Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: kasa bakiyesi

Müdavim Üye

kasa bakiyesi

merhaba değerli üstadlar,

yıl sonu bazı firmalarda kasa bakiyesi çok fazla şişik bir halde.. bu şişikliği gidermek için ne yapabilirim? Biraz araştırdım ama net bir şey bulamadım..

Müdavim Üye
    Ne kadar şişik?

Müdavim Üye
    Alıntı ugur88 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

yıl sonu bazı firmalarda kasa bakiyesi çok fazla şişik bir halde.. bu şişikliği gidermek için ne yapabilirim? Biraz araştırdım ama net bir şey bulamadım..
    133.000 bin ibrahim bey.

Müdavim Üye
    gider pusulasıyla yüzde 5 stopaj ödeyerek demirbaş girişi yap diyecektim ama rakam gerçekten büyük.Yapacak bir şey yok.
    İşletmenin cirosu hacmi aktif büyüklüğü nakit akışı iyiyse tarama servisinden izahata çağıracaklarını düşünmüyorum.

Müdavim Üye
    Alıntı ugur88 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

o para ortaklardadır, ortaklara adat faizi hesaplayıp faiz gelirlerine kaydedeceksiniz, ayrıca %18 kdv'li fatura da kesmek gerekiyor ama...

Müdavim Üye
    Alıntı burus Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    o para ortaklardadır, ortaklara adat faizi hesaplayıp faiz gelirlerine kaydedeceksiniz, ayrıca %18 kdv'li fatura da kesmek gerekiyor ama...
    Kasaya adat hesaplaması zaten gerekirdi.Fakat bu yeterli değil.

Yeni Üye
    şahıs firması mı şirket mı bakiye veren

Müdavim Üye
    şahıs firması

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı ibrahimce22 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    gider pusulasıyla yüzde 5 stopaj ödeyerek demirbaş girişi yap diyecektim ama rakam gerçekten büyük.Yapacak bir şey yok.
    İşletmenin cirosu hacmi aktif büyüklüğü nakit akışı iyiyse tarama servisinden izahata çağıracaklarını düşünmüyorum.

Merhaba,

Bilindiği üzere sahte belgenin tanımıyla ilgili olarak 213 sayılı VUK’un 359. maddesinin b bendinde “Gerçek bir muamele veya durum olmadığı halde bunlar varmış gibi düzenlenen belge, sahte belgedir.” şeklinde hüküm altına alınmıştır.

Bununla birlikte düzenlenen sahte belge tutarı kadar %10’u oranında özel usulsüzlük cezası , ziyaa uğratılan verginin 3 katı tutarında vergi ziyaı cezası, ve sahte belge kullanma fiilini işleyen kişi hakkında üç yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmak üzere dava açılmaktadır.

Dolayısıyla kasada biriken ve ortakların kullandığı düşünülen bu tutarlar için faiz hesaplamadan kasa bakiyesinde bırakılması, gider pusulası ile alış yapma işleminden daha doğru bir uygulama olacağı düşüncesindeyim.

Herhangi bir inceleme durumunda kasada bu tutarların fazla olduğu yönde eleştiri yapılırsa en fazla uzlaşma hakkınız olmakla birlikte Vergi aslı, gecikme zammı ve 1 katı vergi ziyaı cezası ile karşılaşılması söz konusu iken, gider pusulası ile alış yapma gibi bir işlemin sonucunda 3 katı vergi ziyaı, ve firma yöneticileri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunma gibi ağır yaptırımlar ile karşılaşılması söz konusu olabileceği kanaatindeyim.
    Saygılarımla,

SMMM Gökhan KAYA

(İstanbul)

Yeni Üye
    şahıs firmasında kasa yı ortaklara ver ya da sermeye çok sa ordan düş ..şahıs firmalarında (şirket olmayan) sorun olmaz