Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kurumlar Vergisi Sorular

Yeni Üye

Kurumlar Vergisi Sorular

Arkadaşlar herkese merhaba,
    Kurumlar Vergisi ile ilgili bir kaç sorum olacak. Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
    1. olarak; KKEG'ler kısmını ne yazmam gerekiyor. Yani ilk 4 dönem geçicide farklı çıkan KKEG'ler bütün geçicilerin toplamımı yoksa son dönem geçicicideki rakammı?
    2. olarak; bdp de bilançoyu doldurduğumda aktif ve pasif arasında bariz bir farklılık çıkıyor. Bunu nasıl düzeltebilirim ?
    3. olarak ; geçmiş yıl zararları. 2013 yılındaki geçmiş yıl zararları 2016 da bildirilmiş. 2013 yılının zararını 2017 de de yazmam mı lazım?ayrıyetten 2016 da da zarar edilmiş. ikisini de yazmama gerekiyor sanırım.
    4. olarakda transfer fiyatlandırması ve örtülü ödenek. Bir kaç makale tarzında yazı okudum ama pratikte nasıl yapılacağını hesaplamaları vs kestiremedim.
    Bu konularda yardımcı olabilir misiniz.

Müdavim Üye
    Sayın Emin key, şu anda bir büroda mı çalışıyorsunuz.Bunu niye sorduk. Hiçbir bilgi veya fazla bilgi olmadan kurumlar vergisini dolduramazsınız. Yine de yardımcı olmaya çalışalım.

1- Son dönem yazılmaz. Komple 2017 yılında ne kadar K.K.E.G çıktı ise onu yazacaksınız.
    2- İlk önce muhasebe programından, yani bilgisayardan aldığınız bilanço'da fark var mı? Aktif pasifi birbirine eşit olması lazım. Sonra bdp programına tek tek doğru yazdınız mı?
    Anlatması çok zor. 100'den 300 kadar çoğu hesaplar aktif hesaplardır ve bilançoda borç olarak gözükür. 300 599 nolu hesaplar pilançonun pasifinde gözükür ve alacak tarafında olur.
    103-257 vb tek düzen plan hesapları bilançonun alacağında (pasifinde yer alır). Diğer pasif tablosunda ise 371 vb birkaç hesap bilançonun borcunda (pasifinde) yer alır.
    Mesela 120.. alt hesabında bir mükellefin hesabı alacak tarafında ise, bdp'de yanlışlık verir. Bunu 340 hesaba atmak lazımdır.
    3- Burada ön dikkat edeceğiniz konu, her yılın zararı tek tek senelerdir bildirilmelidir. Mesela 2014 yılı Kurumlar Vergisi beyannamesinde, 2013 yılı zararı kurumlarda yazılmalıdır. Ayrıca 2014-2015'de kâr elde etti ise 2013 yılı zararını düşmeniz gerekirdi.
    Anladığım şu siz 2013 yılı zararını yanlış yapmışsınız. Bu nedenle 2013 yılında zararı hiz karıştırmayın. O gitti bitti. Siz bunu 2017 'de yazarsanız sonra da düşerseniz ceza yersiniz.
    Atıyorum, doğrusu şöyle olacaktı.
    2013 Yılı zararı 10.000 tl ( 2014 kurumlarda bildirilecek.)

2013 Yılı zararı 10.000 tl
    2014 Yılı zararı 15.000 tl ( 2015 yılı kurumlarda ikisi birden ayrı ayrı bildirilecek.)

Siz 2017 yılı kurumlarda sadece 2016 yılı zararını yazacaksınız.Eğer yukarıda dediğim gibi sene sene ulanıp ulanıp geliyorsa yazabilirsiniz. Yok bazı yıllarda unutulmuş yazılmamış ise düşemezseniz. Düşseniz de sonradan incelenir ise ceza gelir.

