Sayfa 8 Toplam 8 Sayfadan BirinciBirinci ... 678
Toplam 78 adet sonuctan sayfa basi 71 ile 78 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: BABS Düzeltme Cezasının Kazanıldığına Dair Bir Karar! (2017-522)

Müdavim Üye
    Nereden
    Antalya
    Merhaba Üstatlar.2018 yılına ait alış yaptığımız bir firmanın sahte belge düzenleyicisi olduğu gerekçesiyle faturaların olduğu 4 dönem için kdv düzeltme beyanı vereceğiz.tabi bu 4 dönemde de BA formu var.BA formları için 4 x 1600=6.400,00 tl mükerrer 355.madde ceza geliyor değil mi?dava açarsak paylaşılan bu kararı emsal alarak kazanabilir miyiz acaba?

çok teşekkür ederim.

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkiye
    Sadece KDV Beyannamelerini düzeltin. Ba formlarını düzeltmeyin. İdare talep ederse (sözlü olarak değil, yazılı olarak) sizden o zaman düzeltin.

Üye
    aşağıda belirtilen konuyla ilgili ceza yedik. aynı durumla karşılaşıp dava açan oldu mu , konuyla ilgili bilgi paylaşabilirseniz sevinirim.
    Veysel Kayar

Yeminli Mali Müşavir
    kayarv@hotmail.com

Mal Müdürlüğü Mükelleflerini Bekleyen Önemli Tehlike

Bu yazımızda Mal Müdürlüğüne bağlı olan Vergi Mükelleflerinin elektronik ortamda gönderdikleri bildirimler (Ba-Bs) ler le ilgili olarak süresinden sonra yapılan düzeltmelerle ilgili uygulanmakta olan özel usulsüzlük cezaları ele alınacaktır.
    213 Sayılı V.U.K.nun 148,149 ve mükerrer 257 nci maddesinin verdiği yetkiye dayanılarak bilanço esasına göre defter tutan mükelleflerin belirli bir haddi aşan mal ve hizmet alımları “Mal ve Hizmet Alımlarına ilişkin Bildirim Formu (Form Ba)” ile Mal ve Hizmet satışlarına İlişkin Bildirim Formu (Form Bs) ile bildirilmeleri hususunda gerekli açıklamalara 350,362,381 ve 396 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğlerinde yer verilmiş; bildirim verme yükümlülüğü bulunan mükelleflerin belirtilen hadlerin altında kalması sebebiyle bildirilecek alım satımları bulunmasa bile bu bildirim formlarını vermek zorunda oldukları ve verilme zorunluluğu getirilen bildirim formlarını elektronik veya kağıt ortamında belirtilen süre içinde vermeyen, eksik veya yanıltıcı bildirimde bulunan mükellefler hakkında Kanunun mükerrer 355 inci maddesi hükmü uyarınca işlem yapılacağı açıklanmış bulunmaktadır.
    Bilindiği üzere çoğu Mal Müdürlükleri yukarıda bahsi geçen bildirimleri elektronik ortamda internet üzerinden almaktadır. Mal Müdürlüğü mükelleflerinin internet ortamında vermiş oldukları bildirimler için daha sonra yapmış oldukları düzeltmeler için mükerrer 213 Sayılı Vergi usul Kanunun 355 inci maddesinin
    Elektronik ortamda bildirim veya form verilmesi mecburiyetine uyulmaması hâlinde kesilmesi gereken özel usulsüzlük cezası, bildirim veya formların belirlenen sürelerin sonundan başlayarak elektronik ortamda 3 gün içinde verilmesi halinde 1/10 oranında uygulanır. Elektronik ortamda verilme zorunluluğu getirilen bildirim veya formlara ilişkin olarak süresinden sonra düzeltme amacıyla verilen bildirim ve formların, belirlenen sürelerin sonundan itibaren 10 gün içinde verilmesi halinde özel usulsüzlük cezası kesilmez, takip eden 15 gün içinde verilmesi halinde ise kesilmesi gereken özel usulsüzlük cezası 1/5(2) oranında uygulanır.
    hükmüne göre özel usulsüzlük cezası kesmek yerine 213 Sayılı Vergi Usul Kanu 376 Sıra No’lu Genel Tebliğin
    5-Bağlı vergi dairesi müdürlüklerinin (mal müdürlüklerinin) otomasyona geçme çalışmaları devam etmekte olduğundan, bağlı vergi dairesi müdürlüklerinin mükelleflerine bu tebliğ ve daha önceki tebliğlerle getirilmiş olan elektronik ortamda beyanname gönderme zorunluluğu, bağlı vergi dairelerinin otomasyona geçtiğinin Başkanlığımız internet sitesinden (www.gib.gov.tr) duyurulmasını izleyen otuzuncu günden itibaren başlayacaktır.”
