Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Adi Ortaklık Yardım Lütfen.....!!!

Yeni Üye

Adi Ortaklık Yardım Lütfen.....!!!

Merhaba Arkadaşlar;
    İnternet üzerinden çok araştırdım lakin bulamadım bana bu konu hakkında yardımcı olursanız çok memnun olurum.
    Hepinize şimdiden teşekkür ederim.

KONU:başlıktada belirttiğim üzere abime ait 2015 yılında kurulan kuaför salonu işletmesi,noterden onaylı adi ortaklık sözleşmesi ve vergi kaydı ile abim dahil 3 ortak 1/3 hisse sahipleri olarak hala faliyette lakin işlerin iyi gitmediğinden ötürü ortaklığı bitirmek istiyorlar.abim diğer 2 ortağın hisselerini satın almak istiyor. Bu hisse devri durumundan dolayı diğer 2 ortağın hisse bedeli üzerinden ayrı ayrı abim adına ortaklık faturası üzerinden fatura düzenlenmesi gerekiyormuş ortaklık sona erdiği için bu vesile ile (örnek; 20,000 TL Hisse bedeli + %18 kdv = 23,600 TL )olarak fatura edilecekmiş.daha sonra ortaklık adına olan son beyannameye eklenip son ödeme tarihinde ödenip ortaklık sona ermiş olacakmış.
    SORUM:Buradaki hisse devrinden dolayı son beyannameye yansıyan toplam kdv tutarı için (3600×2=7200 TL) abim ödeme yapmak zorundamı.?
    Zorunda ise diğer ortakların hisseleri yani ortaklığa katılım payları ile makine teçhisat ve demirbaş ürünleri alındığı için haklarına düşen kdv dahil (20,000 TL) tutar
    kdv hariç mi değerlendirilmelidir. Çünkü makina teçhisat kdv dahil alındı.(Örnek:20,000 - %18 kdv =16,950 TL) gibi ,ayrıca makina teçhisat ve demirmaşlar için 3 Yıllık yıpranma göz önünde bulundurularak,diğer 2 ortaklardan yıpranma payı talep edebilirmiyiz.
    cevaplarınızı bekliyorum saygılar.

Müdavim Üye
    Sayın Seçkin06, Anadolu tabiri ile, sizin iş mahkemede biter diye bir vardır. Tabi ki de şaka bir yana da. Durum karışık gözüküyor. Anlattığınıza göre cevaplıyorum.

Mesela 1 ay öncesinden başımıza gelen bir olaydan bahsetmek istiyorum. Durumunu değerlendirip anlarsınız. Bir abimiz basit usul defter mükellefiyeti olan küçücük bir lokantayı bırakarak, çarşı dışına doğru büyük bir lokantayı karşılıklı değiş tokuş ettiler.
    30 m2 lokantada 7 masa 28 sandalye, küçücük 5 insanın içeriye sığmayacağı biçimde bir mutfak. önünde küçük bir reyon buzdolabı, el yıkamak için küçücük bir lavabo, küçük bir ızgara vs...
    Aldığı 140 m2 büyük lokantada ise 20 masa, 80 sandalye, içerisi yapılmış lüks bir yer, neredeyse 12 kişinin rahatlıkla çalışabileceği mutfak, İki büyük reyon buzdolabı, erkek bayan tuvaletleri, araba park yeri, aydınlık geniş ferah.
    Şimdi gülebiler veya dalga geçti diyebilirsiniz. Tüm bunları 2.500 tl karşılığında demirbaşlarını ve malzemeleri bırakarak, anahtarlarını vererek yer değiştirdiler. Büyük lokantaya geçen sadece 2.500 tl para verdi. Biri büyük yeri işletemedi. Birisine ufak yer az geldi. İkisi de dönemedi. Yer değiştirdiler.

Burada ne anlatmak istedik. Ortaklık kurulmuş malzemeler alınmış. Peki abinizde ortaklığı bıraksa idi, bu malzemeleri üç ortak satılık etse idi. Bu malzemeleri alacak kişi kaç para verirdi? Örnek olarak 20.000 tl malzeme var ise bunu 5.000 tl'ye zor satarlardı. Hatta 3.500 tl satıp hayrını gör derlerdi. Al deyince mundar olur.

