Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: toptancılık ve güzel sanatlar

Müdavim Üye

toptancılık ve güzel sanatlar

vergi dairesinden toptancılık işi yapıyor diye bilgi verdikten sonra tekel büfesi olan mükellef başka bir tekel büfesine topluca mal verebilir mi?
    diğer bir konu ise Ankara iline şube olarak açılacak güzel sanatlar işi avm olacak. güzel sanatlar işi ile iştigal edeceği için herhangi bir vergi indirimi varmı?

Müdavim Üye
    Sayın Yasin, konu bilinmeyenlerle dolu. İlk önce bu kişi basit mükellef mi? Basit usul ise, toptan satışlarda gerçek usul vergi mükellefi olması gerekir. Bununla da iş kalmayacak defter tkutma hadlerinde iş hasılatı ve diğer hizmetlerden dolayı bilanço usulü deftere geçmesi muhtemel.
    Anladığım kadarı ile mükellef az vergi verip, iş yürütmek istiyor. Fakat karşılacağı bilanço defteri, muhasebe ücreti, defter tasdiki vb masraflı olur.
    Bunları ön bilgi olarak açıkladıktan sonra, birinci sorunuzda diğer büfelere toptan mal verebilir. Haliyle yekün teşkil edeceği için büyük defter bilanço usulüne geçer.
    İkinci sorunuzda ise güzel sanatlar işi ile vergi indirimini bilemeyiz. Ne zaman açıldı veya nasıl tutanak tutuldu. Ev işi mi nasıl. Basit usül'de bu sene tam net rakamı unuttum. Belirli bir miktarın altında vergi alınmadı indirim sağlandı. Siz avm'de dükkan açacağını söylüyorsunuz. Avm'de dükkan kiraları pahalıdır. Bu kişinin basit usül olmasına imkan yoktur. Basit Usül olamayacağına göre işletme defteri tutması gerekir.
    Haliyle nasıl oldu ne bitti gitti. Bilemediğimiz için sorunuza tam ve net cevaplar veremiyoruz. Aslında güzel sanatlarda vergi indirimi var mı yok mu nasıl prosedürü de bilmiyorum. Ben toptancı işine vakıf oluğum için aydınlatmak istedim.