    Hükmüne göre Mal Müdürlüklerinin elektronik ortamda beyanname kabul etmesine rağmen henüz otomasyon sistemine geçmemiş oldukları gerekçesi ile Samsun Vergi dairesi Başkanlığının 21.12.2017 Tarih ve 73305916-105{355-1223}-E.153370 Sayılı özelgesi ile Vergi Usul Kanunu mükerrer 355 /1 göre, indirim uygulanmadan tam olarak kesilmesi hususunda görüş vermiştir.
    İlgili özelgenin sonuç bölümü,
    Buna göre, anılan maddede ,bildirim ve formların verilme sürelerine göre indirimli ceza kesilmesine yönelik yer alan hükümler ; yukarıda bahsi geçen yetki maddeleri çerçevesinde getirilen ve elektronik ortamda verilmesi gereken bildirim ve form verme yükümlülüğüne ilişkin olduğundan, Ba-Bs bildirim formlarını elektronik ortamda verme yükümlülükleri bulunmayan mükellefler için söz konusu indirimli cezaların uygulanması mümkün bulunmamaktadır. “
    Şeklindedir.
    Yani özetleyecek olursak elektronik ortamda bildirim kabul eden Mal Müdürlüklerinin Mükellefler tarafından elektronik ortamda daha önce verilmiş olan bildirimler için sonradan yapılan düzeltmeler Mal Müdürlüklerinin Otomasyona geçmedikleri gerekçesi ile mükerrer 355/ 5 maddesinde ki indirim oranında değil de 355/1.maddesine göre tam olarak uygulanması gerektiği belirtilmiştir.
    Bu durumda, Maliye bakanlığı mükellefleri yanıltmış ve adalet ilkesine aykırı uygulama tesis etmiştir.
    Bir mükellefinin elektronik ortamda beyanname kabul eden Mal Müdürlüğünün otomasyonlu vergi dairesi olup olmadığını bilme şansı bulunmamaktadır. Kaldı ki Vergi Usul Kanunun 376 Nolu Genel tebliği 18.10.2007 tarihinde yayınlanmış bu tarihlerde çoğu Mal Müdürlükleri zaten elektronik ortamda beyanname kabul edemiyorlardı. Mal Müdürlükleri daha sonraki tarihlerde elektronik ortamda beyanname kabul etmeye başlamışlardır. Elektronik ortamda beyanname kabul etmeye başlamaları mükellef açısından Otomasyona geçmiş olarak kabul edilmiştir. Mükellefin bunun aksini bilme şansıda zaten bulunmamaktadır.
    Ayrıca Vergide adalet ilkesine göre aynı fiiili işlemiş olan iki ayrı mükellef için sırf vergi daireleri farklı olması nedeniyle iki ayrı tutarda Özel usulsüzlük cezasının uygulanmasında adalet bulunmamaktadır.
    Sonuç olarak sonradan yapılan Ba-Bs düzletmeleri nedeniyle indirimsiz olarak Özel usulsüzlük cezası ile karşı karşıya kalan mükelleflerin olayı yargıya taşımaları, Yargının Vergide adalet ilkesine aykırı olan bu durumu düzelteceği inancındayız.
    08.01.2018
    Kaynak: www.MuhasebeTR.com
    (Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

Müdavim Üye
    Nereden
    Antalya
    teşekkürler aslan üstadım.iyi çalışmalar.

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    Ben bu mesleği bırakma kararı aldım bugün hemde en kısa sürede !!! ( ne iş yapacam o ayrı yaş 43 )

bir firmama yanlışlıkla (30-35 tane ba var sanırım ) kendi vergi nosunu yazmışım..
    2015-2016 dan beri hesapları devrederek geldiğimiz için o tarihten beri ba lar verirken dahi farketmemişim şaka gibi şeyler nasıl farkedilmez o ayrı şaka luca ya güvenip vergi no felan yollamışız otomatik çekip

şimdi vergi dairesi yakalarsa ne yapacaz düzeltme vermem kesinlikle ceza kesin ozaman dilekçe ile durumu izah etmeyi düşünüyorum olmadı vergi mahkemesi ümidim olacak

B formlarında vergi ve ünvanla ve adetle ilgili düzeltmelere kesinlikle ceza olmamalı internet üzerinden verilirken düzeltme sebebi için vergi no / ünvan düzeltme diye kutucuk konmalı ve 10 yıl sonra bile versem düzeltme ye ceza kesilmemeli muhasebeciler odasından tutun türmob a kadar çok basiretsizler şu cezaları daha yumuşak hale getiremediler en azından uzlaşma olsa idi böyle 30-40 bn lira ile karşı karşıya kalan meslektaşlarımız 1-2 bin lira ya düşürüp lanet olsun der öderdik ne diyeyim bekleyecez ki 5 sene yakalanmayalım

