Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 21 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Emeklilik iptali

Yeni Üye

Emeklilik iptali

Konuyu nereye acacagimi bilemedim .Annem 3 sene once emekli olmustu kendi dukkanimizdan emekli oldgunu sanarken muhasebecimiz farkli kurumlarda prim yatirmis.sgk ifafeye cagirdi ve bu hfta bagkurdan sonra 1260 gun sayisni doldurdagimmiz 9 gun eksik oldgmuz icin emekli maasmiz durduruldu.Muhasebeci hakkinda dava actik .Nasil bir yol izlememzi onerirsniz annemin diyabet raporuda var yardimlarnizi bekliyorum

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı eddaa19 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konuyu nereye acacagimi bilemedim .Annem 3 sene once emekli olmustu kendi dukkanimizdan emekli oldgunu sanarken muhasebecimiz farkli kurumlarda prim yatirmis.sgk ifafeye cagirdi ve bu hfta bagkurdan sonra 1260 gun sayisni doldurdagimmiz 9 gun eksik oldgmuz icin emekli maasmiz durduruldu.Muhasebeci hakkinda dava actik .Nasil bir yol izlememzi onerirsniz annemin diyabet raporuda var yardimlarnizi bekliyorum
    Öncelikle sorunuzdaki ifadelerde bence sorun var!!
    Olayı ayrıntıları ile anlatmadan herkesin yaptığı kolaycılığa kaçmış ve muhasebeciyi suçlamışsınız. Hiçbir muhasebeci kendi insiyatifiyle istediği kuruma prim yatıramaz. Annenizin kaydolması gereken kuruma kayıt yapmış ve priminizi ödemenizi sağlamıştır diye düşünüyorum. Muhasebeci prim yatıramaz o işlemleri yapar primi yatıran sizsiniz. Belki ödemeye aracılık yapar sizin işiniz v.s. olduğu için yatırmakta zorluk çekeceğiniz için priminizi sizin adınıza alıp bankaya ödemiştir.

Dediğim gibi olayın ayrıntılarını bilmiyoruz ama tahminim kaydolmanız gereken kuruma kaydınız yapılmıştır ( 4.a veya 4. b) ve buna göre prim ödenmiştir ama emekliliği hak edip etmediğinizin hesabı yanlış yapılarak müracaat edilmiş olmalı. Emekliliğe hak kazandığınızı ve müracaat edebileceğinizi muhasebeci bilmeden önermiş ve yapmış olabilir. SGK da bu yanlışa ortak olmuş esaslı inceme yapmadan maaşınızı bağlamış galiba.

Bu durumda muhasebeciyi neden mahkemeye verdiğinizi anlayamadım. Bana göre bu mahkemeden bir sonuç alamazsınız ve vakit kaybedersiniz. Anladığım kadarıyla son 7 yıldaki 1260 gün kuralını hesap etmeden emeklilik maaşınız bağlanmış ve yine dediğim gibi bunda sizde de ve SGK da kusur var neden iyi incelemeden maaşınızı bağlamışlar anında red etseler 3 yıl zaman ve emekli maaşı kaybı yaşamazdınız. Eğer bunu muhasebecinizin önerisi ve hesabıyla yaptıysanız elbetteki onunda kusuru var ama son kararı SGK veriyor bunu unutmayın.

Kıdemli Üye
    aynen arkadaşım muhasebecinin sizin işyerinizden yada başka bir yerden primi yatırmasından dolayı emekliliği iptal olmuyor ki. SGK nın hesaplanan primleri tam olarak incelemediğinden dolayı dolmayan 3,5 seneyi dolmuş gibi işlem yapmasından kaynaklı bir hata. o yüzden dava etmeniz kişi muhasebeci değil sizi emekliliğinize izin veren inceleyen sgk kurumunu ve memurunu mahkemeye verin. Sizde işinizi takip etseydiniz tamamını muhasebeciye bırakmamış olsaydınız günleriniz tam olmadığının farkına varmış olsaydınız yine hatalı bir işlem olmamış olurdu.

Üye
    Sanırım mesajı yazan kişinin annesi,bağkurlu olması gerekirken bir an evvel emekli olabilmek için sigortalı statüsünde başka yerlerde sahte sigortalı gözüktü ve o gözüktüğü işyerlerinde sorunlar çıktı.Bunun sonucunda da günleri iptal oldu.

Üye
    Diyelim ki muhasebeci böyle bir hata yaptı siz hiç mi hizmet listesi e devlet kontrolü yapmadınız ??
    Kusura bakmayın ama banada pek bu konunun içeriği diğer meslek daşlarım gibi sizin talimatınız olmadan işlem yapılamayacağı düşüncesindeyim .

