Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Sebze meyve komisyonculuğu müstahsil fatura

Yeni Üye

Sebze meyve komisyonculuğu müstahsil fatura

Merhabalar ,

Mantar üretimi yapan firmamız komisyoncu aracılığı ile mal satışı yaptı . Hal kanununa göre Yaptığımız bu satışı komisyoncu müstahsil faturası ile bize faturalandırdı.

Bu durumda bizim kesmiş olduğumuz herhangi bir fatura olmayacak. Komisyoncunun bize kestiği müstahsil faturasının muhasebe kaydı nasıl olacak bilemedim yardımcı olursanız sevinirim ?

Müdavim Üye
    Sayın Ayşenur, Mantar üretimi yapan firmamız komisyoncu aracılığı ile mal satışı yaptı. diyorsunuz. Arkasından bu durumda bizim kesmiş olduğumuz herhangi bir fatura olmayacak. diyorsunuz. Zaten faturayı kesmişsiniz. Anladığımız kadarı ile siz müstahsil ile mantar alıp bunun faturasını kesmişsiniz.

Müstahsil makbuzunu işlerken ilk önce malbedeline ve stopaj vergi oranını, yanılmıyorsam 145 nolu kod ile muhtasar beyannamede bildirecek, ödemeler bölümünde soyad ad tc vb bilgiler müstahsil makbuzuna göre yazılacak.

Defterinizin bilanço olduğunu düşünerek üretim yaptığınız için
    150.05 Mantar alışları 1.000,00 tl aktifinde (borç sütünuna)
    360.07 Müstahsil Stopajları 50,00 tl diyelim pasifinde (alacak sütünunda)
    100 Kasa Hesabı veya 320 Cari hesabı 950,00.- Tl pasifinde (alacak sütünunda)
    yazılacak.

Müdavim Üye spawn43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende tam anlam veremedim.Mantar üretimi yapan firmanız zaten mükellef değil mi.Nasıl müstahsil ile mal satacak.Karce üstadın dediği gibi siz mi müstahsil ile alış yaptınız acaba ?
    'Harvard üniversitesinden 10.000,00 dolara alacağınız bir yıllık eğitimi, 5 dolarlık kütüphane kartıyla da alabilirsiniz.''
    -ALBERT EİNSTEİN-