4- Tabi bu defterden deftere göre değişir.
    Transfer fiyatlandırmasında ilişkili kişiler var ise o bilgileri yazıyoruz. Mesela şirket ortakları işyerini kiraya vermiş ise onun bilgileri yazılacak. Ad soyad tc veya vergi no gibi
    Yine ortağı olduğu bur şirketten mal almış iş yaptırmış ise o kişi şirkette yazılacak.
    (Örnek.. Abc deterjan şirketinizde ortak Ahmet Bey, başka ortak olduğu Henkelü firmasından deterjan yapımında kimyasal toz almış. Ahmet bey henkelü firmasında ortak olduğu için şöyle yazılacak.
    Henkelü A.Ş ... ... .... vergi numarası

Sonra ilişkili kişilerle gerçekleştirilen transfer fiyatlandırmasına ilişkin işlemler
    2017 yılında herkelü firmasından mamül mal aldığını kabul edelim. Kaç paralık almış bunu toplayıp alım bölümüne yazacağız.
    Birde başka ortak olduğu kişidükkan kirası var olduğunu kabul ettik bunu da kira bölümüne yazacağız.
    Transfer fiyatlandırmasına konu olan işlemlerde kullanılacak yöntemlere bu iki rakamı toplayıp yazacağız. (Alım bölümüne )
    Karşılaştırabilir fiyat yöntemi ........ tl
    Toplam işlem tutarı ........ tl

Örtülü sermaye uygulamasına ilişkin bölümüne
    geçen senenin 2015'in aktif toplamı
    toplam borçları
    öz sermaye tutarını yazıyoruz.

Yani kısa olarak bu tür işlemler yapılıyor. Tabi her firmaya göre olaylar değişir.

Yeni Üye
    Alıntı Karce Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın Emin key, şu anda bir büroda mı çalışıyorsunuz.Bunu niye sorduk. Hiçbir bilgi veya fazla bilgi olmadan kurumlar vergisini dolduramazsınız. Yine de yardımcı olmaya çalışalım.

1- Son dönem yazılmaz. Komple 2017 yılında ne kadar K.K.E.G çıktı ise onu yazacaksınız.
    2- İlk önce muhasebe programından, yani bilgisayardan aldığınız bilanço'da fark var mı? Aktif pasifi birbirine eşit olması lazım. Sonra bdp programına tek tek doğru yazdınız mı?
    Anlatması çok zor. 100'den 300 kadar çoğu hesaplar aktif hesaplardır ve bilançoda borç olarak gözükür. 300 599 nolu hesaplar pilançonun pasifinde gözükür ve alacak tarafında olur.
    103-257 vb tek düzen plan hesapları bilançonun alacağında (pasifinde yer alır). Diğer pasif tablosunda ise 371 vb birkaç hesap bilançonun borcunda (pasifinde) yer alır.
    Mesela 120.. alt hesabında bir mükellefin hesabı alacak tarafında ise, bdp'de yanlışlık verir. Bunu 340 hesaba atmak lazımdır.
    3- Burada ön dikkat edeceğiniz konu, her yılın zararı tek tek senelerdir bildirilmelidir. Mesela 2014 yılı Kurumlar Vergisi beyannamesinde, 2013 yılı zararı kurumlarda yazılmalıdır. Ayrıca 2014-2015'de kâr elde etti ise 2013 yılı zararını düşmeniz gerekirdi.
    Anladığım şu siz 2013 yılı zararını yanlış yapmışsınız. Bu nedenle 2013 yılında zararı hiz karıştırmayın. O gitti bitti. Siz bunu 2017 'de yazarsanız sonra da düşerseniz ceza yersiniz.
    Atıyorum, doğrusu şöyle olacaktı.
    2013 Yılı zararı 10.000 tl ( 2014 kurumlarda bildirilecek.)

