Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Fasonda kullanılan malzemeler

Yeni Üye

Fasonda kullanılan malzemeler

herkese merhabalar bir sorum var ve bu soruya kesinlik kazandırmak istiyorum yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Fason üretim : Bir işletmenin başka bir işletme adına mamul üretim işçiliğini (işini ) yapması.

Kural olarak mamulle ilgili bütün malzemeyi fason işi yaptıran veriyor.

Ama bazı durumlarda fason işini yapan malzemenin bir kısmını kendi alıyor böle durum var mı???? Böle olursa fason üretim olur mu ??

Müdavim Üye
    Fason üretim her şekilde yapılır. Sektörlere göre de değişiklik gösterir. Burada sorunuz ile neyi kast ettiğini anlamayamadık. Fakat anladığımız kadarı ile, fasoncular zaten çalışma prensipleri açısından malzemenin bir kısmını kendileri alırlar. Mesela siz bir pide içi verirsiniz. Kuşbaşılı pide yaptıracaksınız. İçine ince soğan dilimlemeyi, soğan rendelemeyi unuttuğunuz zaman, lokantacı bu soğansız demez. Kendi soğanından az ilave eder.

Kâr zarar hesabını veya başka bir olayı sorarsanız onun cevabını da ona göre vermek gerekir.

Yeni Üye
    Demek istediğim fason işini yapan malzemenin bir kısmını kendi temin edebilir mi ??

Müdavim Üye
    Sayın karcenin dediği gibi yaptığınız işe göre değişir.Ama siz ısrarla hangi ürünün fason işçiliğini yazmamakta ısrar etmişsiniz.
    Kendi temin ettiğiniz malzemeler nakış dikiş ipliğiyse tabiki bu fason işidir.Kdv yüzde 8 dir.Ve tevkifatlı olması gerekir.
    Fakat diyelimki kot taşlama zımparalama işinde kullanılan kimyasal maddeleri siz temin ediyorsanız kdv yüzde 8 değil 18 olarak değerlendirilip tevkifat uygulanmayacaktır.Ve yapılan iş fason işi olmaktan çıkar.
    İndirimli oran kdv açısından da her iki durumdada faydalanabilirsiniz.