Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bankalar Arası EFT Yevmiye Kaydı

Müdavim Üye

Bankalar Arası EFT Yevmiye Kaydı

E defterin yaklaştığı şu dönemde, bankaları işlemek ciddi sıkıntı.

01-02-03 aylarda mükellef 9 banka ile çalışmış. Özel müşteri indirimi var diye eft masrafı 1.50 gibi bir rakam ödemiş. Habire bankalar arası para transfer etmiş. Az evvel hesapladım; 1.600 adet işlem var.

Sorum şu;

102 90 Bankalararası EFT İşlemi diye hesap açsam,
    Yevmiye kayıtlarını da;

102 90 ..... 15.000
    ..... 102 01 İşbankası ..... 15.000
    ----------------------------------------
    102 02 Vakıfbank 15.000
    ..... 102 90 Bankalararası EFT İşlemi 15.000

Diye yapsam ne olur?

Öte ki türlü yevmiye kaydını oluşturmak için sırayla tüm ekstrelerden o tarihe bakmam, bankasını bulup hesap kodunu yazmam gerekiyor. Sabahtan beri uğraşıyorum, tek Ocak ayını bitirebildim.

Bu şekilde yaparsam 2 saatte hepsini hazırlarım ama emin olamadım.

Siz ne dersiniz?

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Alıntı Kerem21 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

01-02-03 aylarda mükellef 9 banka ile çalışmış. Özel müşteri indirimi var diye eft masrafı 1.50 gibi bir rakam ödemiş. Habire bankalar arası para transfer etmiş. Az evvel hesapladım; 1.600 adet işlem var.

Sorum şu;

Yevmiye kayıtlarını da;

102 90 ..... 15.000
    102 02 Vakıfbank 15.000

Diye yapsam ne olur?

Öte ki türlü yevmiye kaydını oluşturmak için sırayla tüm ekstrelerden o tarihe bakmam, bankasını bulup hesap kodunu yazmam gerekiyor. Sabahtan beri uğraşıyorum, tek Ocak ayını bitirebildim.

Siz ne dersiniz?
    Yeminle aynısını sormayı düşünüyordum. Mükellefin 10-15 tane bankası var. Hepsinde birbirine EFT işlemi var. Atıyorum, Garanti ekstresini işlerken açıklamasında "iş bankasına virman" falan yazsa yine problem değil, sadece "x a.ş. hesabına virman" yazıyor (x a.ş. dediğim benim firma, kendi adı yazıyor yani açıklamada). Benim bunun hangi bankadaki hangi hesabına EFT yaptığını çözmem için bütün ekstrelerde o tarihteki o tutarlı işlemi tespit etmem lazım. İnanılmaz bir iş yükü, gereksiz bir angarya.

Geleni de, gideni de açacağımız tek bir hesap üstünden yapsak, giden EFT'yi o hesaba atsak, öbür bankayı işlerken gelen EFT'yi o hesaptan yapsak olmaz mı?
    SMMM Bora G.

Müdavim Üye
    Bora bey tüm sorunlarımız ortak

Net bir cevap alamadığım tüm pazar ve bu sabah 8:15 den beri mesai yaptım. Bitirdim çok şükür. Çalışma yöntemimi anlatayım, belki bir faydası olur.

Tüm bankaları işledim. Her bankanın gelen ve giden eftleri için 9 lu hesaplar açtım. 980 İşbankası gelen EFT, 981 İşbankası giden EFT gibi.

Sonra 102 muavini ve 980 nolu hesabı excel dosyasına çevirdim.

980' deki her harekete 102 muavin excel dosyasından baktım. Orada veri filtreleme işi acaip işe yaradı. Sadece o tarihteki hareketleri gösterdim. O tarihte hangi bankaya gittiğini bulmak zor olmadı.

