Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Tahsilat

Üye

Arrow Tahsilat

Merhaba arkadaşlar,
    bir müşteriden nakit olarak tahsilat limiti tam olarak nedir?
    Yani ne kadar dönemde ne kadar sinirda tahsilat nakit tahsilat yapilir

Müdavim Üye spawn43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tevsik zorunluluğu kapsamında olanların, kendi aralarında ve tevsik zorunluluğu kapsamında olmayanlarla yapacakları, 7.000 TL’yi aşan tutardaki her türlü tahsilat ve ödemelerini aracı finansal kurumlar kanalıyla yapmaları ve bu tahsilat ve ödemeleri söz konusu kurumlarca düzenlenen belgeler ile tevsik etmeleri zorunludur.

Müdavim Üye
    Spawn meslektaşımız cevap vermiş. Sağolsun. Şunu açıklamak isterim. Bazı meslektaşlarımız veya mükellefleri Ocak/2018 alında diyelim böyle 6 tkane fatura kesmiş.
    02.01.2018 'de 6.500 tl
    08.01.2018 'de 6.800 tl
    15.01.2018 'de 6.000 tl
    19.01.2018 'de 6.750 tl
    23.01.2018 'de 5.500 tl
    31.01.2018 'de 6.900 tl gibi

Burada müfettişlerin bize dediği İrsaliye 7 gün içinde kesilir. En fazla ayda 4 tane fatura kesebilirsiniz. Siz bunu 7.000 tl altında banka çek senet havele vb olaylardan kaçmak için yaptığınızdan ben size ceza yazıyorum. Sinsili takip eder diyorum türünden bizleri uyardı. Uyup uymamak size kalmış.

Bize böyle 15 yıl önce bir ayda 17 tane fatura gelmişti. Biz şüphelendik sorguladık sorduk duk faturalar sahte çıkmıştı. İyi ki işlememiş. Birisi fatura kesememiş elimde stok yok demiş. Arkadaşından kestirmiş. Hep faturalar belirlenen sınırın altında ve hepsinin arkasında nakit tahsilat makbuzları vardı. Mükellefimize iade etmesi için faturaları geri göndermiştik. Dikkat edin.

Üye
    peki ocak ayında toplam 10.000 tl mal sattım banka yolu ile tahsilat gerçekleşti sonra ocak bitmeden 3000 daha kestim bunu nakit alabilr miyim yani ay içinde sınır varmı

Üye
    teşvik zorunluluğu nedir açarmısın biraz lütfen

Alıntı izmirlihuso Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    teşvik zorunluluğu nedir açarmısın biraz lütfen
    ç) Tevsik zorunluluğu kapsamında olanlar: Bu Tebliğ uygulaması bakımından, Vergi Usul Kanununun 232 nci maddesinin birinci fıkrası kapsamında fatura almak zorunda olan birinci ve ikinci sınıf tüccarları, serbest meslek erbabını, kazançları basit usulde tespit olunan tüccarları, defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçileri, vergiden muaf esnafı,

Diğer konu için de ;
    Aynı günde, aynı kişi veya kurumlarla yapılan işlemlerin toplam tutarının 7.000 TL.’ yi aşması durumunda, aştığı işlemden itibaren (7.000 TL.’den sonraki her ödeme için) işleme konu tahsilat ve ödemelerin finansal kurumlar aracılığıyla yapılması zorunludur.

Üye Forumsever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    istanbul
    Teşvik zorunluluğu ney harbiden?

Alıntı Forumsever Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşvik zorunluluğu ney harbiden?
    tevsik zorunluluğunu kelime anlamında olduğu gibi belge ile kanıtlama anlamına geliyor.Alım satım yaptığınız bedellerin ödemesini ,banka ve PTT gibi kurumlar aracılığı ile yapmanız gerekiyor.
    'Harvard üniversitesinden 10.000,00 dolara alacağınız bir yıllık eğitimi, 5 dolarlık kütüphane kartıyla da alabilirsiniz.''
    -ALBERT EİNSTEİN-