Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Otel Muhasebesi

Yeni Üye

Otel Muhasebesi

Herkese merhabalar
    Otel hizmet işletmesi olarak değerlendirilmekte ve maliyet ve giderler 740 nolu hesapta takip ediliyor.
    Daha önce otel muhasebesi tutan var mı ?
    - Otele alınan yiyecek içecek kahvaltılık vb alışlar nasıl olmalı 150 de stok gösterip kullanıldıkça 740 a virmanlanmalı mı ?
    - Otele alınan örneğin televizyon halı buzdolabı dolap yastık yorgan vb 255 demirbaşlara atıp amortisman ayırarak amortismanı 740 mı atılmalı yada nasıl oluyor ?
    Daha önce otel muhasebesi tutan varsa işlemler muhasebesi nasıl olur ? Bilgisi olanlardan yardımlarını bekliyorum ...

Müdavim Üye
    cevap verebilecek forumdaşlarım????

Yeni Üye
    Cevap verecek kimse yok mu ??

Üye
    bilgin11 Üstad yıllardır Kendi Müşterimize Uyguladığımız yöntem şu şekilde

-Oteller hizmet işletmesi olarak değerlendirilmekte ve işçi ücretleri ve maliyetler 740 hesapta takip edilmekte .
    -Otele ait elektrik , su , doğalgaz , temizlik gibi giderleri 740 Hizmet Üretim maliyeti hesabında ,
    -Otele alınan demirbaşları 255 hesaba atıp amortismanları üretim maliyeti 740 hesapta ,
    -Otele satılmak üzere alınan malları (yiyecek , içeçek , kahvaltılık gibi) 150 hesapta takip edip , dönem sonunda kullanılan malı 740 hesaba atıyoruz .
    -Otele ait haberleşme , müşavirlik , ve kira giderleri 770 yönetim giderlerine

Müdavim Üye
    Kullanılan malzeme 150 alacak 740 in ise borcuna atılacak değil mi

Üye
    Alıntı B8686 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kullanılan malzeme 150 alacak 740 in ise borcuna atılacak değil mi
    B8686 5 gündür yoktum kusura bakmayın aynen dediğiniz gibi olacak 3 aylık geçici vergi döneminde 150 alacaklı 740 borçlu şeklinde yaparsınız .