980 Borç çalışmıştı mesela, 102 04 001 01 nolu İNG bank Borç hesabına gitmiş örneğin.

Örnek:
    980 İşbankası Giden EFT ..... 15.000
    ..............102 01 İşbankası .......... 15.000
    102 04 İngbankası ......... 15.000
    ..............990 İNG Gelen EFT .......... 15.000

Burada 2. yevmiye kaydını silip, 1. yevmiye kaydında 980 yerine 102 04 olarak yazdım.
    ...

Şimdi yazınca, ne çok angaryaymış yeniden anladım. Oysa banka hesapları altında Transfer hesabı diye bir havuz hesap olsa, oradan borç alacak çalıştırsak işimiz yarım saat bile sürmezdi. Bu haliyle 12-13 saat mesai yaptım. Yazıktır günahtır yahu.

Bir de bu mükellefimiz 1.300 lira muhasebe ücretine çok diyor.

Müdavim Üye

Sorum şu;

Yevmiye kayıtlarını da;

102 90 ..... 15.000
    102 02 Vakıfbank 15.000

Diye yapsam ne olur?

Siz ne dersiniz?
    102 90 diye geçici hesap açıp sonra transfer olan banka ekstresini işlediğinizde de o hesaptan düşmeniz de bir sıkıntı olmaz.Sonuç itibariyle tek düzende geçici hesaplar zaten kullanılmaktadır örneğin kasa cari matrah arttırımlarında kullandığımız 296 hesap. Burdaki amaç herbir havale virman çek tahsil ödeme gibi işlemleri tek yevmiye kaydında yapmak.Aynı günkü işlemleri ayrı ayrı işlemek.

Müdavim Üye
    Aynı sıkıntıları bende yaşıyorum, özellikle banka işlemleri çok yoğun olan firmalar var işin içinden çıkılmıyor. İkinci mesajınızda belirttiğiniz gibi geçici olarak 9'lu hesapları kullanıyorum fakat ilk mesajınızda belirttiğiniz gibi sabit olarak 102 hesaplarda bir alt hesap açsak inceleme gibi bir durumda sorun yaşar mıyız acaba? Sonuçta hesapta bakiye kalmıyor fakat fazladan 1 yevmiye kaydı daha oluyor.

Müdavim Üye
    102->980 yaptığınızda, 980 kapanana kadar bilanço tutmaz. dikkatli olunması gerek
    | | | | | | | >>>>****!!!!K.U.E.R.D.!!!****<<& lt;< _ | | | | | | |

Müdavim Üye

Sorum şu;

Yevmiye kayıtlarını da;

102 90 ..... 15.000
    102 02 Vakıfbank 15.000

Diye yapsam ne olur?
    Üstadlardan bu kayıtlar hakkında yorum alırsam memnun olurum. Bu şekilde fazladan yapılan yevmiye kaydında sıkıntı yaşayabilme olasılığımız nedir?

Müdavim Üye
    Alıntı aga_torunu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    102->980 yaptığınızda, 980 kapanana kadar bilanço tutmaz. dikkatli olunması gerek
    980 hesabını geçici kullanıyorum.

Sonradan banka ekstelerini karşılaştırıp, 980 kullandığım fişi siliyorum. Diğer geçici 9'lu hesabı bulup 102' yi yazıyorum. Bu haliyle sıfır sıkıntı. Ama çok çok vakit alıyor.

102'nin altına EFT işlemleri diye açıp yapsak, yarım saatlik iş bile değil.

Müdavim Üye
    Valla bizde buna bir çözüm bulamadık bir türlü en son 393 Hesabını kullanmaya başladık...
    \"Herkes insanlığı değiştirmeyi düşünür;ama hiç kimse kendini değiştirmeyi düşünmez\"

Müdavim Üye spawn43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İşlediğimiz bankaları bana 3 ay sonra gösterseler ben dahi hatırlamam ne yaptığımı.Vergi müfettişi de işin içinden çıkamaz zaten.Tek tek uğraşan müfettiş var mı tabi orasını bilmiyorum.
    'Harvard üniversitesinden 10.000,00 dolara alacağınız bir yıllık eğitimi, 5 dolarlık kütüphane kartıyla da alabilirsiniz.''
    -ALBERT EİNSTEİN-