Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yurt dişi satiş faturalarinda kdv istisnasi

Yeni Üye

Yurt dişi satiş faturalarinda kdv istisnasi

Merhabalar,
    Bir konuda bilgi ve tecrübelerinize ihtiyacım var ...
    Firma olarak yurt dışına göndermiş olduğumuz ürünleri hep gümrükten geçirmekteyiz yalnız son zamanlarda yabancı bazı müşteriler ürünü yanlarında alıp götürmekteler yada kargo ile gümrükten geçirmeden yurt dışına gitmek de... (para yurt dışından banka hesaplarımıza geliyor)
    Gümrük ile konuştum gümrük istisnasından faydalanmak için gümrükten geçmesi lazım bizim bu ürünler gümrükten geçmiyor faturalar nasıl kesilmeli diye kdv limi kesilmeli diye yeminliniz ile görüşün dedi gümrükten geçmiyorsa kdv siz kesmeyin dedi ,

Şimdi bu tür satışlarda ne yapmamız lazım gümrükten geçmeyen ürünlerin faturasını kdv limi kesmemiz gerekiyor...

Yeni Üye
    Cevap yazabilecek bir Allah'ın kulu yok mu ???

Müdavim Üye spawn43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Gümrükten geçmedi ise normal yabancı vatandaşa sattığınız ürün gibi işlem görecek sayın sılay.Satış yaptığınız kişinin pasaport numarasına KDV hesaplayarak fatura düzenleyin.bildiğim kadarı ile böyle işlem yapılması gerekiyor.

Yeni Üye
    Maalesef satış tutarınıza kdv yi yedirerek kesmeniz gerekiyor diye biiyorum. Ben de micro ihracat yapiyorum. Bazı ülkelerde gümrük cok sıkıntılı. Dolayısıyla bazen urunleri once farklı bir Avrupa ulkesine oradan musteriye ulastiriyoruz. Dolayısıyla etgb kapsaminda yollayamiyoruz. Boyle durumlarda hem ekstra kdv cikiyor. Hem de fazla fazla kargo ucreti oduyoruz. Bunun dogrusu bu sekilde mi ben de cok merak ediyorum. Etgbsiz gonderdigimiz her urunu kdv dahil mi kesmemiz gerekiyor? Para yurtdisindan geliyor. Musterinin yurtdisinda oldugu belli. Urunun yurtdisina gittigi ve o kisiye teslim edildigi belli yani ihracat yapildigi belli. Neden kdv oduyoruz hic anlamiyorum.