Kısa keselim konuyu anladınız sanırım. Yok muhasebe açısından yok şudur yok budur. Olay esnaflıktır. Diğer ikisi niye ayrıldı. Demek ki para kazanamadılar veya tatmin etmedi. Muhasebe açısından böyle gitmelisinizdir. Eğer abiniz ben alayım yapayım dediği zaman kazık yiyeceği malumdur. Çünkü muhasebenin işleyişini bu mesleği uzun zamandır bilenler anlar. Mesela bu makinelerden amortismanlar çekildi mi. Bu kaça satılır. Kaç para kâr elde edilir. Vergi dilimi kaça girer nasıl olur. Sizin bilebileceğiniz konular değil.

Yeni Üye
    Anladım cevabınız için teşekkürler.Yanlız ortaklık henüz sonlanmadı.iş mahkemeye intikal etmeden çözermiyiz diye çabalıyoruz. Birde şu şekilde daha açık anlatıcak olursam konudaki rakamlar örnek rakamlar, diyelimki başlangıçta bu 3 kişi bir araya geldiler 60,000 TL ile bu işletme kuruldu,abimden hariç 2 ortağının başlangıçta demişbaş ve kurulum masrafları için koyduğu bedel olan (20,000×20,000 = 40,000) TL lik tutarı ortaklık sona erdiği için eksiksiz talep ediyorlar.yani biz başlangıçta bu parayı verdik diyorlar, bu verdikleri tutar haricinde işyerindeki boya şampuan v.b kullanılmayan sarf malzemenin toplam alış bedeli üzerinden hak talep ediyorlar .dükkanda ki malın bedelinide 30,000 bin TL olarak var sayalım ,söyledikleri dükkandaki malın toplam bedeli 3 e bölünsün birde en başta verdiğimiz 20,000 TL ile kişi başı toplam 30,000 TL yi ver biz gidelim diyorlar. Bizde sarfmalzeme üzerinedeki haklarına tamam.ama en başta verilen 20 bin tl lik tutara itiraz ediyoruz çünkü 3 Yıl bu demirmaşlar kullanıldı alınan bedelden biz size niye ödeme yapalım diyoruz.2.el değerinden hesaplayalım diye teklif ettik kabul etmiyorlar anlaşmazlık burdan çıkıyor .bende acaba yasal bir örnek göstererek amortismana tabi iktisadi kıymetler listesini örnek göstererek, diğer 2 ortağa bakın burada demirbaşa biçilen ömüre göre yıpranma oranları var bunun üzerinden 3 Yıllık yıpranma yı hesaplayalım neyse hakkınız ona göre sarf malzemedeki hakkınızı alın gidin diyerek anlaşmazlığı çözebilirmiyim diye araştırıyorum. tam olarak sıkıntı bu..!! Bu amortisman listesi ile hak talep edebilirmiyiz işimize yararmı ,çünkü bu listesiyi gösterdiğimde muhtemelen bu işlerden anlayan x bir şahısa sorma yoluyla bu amortisman konusunu araştıracaklar onun için soruyorum.

Yeni Üye
    Bu Amortisman oranları hangi durumlarda kullanılır .? İşyerindeki konuya dahil olan demirbaşların çoğu işyerine özel yapılan mobilyalar hazır mal değil hal böyle olunca 2. El değerini bulmak sıkıntı, mobilyacı çağırdık nasıl hesaplayalım çok zor diyor adam ,bizde acaba bu iktisadi kıymetler listesi faydalı ömür amortisman oranları listesini emsal göstererek 3 Yıllık yıpranma payını hesap edebilirmiyiz diyoruz,sonuç olarak kanuni bir belge karşı tarafı ikna açısından kolaylık olur diye düşündük, ayrıca ortaklık sona ermeden evvel abim önce tek başına olduğuna dair vergi dairesinden yeni defter açtırıp yeni vergi numarası alması gerekiyormuş sanırım,ve bu yeni vergi numarası adına diğer ortaklar hisselerini devir ettiklerine dair hak bedelleri kadar fatura kesmeleri gerekiyormuş fakat bunların ayrı ayrı faturası yok ortalık adına Fevzi özyurt ve Ort. Olarak tek fatura var işletme adına hal böyle olunca (örnek : 20,000 + %18 kdv 3,600 = 23,600 TL) sonuç olarak 2 ortağın payından (3,600×2=7200 TL) toplam kdv tutarı çıkıyor.bizim anlamadımız konu bu 7,200 TL tutar ortalık faturasından çıkacak, yani abimin ödeme yapması gerekmiyen bi tutar olması gerekmezmi, abim satın alan oluyor bu durumda karşı tarafta satış yapan bize 7,200 TL tutarını 3 e bölme yolu ile ,ödeme yapmamız istenirmi vergi dairesinden. ?

