Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: sm ler ne olacak

Kıdemli Üye
    yeni TTK ile 01/01/2007 den itibaren sm lerin başına gelecek olanlar nelerdir.artık SM diye bir ünvan mı olmayacak? nedir bu stress Edited by: saybel

Yeni Üye
    Nereden
    Turkiye

Sm'lerin durumu geçtiğimiz 3-5 senedir hep sallantıda... mesleki anlamda daha profesyönel bir gidişat için bence sm'lerinde SMMM statüsüne geçiş için çalışmaları gerektiğini düşünmüşümdür hep... Zaten belgesi olan bir kişi gerekli yetiye sahip olmalı..

Azıcık da çalışmayla çok da zor değil aslında... Mevzuati anlamda da sıkıntı yaşıyacaklarını düşünüyorum... Şimdiden hazırlanmaya başlasalar iyi olur kanımca...

Teşekkürler....

E97583DE

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey

Sayın Saybel,

Yeni TTK ile SMMM leri bir çok görev, yetki verildiği doğrudur. Ancak SM ler için engel niteliğinde bir maddeye ben rastlamadım. 3568 sayılı kanun varolduğu sürece SM , SMMM ve YMM devam edecektir.

Endişeniz ile ilgili taslakda eğer bir madde var ise bu forumda bunu tartışmak isterim. (Yeni TTK ile ilgili çalışmayı siteye yükleyeceğim)

Edited by: Mustafa Gülşen
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Kıdemli Üye

sayın gülşen bende yeni ttk.nu inceledim ama sm lerin yetkilerinin kısıtalanacağından veya ünvanlarının alınacağı ile ilgili kesinle bir şey yok. yeni ttk da smmm lere denetim yetkisi veriliyor ki onun içinde şirketleşmeleri gerekiyor.şirketleşen smmm lerde doğal olarak denetim işi yapacaklarından dolayı defter tutamayacaklar.

yani burada sm lerin ekmeği ile oynanacak bir durum yok. odalar nıye insanları telaşlandırıyor anlamış değilim.

Üye
    Nereden
    Turkiye

selamlar

hakikatten artık bir sm olarak teleşlanmaya başladık o kadar ki ortada bir şey yokken hatta hala türmob lise mezunlarına sm belgesi ve hatta smmm sınavlarını kazanamayanlara sm belgesi vermeye devam etmesine rağmen

evet telaşlanmayalım diyorum ama çıkan bazı yazıları okuduktan sonra sanki bizi yok edecekler ekmeğimizi elimizden alacaklar gibi gelmeye başladı bu konuda gerekli açıklamaların türmob tarafında yapılması ve varsa bu konuda bir çalışmaları,düşünceleribunu sm lari aydınlatmak hesabına açıklamaları lazım

2000 yılında türmob'un hazırlamış olduğu bir yasa teklifi vardı hatta bununla ilgilitürmob yayınları 123 kitapçığı çıkarmışlardısm ve smmmünvanlarını mali müşavir ve yeminli mali müşavir olarak değiştirmek gibi ,bununla ilgili açıklamaları okuduğumuzda sevinmiştiksm'leri kurslara ve sınavlara tabii tutarak bu ünvanı hak edene vereceklerini duyduğumuzda da heveslenmiştik ama şimdi artık bu konu hakkında hiç bir açıklama daha yapılmadan rafa kaldırıldı.eğer sm lerin işlerinde kısıtlamalar gelecekse bir ve bu işi yapmamamız için çaba sarf ediliyorsa ve edilecekse bilmemiz lazım.zaten sermaye raporlarıyla ilgili haksızlıkla başlamıştır bu bence bundan sonra çıkacaklarlada sm lerin yetkilerinin kısıtlanarak yok etmeye veya bağımlı hale getireceklerine inanıyorum

saygılarımla

Edited by: S.Başak