Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: asgari ücretli gelir vergisi kesintisi

Üye

Red face asgari ücretli gelir vergisi kesintisi

Merhabalar,
    Malum yeni yılda asgari ücretliden gelir vergisi kesilmeyecek agi ile o kesinti kapatılacak diye açıklama yapıldı.
    Peki mesai kalan asgari ücretli vergi dilimine girince durum nasıl olacak.
    Kümülatif tutara geldiğinde gene gelir vergisinden muaf olmaya devam mı edecek yoksa gelir vergisi dilimine girecek mi?
    Girecek ise sadece mesai kaldığı ay mı ödeyecek yoksa diğer aylar kalmasada aralık bitinceye kadar her ay ödeyecek mi??

Müdavim Üye
    Sayın İzmirlihuso, sanıyorum konuları ya anlatamadınız. veya yanlış yazdınız. Yeni yıl dediğinizde 2018 yılında eski yıllar gibi işleyiş devam edecek. şöyleki asgari ücretten çalışan bir kişi bekar. https://www.muhasebetr.com/asgari-ucret/ 258,76 tl gelir vergisi ödeyecek. Bundan bekar olduğu için https://www.muhasebetr.com/asgari-gecim-indirimi-agi/ 152,21.- tl asgari ücret düşecek ve 106,55 tl gelir vergisi ödeyecek. Ayrıca damga vergisi var. Hesaplamadık bu kişi 2018 eylül ayında % 20 dilime girdiğinde daha çok vergi (stopaj) ödeyecek.
    2018 yılı için anlaştık sanırım.

2017 yılında ise, Eğer bankadan ödeme yok ise üç aylık muhtasar veriyor ise, 1404,06 tl sının altında kalan farkları 2017 yılı kasım ayı bordrosunda agiye katacaksınız. Hesaplamalarda eksik kalan 12,11 tl.sını ise agiye katarak 2017 yılı Aralık ayı bordrosunda bildireceksiniz. (Çok yüksek ücret alan, işe giren çıkan eksik gün bildirimi olanlarda birşey yapılmayacak. Kısaca her kişi için ay ay tek tek hesaplanacak.

Anlayamadığınız veya sormak istediğiniz birşey olursa çekinmeyin sorun.

Üye
    Ben gelir vergisinden kastim şu 13.000 kümülatif olduktan sonra ki % 20 lik gelir vergisi kismi ben o andan itibaren soruyorum

Müdavim Üye
    Alıntı izmirlihuso Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben gelir vergisinden kastim şu 13.000 kümülatif olduktan sonra ki % 20 lik gelir vergisi kismi ben o andan itibaren soruyorum
    Yukarıda anlattım. -2017 yılında ilk % 15 dilim 13.000 tlsı idi. Sizin sorduğunuz 2017 yılı. Umarım anlayabilmişsinizdir. Yıl yıl yazarsanız veya örnek verirseniz konu daha iyi anlaşılır. Mesela 2017 yılında 8 ay şu matrahtan .... stopaj çıktı. Agi bu kadardı. 2017/09 ayda % 15-20 dilime girip vergi stopaj şu oldu. Agi şu kadardı. 2017/10.ncu ayda matrah şu dilim %20 girdi stopaj şu oldu.
    2017/11 ve 2017/12 ayda matrahım şu vergisi nasıl olacak. Agi nasıl olacak üç aylık muhtasarda ne yazacağım. Ayrıca bu kişi hiç işe giriş çıkışı yok hep 30 gün çalıştı eksik gün filan yok diye yazarsanız tam ve net cevap verebiliriz.

Üye
    Alıntı Karce Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yukarıda anlattım. -2017 yılında ilk % 15 dilim 13.000 tlsı idi. Sizin sorduğunuz 2017 yılı. Umarım anlayabilmişsinizdir. Yıl yıl yazarsanız veya örnek verirseniz konu daha iyi anlaşılır. Mesela 2017 yılında 8 ay şu matrahtan .... stopaj çıktı. Agi bu kadardı. 2017/09 ayda % 15-20 dilime girip vergi stopaj şu oldu. Agi şu kadardı. 2017/10.ncu ayda matrah şu dilim %20 girdi stopaj şu oldu.
    2017/11 ve 2017/12 ayda matrahım şu vergisi nasıl olacak. Agi nasıl olacak üç aylık muhtasarda ne yazacağım. Ayrıca bu kişi hiç işe giriş çıkışı yok hep 30 gün çalıştı eksik gün filan yok diye yazarsanız tam ve net cevap verebiliriz.
    ABİ bak şimdi muhasebe azı ile değilde anlayabileceğim şekilde anlat lütfen ben asgari ücretli çalışanım 8. ay da mı ne gelir vergisi kesintisine girmişim %20 lik dilime aralıktan sonra 0 lancak
    Şimdi 2018 yılında bu kesinti olmayacakmış. Ama ben mesai kalırsam benden gene 2017 yılında olduğu gibi gelir vergisi kesilecekmiş mesai kaldığım için.
    Bu doğru mu?
    doğru ise sadece mesai kaldığım ayı mı bağlar yoksa sonra ki ayları da bağlar mı ?