Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: KDV İadesi Liste Girişi Hakkında

Yeni Üye

KDV İadesi Liste Girişi Hakkında

Merhabalar, İhraç kayıtlı satışta önümüzdeki muhtasar ödemesine kadar Vadesi Geçmiş veya Gelecek olan henüz bir borcum olmadığı için 2A Dilekçemde Talep Edilecek Tutar 10.000 TL yazıyordu, Talep Edilen Tutara da (Sıfır TL yazan yere) 10.000 TL girdim ki KDV Kontrol Raporu alabileyim diye, Sonra Muhtasar vergim henüz belli olmadığı içinde liste girişini şimdilik girmedim, Akabinde 2A dilekçemi ve evrakları vergi dairesine verdim, KDV İade Kontrol raporunda 1-2 durumdan dolayı vergi dairesindeki memur 2 hafta sonra gel iadeni sor dediler. Şimdi benim merak ettiğim;

1-) Memur sorun yok derse, muhtasar rakamımda belli olunca, internetten aynı iade bölümünü açıp muhtasar için liste girebilirim dimi,

2-) Muhtasar Vergi henüz belli olmadığından, Liste Girişini de sonradan yapacaksam, KDV Kontrol Raporu alabileyim diye Talep Edilen Tutara KDV İade toplam tutarım olan 10.000 TL yi yazmakla hata etmiyorum dimi? Yardımlar için Teşekkürler...

Müdavim Üye
    Verginiz belli olmadan risk raporu çıksın diye mahsup talebinde bulunmanızın size bir faydası olmayacaktır.Risk raporu bugün verirseniz yarın çıkıyor zaten.
    Oyüzden belli olmayan vergi için kafadan bir rakam girmek doğru değil.3-4 vergiye ayrı ayrı mahsup oluşturmanız memurun işini zorlaştıracaktır.
    Vergi oluştuktan sonra mahsubunu yapıp ardıdan liste bölümünde vergiyi girdikten sonra bi sonraki gün risk raporu oluşacak zaten.

Yeni Üye
    İbrahim bey, merhabalar, söyledikleriniz çok mantıklı ancak biraz tecrübesizim bu konuda, lakin işlemleri şöyle planlamıştım ben; kdv iade çalışmalarına ayın başında başlasam tüm hazırılıkları bitirip internet vergi dairesine yüklemem ayın 10-15 ini bulacak, şimdi ben ayın 10 undan 23-24 üne kadar beklemeyeyim diyorum çünkü "KDV İade kontrol raporundaki problemleri düzeltmek benim 1 haftamı alabiliyor" yani 24 ünden sonra 1 hafta daha uğraşacağım ondan sonra mahsup ve liste girişi yapmak durumunda kalacağım, zaman kaybı olmayacak mı?

Ayrıca bir arkadaşım sürekli kdv iadesi verdiğini ve ondan öğrendiğim kadarı ile kdv iadesi kontrol raporu mahsup talebinde bulunmadan çalışmaz dediği için, tabi bilmiyorum hiç denemedim doğru mu yanlış mıdır?

Bu sebeple vergi tahakkuk etmeden kdv iade kontrol raporundaki problemleri çözmeye zaman kazanmak için alabileceğim toplam mahsup tutarını giriyorum, Hatalı düşünüyorsam veya iş sıralamamı yanlış yapıyorsam, yardımcı olursanız çok sevinirim, yardımlar için çok teşekkürler....

Müdavim Üye
    ozaman vergi oluşmadan mahsup rakamı gönderirsiniz.Bi sonraki gün rapor oluşur.Sonra vergileri tahakkuku ettikten sonra mahsubun içine girip listenizi girebilirsiniz.Sıkıntı olmaz.
    Evet mahsup göndermeden risk raporu oluşmaz bu kısmı doğru.Bizzat yaşadığım konudur.Mükelleflerimin çoğu ihracat yapmaktadır.Bu nedenle tecrübe ediniyoruz.
    Mahsup eksik yada fazla olursa ekstra bir mahsup oluşturur ordan devam edebilirsiniz.AMa dediğim gibi vergiler için risk raporunun çıkması yeterli.Nakit iade için riske cevap vermeniz gerekir.

Yeni Üye
    İbrahim bey cevap için çok çok teşekkürler; Peki kdv iade kontrol raporunda hatalar olsa bile bunları düzeltmeden ayın 26'sında muhtasar vergimi mahsup için liste girişi yapabilir miyim? yoksa kdv iade kontrol raporundaki tüm hatalar giderilmeden mahsup + liste girişi yapmam sakıncalı mıdır? Saygılar, iyi çalışmalar dilerim...

Müdavim Üye
    kontrol raporunda hatalar olsa bile istediğiniz vergilerin mahsupları yapılır.Ancak risk raporundaki hata tutarı iade tutarınızdan düştükten sonra mahsuba yeterli oluyorsa memur mahsubu yapmak zorundadır.
    Sadece nakit iadelerde hatalar giderilip cevap verildikten sonra yapılır.

Yeni Üye
    İbrahim bey cevaplar için çok çok teşekkür ederim, elinize sağlık, iyi günler dilerim.