme bazı işlerde vardır, ama bunların alınış amacı, farklı farklı olabilir. Yada alınışları satış için olur, ama satılmayıp, kullanımı gerekebilir, imalata aktarılabilir, hizmet maliyetine verilebilir, ve de direkt bir mal, satış dışında bir maksat için alınmış olabilir.

İşte burada (özellikle işleri iç içe karma giden işletmelerde) dikkat edilecek şu hususu belirtebiliriz:

Belli maksat için alınan mal/malzemelerin, direkt o iş için açılmış hesapların kendisine alınması yerinde olur. Taahhüt işleri gibi.
    Satış amacı ile alınan malların, bir kısmı, başka bir işin maliyetine verilmesi söz konusu olduğunda, ilgili hesaba aktarma kayıtları yapılacaktır.
    İşlemlerin amasını her defasında sorgulanması, doğru kayıt için şarttır.

Yani işletmenin bildiğimiz türü, bizi bağlamayacaktır.
    Kayıt sistemimiz, işlemi esas alır.
    Sözkonusu işlem arizi olsa bile ...
    Saygılarımla,
    Gürbüz AÇIKBAŞ

Müdavim Üye
    Alıntı Gürbüz AÇIKBAŞ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ..........
    ..........
    ..........

İşlemlerin amasını her defasında sorgulanması, doğru kayıt için şarttır.
    ..........
    ..........
    "... amasını" değilde, "... amacının" olacaktı.
    Saygılarımla,
    Gürbüz AÇIKBAŞ

Yeni Üye
    sayın gürbüz açıkbaş oto servis tamir bakım işinde şöyle örnek vereyim araca örn. lamba , vites kutusu , kapı kolu , motor yedek parçaları takılıyor bunların 153 olduğunu söyleyende var direk araca takılıyor ticari mal satışı diyip işçilik ayrı ele alınmalı diyende var kimiside 740 diyor ben bunun anlaşılır biçimde açıklanmasını istiyorum bu tür alışlar oto servis için 153 mü 740 mı umarım anlata bilmişimdir

Müdavim Üye
    Bu sorunuzun benzerine, daha öncede bir cevap yazmıştım.

O cevapta;

"Bu hizmet işini (tamir bakım servisi), yaparken,
    gerekli olan -Ama satılan mal gibi görünen-
    fakat gerçekte KULLANILAN/SARF EDİLEN mallar vardır,
    bunu işletme kendi temin eder, yada stokundan karşılar.
    Fakat bu mallar hizmeti yerine getirmek içindir. İşletme yine hizmet türündedir.
    Ama bu malları stokta izleyerek, sarf edileni hizmet maliyetine verirler."

demiştim.

Bu duruma başka mana veren versin. Bu böyle.

Ayrıca,

"Bazende/bazılarıda bu malı Müşteriye aldırarak çalışırlar,
    yapılan iş yine hizmet işletmesi türüdür."

demişim.

Siz bu meslek dalı için, sorunuzda ki konuyla ilgili mükteza istesenize ...
    Saygılarımla,
    Gürbüz AÇIKBAŞ

Yeni Üye
    sayın gürbüz açıkbaş şunu söyleyeyim verdiğiniz cevapları anlıyorum bende oto servis işletmesinin hizmet işletmesini olduğunu ve alışlarının 740 hizmet maliyeti olduğunu düşünüyorum ama söyelemek istediğim şu bizden farklı düşünen insanlar var farklı düşünenler şunu söylüyor ;

-oto servis işletmesi hem ticaret hemde hizmet işletmesi diyorlar
    -alınan yedek parçalar doğrudan araca takıldığı için ticari mal satışı diyorlar ( üzerinde bi işlem olmuyor yedek parçayı satıyor işçilik ayrı ele alınmalı düşüncesi var )

sizin ve benim gibi düşünenler de fazla bizden farklı düşünenlerde fazla o yüzden insanın kafası karışıyor 153 ve 740 birbirinden çok farklı hangisi doğru 153 diyenler neden 153 diyor ben bunu anlatmak istedim size umarım anlata bilmişimdir

saygılar....