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    Alıntı tojoke Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    antalya vergi mahkemesi başkanliği’na

davaci :

Adresi :
    Vergi no :

Davali :antalya kurumlar vergi dairesi müdürlüğü

ceza ihbarnamesinin
    tarihi :05/03/2015
    numarasi :20150305135060000001 ve 20150305135060000002
    tebliğ tarihi :31/03/2015
    cezanin
    nevi : özel usulsüzlük cezasi
    miktari : 2.000,00.-tl (ikibin)

vergilendirme dönemi : 2010
    davanin konusu :

Antalya kurumlar vergi dairesi müdürlüğü 2010 yılı 10.ayına ait ba, bs formlarında süresinden sonra düzeltme yaptığımızdan dolayı, 213 sayılı vuk’nun mükerrer 355. Maddeye göre 2.000,00.-tl özel usulsüzlük cezası kesmiştir.yasaya ve hukuka aykırı olarak kesilen bu özel usulsüzlük cezasının kaldırılmasını arz ve talep etmekteyiz.

Olay, iddalar ve hukuki deliller :

1)- şirketimizin, uluslar arası nakliye işiyle işgal etmektedir. 213 sayılı vuk 381 seri numaralı genel tebliğine göre; bir kişi veya kurumdan yapılan katma değer vergisi hariç 8.000 tl ( türk lirası) ve üzerindeki mal ve hizmet alımları, "mal ve hizmet alımlarına ilişkin bildirim formu (form ba)" ile; bir kişi veya kuruma yapılan katma değer vergisi hariç 8.000 tl ( türk lirası) ve üzerindeki mal ve hizmet satışları ise "mal ve hizmet satışlarına ilişkin bildirim formu (form bs)" ile bildirmeleri gerektiği açıklanmıştır. Vergi dairesi, söz konusu formlarında süresinden sonra düzeltme yaptığımızdan dolayı 213 sayılı vuk’nun mükerrer 355. Maddesine göre ba formu için 1.000,00.-tl, bs formu içinde 1.000,00.-tl olmak üzere toplamda 2.000,00.-tl özel usulsüzlük cezası kesmiştir.
    2)- anayasanın 38. Maddesinde yer alan; “ ceza ve ceza yerine geçen güvenlik tedbirleri ancak kanunla konulur” kuralı, yine anayasanın 73. Maddesinde yer alan vergi, resim, harç ve benzeri mali yükümlülükler kanunla konulur, değiştirilir veya kaldırılır. Ilkesi birlikte değerlendirildiğinde aslında maliye bakanlığına verilen yetkiye istinaden bakanlıkça çıkarılan tebliğlerle mükelleflere bir takım ödevler yüklenmesi sonra bu ödevlere uyulmaması halinde yine tebliğe dayanarak ceza uygulanması hukuka aykırıdır.
    3-söz konusu formlardan ba formunda hiçbir değişiklik olmadığı halde sehven düzeltme verilmiştir. Bs formunda ise rakamsal olarak hiçbir değişiklik olmamış, sadece bir firmanın vergi numarası değişmiş, bir firmanında vergi numarası eklenmiştir.
    Mesnetsiz ve hukuka aykırı olarak kesilen özel usulsüzlük cezasının kaldırılması arz ve talebimizdir.

Sonuç ve istem :
    Yukarıda maddi ve hukuki nedenleri açıklanan ve dava konusu olan ve 213 sayılı vuk’nun mükerrer 355. Maddesine göre adıma kesilen 2.000,00.- tl özel usulsüzlük cezasının kaldırılması kararının verilmesini ;

yüce mahkemenizden saygılarımızla arz ve talep ederiz. …./…../20..

Davaci

ek : -ceza ihbarnamesi fotokopisi
    -imza sirküleri
    -dava konusu ba ve bs formları
    2015 yılında bu dilekçeyle davayı kazanmıştım. Umarım işinize yarar.

şu yaziyi görünce içime su serpildi mahkemede zaten olasi bir ceza durumunda kazanirim gibime geliyor 30-40 bin cezami olur el insaf ki bu ceza kendi vergi dairesinde her sene ilk 10 da olan mükellefe kesilecek kesilirse valla içim rahatladi şu dilekçeyi kaydettim allah razi olsun bizimde başimiza gelirse kazanacaz inşaallah