Müdavim Üye
    Sayın Seçkin06, sizi anlamak veya kendimizi anlatmak çok zor. Niye zor. Siz bu işi muhasebeciniz ile çözeceksiniz. Biz burada defter nasıl işlemiş bilmiyoruz. Amortisman çekilmiş mi ne olmuş. Verdiğiniz kdv oranlarında 7.200 tl diyorsunuz. Amortisman çekildiği zaman kdv belki 6.000 tl'sına inecek. dv beyannamenizde 190 devreden kdv adı altında içeride diyelim 3x3600=10.800 tl kdv birikti. Sizler 3 yıl boyunca saç sakal faturası fişi kesildi. Bu oran 5.000 tl azaldı. O zaman 5800 tl sına indi. Amortisman çekildi 1.600 oradan gitti diyelim. 4.200 tl kaldı. Böl 3'e =abiniz kişi başı 1400 tl'den 2.800 tl tl kdv ödemesi yapacak.

Birde amortesmandan örnek verelim. 60.000 .- tl makine cihaz demirbaş alınsın. Makine tesislerde yıllık 12,50 'dir. Demirbaşlarda yıllık % 20 'dir. Tabi bu oranlar duruma alınanlara göre değişir.
    60.000 x 12,50 = 7.500 tl yapar yıllık. 3 yıllık ortaklık 22.500 tl çekilir. 60.000-22.500=37.500 tl kalır.37.500/3 orta= 12.500 tl kalır malın bedeli. Tekrar ediyorum belki defterinizde kâr çıkmadı muhasebeci amortisman düşmedi.
    Ortaklıktan ayrılınca eldeki faturalar, demirbaşlar makine tesis ve cihazlar abinizin adına kesilecek. Öbür ayrılan iki ortak işi terk dilekçesi verecek. Abinizde bir dilekçe ile ortaklıktan ayrıldığını ve işi tek başına devam etmek istediğini belirten bir dilekçe ile basit usul olmuyorsa gelir vergisi mükellefi olup ticarete vergisine tek başına devam edecek. Muhasebeci bunları ayarlar.

Sayın Seçkin06, ben size sabaha kadar anlatsam siz sabaha kadar anlamazsınız. Sizin düşündüğünüz basit mantıkla muhasebe işlemez yürümez. Siz, beni dinlemiyorsunuz. Esnaflık yapmadığınız için ne muhasebeyi ne de esnaflığı biliyorsunuz. Ben size yukarıda lokanta örneğini verdim. Siz muhasebe açısından gidip şöyle mi böyle mi. Nasıl muhasebe tutulmuş defter ne vaziyette bu forumda ve Türkiye'de kimse bunu bilemez. Bunu tek bilecek muhasebecidir.
    Siz niye muhasebeciniz ile bu olayı halletmek meselesine gitmiyorsunuz. Bizim burada ne kadar hesap yaparsak yapalım ne söylersek söyleyelim her söylediğimiz misal, her söylediğimiz geçersiz olur. Diyelim ki muhasebeciniz benim. Peki ben sizi nasıl ayıracağım. Biri diyor ki, biz bunu isteriz. iz diyorsunuz ki, amortisman yıpranma şudur budur. Nasıl anlaşacaksınız. Biriniz fedakarlık yapacak. Yapılmıyor ise, üçünüz birden ayrılıp cihazları demirbaşları satıp herkes yoluna gidecek. Abiniz tekrar açmak isterse yeniden berber dükkanını döşeyecek..
    Benim tecrübelerime göre abiniz bilmeden ve düşünmeden ortaklık kurmuş ve sonuçlarına katlanması lazım. Ortaklar para para diyor. Bu durumda abiniz işi devam ettirecek ise, biraz muhasebeciden yardım alarak birazda olayları anlatarak 7.200 tl değilde, bak içeride kdv'miz azalmış, amortisman çekilmiş kdv azalmış. Bunlar ikinci el oldub. Satsak şu parayı eder. Ben size 40.000x18=7.200 =47.200 tl tutuyor. Muhasebeci kdv'den şu şekilde azalma var. Yıpranma amortisman payı var. Size 25.000 tl veririm diyerek 12500 birine 12500 birine verip kapatacak.

Yoksa şu şudur bu budur. Öyle mi böyle mi derseniz ne siz için içinden, ne muhasebeci işin içinden, ne forumdan başkası bu işin içinden çıkamaz. Sizin iş mahkemede biter.