Müdavim Üye spawn43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende hem hizmet hem ticaret olarak görüyorum.sonuçta benim için aracın içini açıp parça takmak ile aracın kapı kolunu takmak ya da sileceğini değiştirmenin bir farkı yok.Sonuçta üzerinden değişiklik yapmadan satıyorlar.Fakat motor tamiri işlemler de mükellef fatura tutarı 5.000,00 TL ise ,4.000,00 TL parça ve 1.000,00 TL işçilik olarak düzenliyor.
    'Harvard üniversitesinden 10.000,00 dolara alacağınız bir yıllık eğitimi, 5 dolarlık kütüphane kartıyla da alabilirsiniz.''
    -ALBERT EİNSTEİN-

Müdavim Üye
    Alıntı spawn43 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende hem hizmet hem ticaret olarak görüyorum.sonuçta benim için aracın içini açıp parça takmak ile aracın kapı kolunu takmak ya da sileceğini değiştirmenin bir farkı yok.Sonuçta üzerinden değişiklik yapmadan satıyorlar.Fakat motor tamiri işlemler de mükellef fatura tutarı 5.000,00 TL ise ,4.000,00 TL parça ve 1.000,00 TL işçilik olarak düzenliyor.
    “Parça takmak” hizmettir, eskisinide çıkartırsın, parça bedeli ile takma ücreti, bu hizmetin maliyetidir.
    “kapı kolunu takmak” hizmettir, eskisinide çıkartırsın, kapı kolu bedeli ile takma ücreti, bu hizmetin maliyetidir.
    “sileceği değiştirmek” hizmettir, eskisinide çıkartırsın, kapı kolu bedeli ile takma ücreti, bu hizmetin maliyetidir.

Bunlar satış değildir, hizmettir.

“Sonuçta üzerinden değişiklik yapmadan satıyorlar” denemez.
    Ortada ki yapılan iş, “bir hizmet/bir hizmet işi” iken, bunu satıştır diye niye çarpıtıyoruz?

“Satış” mesela raftakini alıp, gitmektir.

Halbuki diğerinde müşteri aracını getirir, talebinin yapılmasını ister,
    hatta gider, hizmet yapıldıktan sonra gelir aracını teslim alır.

Kavramları işimize geldiği gibi kullanmaya hakkımız niçin olsun ki?

Birde şu noktaya değinmeliyiz; bu tür ve benzeri sorularda,
    “ben yaptım oldu”, “ben sıkıntı yaşamadım”, “bu konulara bakan yok”,
    “üzerinde durmanın alemi yok, ...
    gibi, gelen cevaplar yersizdir, ufku açmaz, körleştirir, örter.

“Gelir Tablosu”nun biçimi gözümüzün önüne gelmeli.

“İŞLEM” hizmet ise, tablodaki hizmet maliyeti yerinde, gidip yerini almalıdır.
    ---------------

Yukarıda, bir örnek verilmiş,

"fatura tutarı 5.000,00 TL ise , 4.000,00 TL parça ve 1.000,00 TL işçilik olarak düzenliyor."

Bu faturanın tamamı, hizmet maliyetinde yerini almalıdır.

4.000,- Tl parça gideri de maliyettir. Değişiklik yapılmadan yerine taktık, demeden, hatta (belki usta o parçaları bir hayli uğraşarak, eğeleyerek, yerine alıştırarak taktı) mazereti bile ileri sürülmeden, hizmetin maliyeti olduğunu kabul etmeliyiz. Hizmetin maliyeti böyle birşey.

Bu hizmet için tahsil edilen futarda, 600 hesapta yerini alacaktır.
    Saygılarımla,
    Gürbüz AÇIKBAŞ