2013 Yılı zararı 10.000 tl
    2014 Yılı zararı 15.000 tl ( 2015 yılı kurumlarda ikisi birden ayrı ayrı bildirilecek.)

Siz 2017 yılı kurumlarda sadece 2016 yılı zararını yazacaksınız.Eğer yukarıda dediğim gibi sene sene ulanıp ulanıp geliyorsa yazabilirsiniz. Yok bazı yıllarda unutulmuş yazılmamış ise düşemezseniz. Düşseniz de sonradan incelenir ise ceza gelir.

4- Tabi bu defterden deftere göre değişir.
    Transfer fiyatlandırmasında ilişkili kişiler var ise o bilgileri yazıyoruz. Mesela şirket ortakları işyerini kiraya vermiş ise onun bilgileri yazılacak. Ad soyad tc veya vergi no gibi
    Yine ortağı olduğu bur şirketten mal almış iş yaptırmış ise o kişi şirkette yazılacak.
    (Örnek.. Abc deterjan şirketinizde ortak Ahmet Bey, başka ortak olduğu Henkelü firmasından deterjan yapımında kimyasal toz almış. Ahmet bey henkelü firmasında ortak olduğu için şöyle yazılacak.
    Henkelü A.Ş ... ... .... vergi numarası

Sonra ilişkili kişilerle gerçekleştirilen transfer fiyatlandırmasına ilişkin işlemler
    2017 yılında herkelü firmasından mamül mal aldığını kabul edelim. Kaç paralık almış bunu toplayıp alım bölümüne yazacağız.
    Birde başka ortak olduğu kişidükkan kirası var olduğunu kabul ettik bunu da kira bölümüne yazacağız.
    Transfer fiyatlandırmasına konu olan işlemlerde kullanılacak yöntemlere bu iki rakamı toplayıp yazacağız. (Alım bölümüne )
    Karşılaştırabilir fiyat yöntemi ........ tl
    Toplam işlem tutarı ........ tl

Örtülü sermaye uygulamasına ilişkin bölümüne
    geçen senenin 2015'in aktif toplamı
    toplam borçları
    öz sermaye tutarını yazıyoruz.

Yani kısa olarak bu tür işlemler yapılıyor. Tabi her firmaya göre olaylar değişir.
    Merhabalar. Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Büroda değilim şu an şirkette çalışıyorum. Mali müşavirimiz izinli olduğu için ben kendimce bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Kdv Ssk Muhtasarda bir sıkıntım yok ama Geçici vergi ve Kurumlarda bazı sıkıntılarım var. Geçiciye de tam olarak hakim olduğumu söyleyemem.
    Yazdıklarınızı hemen hemen anladım gibi.
    Şimdi en çok sıkıntı yaşadığım kısım transfer fiyatlandırması oldu.
    2016 kurumlarına baktığım zaman;
    Varlıklar / Mamul-Ticari mallar - kiralamalar - diğer ( gider yansıtması ) belirtilmiş.
    Mali işlemlerde / ödünç para-kredi - sigorta belirtilmiş.
    kiralamalar ve gider yansıtmasını yazdım onları hesapladım ama ortak olduğumuz ve mal aldığımız şirkatin alım satım tutarlarını tam hesaplayamadım. Şöyleki; mal alımı var. Herhangi bir mal satımı yapmadık. Alış iadeleri var. Gönderilen ve alınan havaleler var. Ayrıca kesilen makbuzlar var. Hesaplamaya sadece mal alımını mı dahil etmeliyim ? Alış iadelerini satımdamı göstemem gerekiyor orayı tam kestiremedim.
    Bir de bu ödünç para-kredi kısmını hiç hesaplayamadım.
    ortaklara ilişkin muavin defterlerine çektiğimde; 120 hesapta faiz tahakkuku var, 331 bakiyesi 0, bir diğer 331 de yine faiz tahakkuku var. Burada tıkandım resmen..
    Örtülü sermayenin geçmiş yıllardan alındığını anlamıştım..
    Aktif ve pasife de en son bakicam artık.