Yeni Üye
    Sayın karce Çok teşekkür ederim.çok güzel anlatmışsınız tavsiyelerinize önem veriyorum zaman zaman anlamazsınız diye zerzenişte bulunsanızda anlamaya çalışıyorum.dediğiniz gibi durum biraz karışık sorun şuki, ortaklığın defterini tutan muasebeci abimin ortaklarından birinin kardeşi . o sebepten durum lehimize olmadığından gidip herşeyi soramıyoruz çünkü niyetimizi anlayayıp durumu bizim aleyhimize çevirebilirler. fakat tavsiyenize uyup dolaylı yoldan bilgi almaya çalışacağız. Durum lehimize olmasını istediğimiz için ayrılma aşamasında yaşanacakları ön görüp öncesinde bilgi edinmek ve o doğrultuda tedbir almak istiyoruz. bu konudaki anlamak üzerine olan ısrarırım bu sebepten ,aslında benim sorum çok basitti lakin anlatmakta zorlandım galiba dediğiniz gibi ,kısaca şunu demek istedim özetliyorum ;(diğer 2 ortağa arkadaşlar biz sizinle anlaşamıyoruz.normalde bu malları 2. El piyasasına göre değer biçip, çıkan mal bedelini 3 e bölüm kişi başı hakkınız ne ise onu almanız lazım,fakat siz bunu kabul etmiyorsunuz madem öyle, bakın burda demirbaşın kullanım ömrüne göre yıpranma payı hesap edilebilen bi liste var kanuni,bunu baz alarak yıpranma payını hesap edelim ona göre hakkınız ne ise alın bu anlaşmazlık sona ersin diyelim .yani muasebe kayıtlarında amortisman çekilmişmi çekilmemişmi ona bakmaksızın biz bu listeyi bu niyetle kullansak olmamı diyorum .??? tam olarak sorum buydu vaktinizi alıp kafa karışıklığı yattıysam özür dilerim.

Müdavim Üye
    Esteğfurullah. Benim babam en az 50 tane muvazalı kavgalı ortaklık ayırmıştır. Sizin sıkıntınız, burayı devir almanızdan dolayı bir nevi haksız duruma düşerek zarar görmenizdir. Eğer tamamen sizde ayrılsa idiniz hiç sorun olmayacaktı. Diğer ortağın, kardeşi muhasebecisi olduğuna göre, muhasebe konusuna girmeyip yıpranma payı olarak kabul edip ikinci el olarak değerlendirilmesi lazımdır. İkinci el olsa kaça satılır diyeceksiniz. Burada ısrar edeceksiniz. Sonuçta pazarlık ederek işi tatlıya bağlamanızı öneririm. Size kolay gelsin. Bir sıkıntı olursa yine buraya yazarsınız.

Yeni Üye
    Çok teşekkür ederim.son olarak netleştirecek olursak ,pazarlık oldu bitti makul bi rakamla anlaştık diyelim .ortakları ayrıldıklarına dair abimde yanlız devam edeceğine dair dilekçelerini vergi dairesine bildirdiler,diğer ortaklar tarafından haklarına düşen demirbaş ve malzemeler abimin üzerine fatura edilerek devri yapıldı.(işte bu noktada en çok takıldığımız soru),kesilen bu faturadan çıkacak kdv tutarı abimi bağlarmı bağlamazmı, yani abim bu malları satın almış oluyor kdv dahil fatura karşılığında doğru değilmi ,daha sonra yapılan masraf olarak vergi indirimi isteyebilecek işe yanlız devam ettiği için yanlışmıyım.? Bunu sormamın sebebi abim ortak başı yani ortaklığı yöneten kişi olarak görünüyor ,ortaklığa ait faturalarında abimin adı geçiyor (FEVZİ ÖZYURT VE ORT.) olarak bunların kendi adlarına faturaları yok yani tek vergi numarası var ortaklık adına,o sebepten çıkışı bu fatura üzerinden yapacaklar mecburen o yüzden soruyorum abim bu kdv tutarından sorumlumu.?? ortak faturadan çıktığı için bilmem anlatabildimmi. ???

Müdavim Üye spawn43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Merhaba değerli üstatlar.2 ortaklı adi ortaklı mükellefimiz var.Bir ortağı yıl içinde ayrılmak istiyor.Bu kişi yerine başka ortak alacağız.Fakat uygulama açısından sıkıntı olmaması için daha önce yapan var mı.Yeni defter tasdiki zorunlu mu ?
    'Harvard üniversitesinden 10.000,00 dolara alacağınız bir yıllık eğitimi, 5 dolarlık kütüphane kartıyla da alabilirsiniz.''
    -ALBERT EİNSTEİN-

Üye Forumsever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    istanbul
    Mahkemede biter o iş hocam. Ama kimin aleyhine olur bilemiyorum.

Bu Konu için Etiketler