Merhaba Arkadaşlar;
İnternet üzerinden çok araştırdım lakin bulamadım bana bu konu hakkında yardımcı olursanız çok memnun olurum.
Hepinize şimdiden teşekkür ederim.

KONU:başlıktada belirttiğim üzere abime ait 2015 yılında kurulan kuaför salonu işletmesi,noterden onaylı adi ortaklık sözleşmesi ve vergi kaydı ile abim dahil 3 ortak 1/3 hisse sahipleri olarak hala faliyette lakin işlerin iyi gitmediğinden ötürü ortaklığı bitirmek istiyorlar.abim diğer 2 ortağın hisselerini satın almak istiyor. Bu hisse devri durumundan dolayı diğer 2 ortağın hisse bedeli üzerinden ayrı ayrı abim adına ortaklık faturası üzerinden fatura düzenlenmesi gerekiyormuş ortaklık sona erdiği için bu vesile ile (örnek; 20,000 TL Hisse bedeli + %18 kdv = 23,600 TL )olarak fatura edilecekmiş.daha sonra ortaklık adına olan son beyannameye eklenip son ödeme tarihinde ödenip ortaklık sona ermiş olacakmış.
SORUM:Buradaki hisse devrinden dolayı son beyannameye yansıyan toplam kdv tutarı için (3600×2=7200 TL) abim ödeme yapmak zorundamı.?
Zorunda ise diğer ortakların hisseleri yani ortaklığa katılım payları ile makine teçhisat ve demirbaş ürünleri alındığı için haklarına düşen kdv dahil (20,000 TL) tutar
kdv hariç mi değerlendirilmelidir. Çünkü makina teçhisat kdv dahil alındı.(Örnek:20,000 - %18 kdv =16,950 TL) gibi ,ayrıca makina teçhisat ve demirmaşlar için 3 Yıllık yıpranma göz önünde bulundurularak,diğer 2 ortaklardan yıpranma payı talep edebilirmiyiz.
cevaplarınızı bekliyorum saygılar.