Kıdemli Üye
    Sayın Meslektaşım geçmiş olsun. Böyle şok geçirten sürprizleri buradan okudukça sizin kadar olmasa da canım acıyor. Bugüne kadar BABS lerden cezaya muhatap olmadım ancak şöyle bir sürprizle karşılaştırm. 2010 da rahatsızlandığım için kullanmak zorunda kaldığım bir haptan dolayı gözler rakamları net göremez durumdaydı. Bir yıla yakın iki müşterinin BASB lerinin rakamlarında takdim tehir türünden ciddi hatalar yapmışım. İlaç kullanımını kestikten sonrasıydı. 2013'te geriye dönük bazı kontroller yaparken bu durumu tesadüfen kendi kendine anladım. Sizinkini aratmayacak şekilde başımdan kaynar su boşaldığını şimdi bile iyi hatırlıyorum. Bunların düzeltmelerini hazırlayıp ayrı ayrı dosyalar yaptım. Bir ay kadar düşündüm. Araya başka izel mevzular girdi.Bu düşünme zaman aşımına kadar sürmüş yani düzeltme vermeyi bile unutmuşum. Yıl 2020. Maliyeden hiç bir şey gelmedi. Kapandı gitti. Oysa bu BABS konusunda burada arkadaşlardan o kadar çok feryat ve davalar okudum ama sistem benim hatamı niçin görmedi hala zaman zaman düşünürüm. Sizin olayınız aslında benim ki kadar vahim değil. Alış satış tutarlarında bir hata olmadığına göre maliye öküz altında buzağı aramaması gerekir. Bu sistemi getirmelerinin nedeni naylon fatura olayını önlemekti. Ne kadar önledi bilmem. E deftere herkesin geçmesi durumunda zaten anlamını yitirecek bana kalırsa yitirdi bile. Sonuç olarak hiç bir şey yapmayıp zaman aşımı süresini beklemenizi önereceğim. Şu saatten sonra verilecek düzeltmeye tahakkuk edecek cezayı mahkemeye götürmek daha mı karlı bilemiyorum. Tekrar geçmiş olsun. Sağlığınızı herşeyin önünde tutun yoksa ....

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    Alıntı Talikat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın Meslektaşım geçmiş olsun. Böyle şok geçirten sürprizleri buradan okudukça sizin kadar olmasa da canım acıyor. Bugüne kadar BABS lerden cezaya muhatap olmadım ancak şöyle bir sürprizle karşılaştırm. 2010 da rahatsızlandığım için kullanmak zorunda kaldığım bir haptan dolayı gözler rakamları net göremez durumdaydı. Bir yıla yakın iki müşterinin BASB lerinin rakamlarında takdim tehir türünden ciddi hatalar yapmışım. İlaç kullanımını kestikten sonrasıydı. 2013'te geriye dönük bazı kontroller yaparken bu durumu tesadüfen kendi kendine anladım. Sizinkini aratmayacak şekilde başımdan kaynar su boşaldığını şimdi bile iyi hatırlıyorum. Bunların düzeltmelerini hazırlayıp ayrı ayrı dosyalar yaptım. Bir ay kadar düşündüm. Araya başka izel mevzular girdi.Bu düşünme zaman aşımına kadar sürmüş yani düzeltme vermeyi bile unutmuşum. Yıl 2020. Maliyeden hiç bir şey gelmedi. Kapandı gitti. Oysa bu BABS konusunda burada arkadaşlardan o kadar çok feryat ve davalar okudum ama sistem benim hatamı niçin görmedi hala zaman zaman düşünürüm. Sizin olayınız aslında benim ki kadar vahim değil. Alış satış tutarlarında bir hata olmadığına göre maliye öküz altında buzağı aramaması gerekir. Bu sistemi getirmelerinin nedeni naylon fatura olayını önlemekti. Ne kadar önledi bilmem. E deftere herkesin geçmesi durumunda zaten anlamını yitirecek bana kalırsa yitirdi bile. Sonuç olarak hiç bir şey yapmayıp zaman aşımı süresini beklemenizi önereceğim. Şu saatten sonra verilecek düzeltmeye tahakkuk edecek cezayı mahkemeye götürmek daha mı karlı bilemiyorum. Tekrar geçmiş olsun. Sağlığınızı herşeyin önünde tutun yoksa ....
    çok haklısınız herşeyin başı sağlık ama inanın birde sgk davamız var eksik gün nedeniyle bunuda farkedince kaynar sular boşaldı başımdan

sizin olayı farketmemesinin sebebi bence iade almamanız benim firmada iade almıyor yanlış sicil no yazdığımda almıyor sa sanırım almıyor farkedilmez diye düşünüyorum

yoksa 7-8 ay da mahkeme stresi müşterinin stresi vs

hayır bişi değil ölüp gidersem arkamdan sövmesinler ALLAH biliyor ya içimi demekte yetmez sonuçta öyle böyle bir hata var Allaha sığındık 2015 yılı yakalanmazsak her sene 1 seneden yırtacaz inşaallah