Yeni Üye
    Muhasebeciler olarak savunmaya gecilmis ama ortada sole bi sorun var evet kontrol etmedik cunku benim olaydan hberim yoktu ikinciside muhasebeci bizim dukkandan gostermesi gerekirken cok cesitli yerlerde ise gris cikis yapmis ve bundan bzim haberimiz yok. Bu gosterdgi yerlerdrn biride sgk ya sikayet edilmis bi yer sgk arastiriyor ve ifadeye cagiriyor.Annemde orda calismadgini soleyince orda gosterilen 2 ayi siliniyor. Fazlasi oldgu icin 60 gunu fazladan dsuluyor ve 9 gnu kaliyor . Ortada sahte emeklilik flan yok annem ilkokul dzeynde oldgu icin egitimi sgk islemlerni hep muhasebecmz ypiyordu bizde simdiye kdar bi sikinti olmadgi icin sorgulamadik

Yeni Üye
    Arkadas mubasebeci prim yatiramaz yatiran sizsiniz demis ona cevaben annem babamin isyernde isci olarak calisiyodu ve annem abim ve dger isciler icin olan prim tutarni her ay muhasebecye veriyordu oda bnun karsilignda yatiriyordu. Sorun su yatirdgi yer bizim isyeri degil farkli yerler ve bndan bzim hberimiz yoktu

Müdavim Üye
    Nereden
    Lüleburgaz
    Keşke her ay babanızın işyerinin sgk hizmet listesinden kontrol etseydiniz annenizin ismi var mı diye. Böyle işlerde sürekli kontrol etmeniz gerekiyor sadece bir kişiye güvenip bırakmayın. Muhasebeciye birşey olacağını sanmıyorum. Bu işi daha da eşeledikçe siz zarar görürsünüz gibi duruyor. Diğer sigortalı gösterdiği işyerlerinde de annenizin çalışmadığı ortaya çıkarsa bu sefer daha fazla gün silinecek.

Müdavim Üye
    Konuda yine çok bilinmeyen olaylar var. Muhasebeci babasının kendi dükkanında göstermemiş. Fakat başka yerlerde göstermiş. Bu 1 ay değil 2 ay değil. Tam 1311 gün yatırılmış. Ayrıca 1260 gün yatırmamış fazladan 1311 gün 51 gün fazla yatırılmış. Muhasebeci başka yerlerden gösterdi parayı cebe attı diyelim. Fakat bu sefer o mükelleflerin 5510 indirimi olacak. 5510 indirimsiz olan yerlerden yaptı diyelim. Hiç mi hizmet listesi vermedi. Muhasebeciyi dinlersek başka birşeyler anlatacaktır. Çünkü muhasebeci olarak mantık almıyor.
    Siz babanızın hiç ssk tahakkuk fişini bankaya yatırmadınız mı? Hiç annenizin günlerine bakmadınız mı? Ayrıca muhasebe ücretlerini tam ve zamanında verdiniz mi? Kısaca olayları bilmiyoruz. Bir güven ortamı oluşmuş bu böyle gitmiş.
    Anneniz çalıştım diyecekti. Anneniz ilkokul mezunu olabilir muhasebeci sizi uyarmadı mı? Ayrıca bu günlerin silinip 3 yıllık maaş gecikme zammı vb silinip silinmeyeceğini anlamanız gerekirdi.
    Niye muhasebeciyi mahkemeye veriyorsunuz. Birşey kazanamaz ve daha çok mağdur olursunuz. Mesela ilk gün buraya yazsaydınız. Ben şöyle derdim. Aman çalıştım desin. Çünkü 3 yıllık maaş gecikme zammı vb bir sürü ceza gelir.

Sonuca gelelim. Olan olmuş fazla üzülmeyin. Bizim buralarda buna benzer bir olay oldu. Mağdur olan 40 kişiye yakındı. Muhasebeci çalışanı 6.000 tl ceza yedi. Fazla kişi olduğu için, yaklaşık 10 sene dolmak üzere iken. 8 ay ceza aldı. Yattı çıktı. Muhasebecinin karşılaştığı olay bu. Sizin durumunuzda az bir ceza alır. Muhasebeci yırtar gider.

Sizin yapacağınız işlem babamın yanında çalışıyordu diyerek bu iki ayı saydırmaya bakın. Yoksa üç senelik maaşı ve gecikme zammını alırlar. Bir avukata danışmanızda fayda var.
    Konu Karce tarafından (18.Ekim.2017 Saat 14:49 ) değiştirilmiştir.

Müdavim Üye
    Alıntı eddaa19 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şİmdi okuduklarımdan anladığım şu;
    eda arkadaşımız, annesinin babasının dükkanında sigortalı olduğunu zannediyor.Sonuçta dükkana babası bakıyor.
    Fakat dükkan annesinin üzerinde.Neden?
    Çünkü annesi bağkurlu.
    Muhasebeci arkadaşımızda muhtemelen annesinin emekliliği yaklaştığı için iyi niyetinden dolayı sen mükellefiyetinden dolayı bağkurlusun.İstersen seni başka biryerlerde sigortalı gösterelim 1260 gün sonra sgk dan emekli ol daha çok maaş al demiştir Babasıda hay hay eşimi başka yerlerde sigortalı gösterebilirsiniz demiştir.sonra bir yerde 300 gün göstermiş sonra orayla anlaşamayınca başka biryerde göstermiştir bu silsileli olarak devam etmiş ve günü dolduğundan emekli olunmuştur.
    Gel zaman git zaman sigortalı göründüğü bir yerde muhtemelen şikayet üzerine annesini ifadeyi çağırıyorlar ve orda çalışmadım diyince x yerinde kaç gün çalıştıysa primler siliniyor ve emeklilik şartları bozuluyor.
    Burda arkadaşımızın annnesinin ifadesinden dolayı hem kendini yakıyor hemde iyilik yapan x firması sahte sigortalılıktan başı belaya giriyor.
    Sonra siz muhasebeciyi dava ediyorsunuz.Şimdi bu yazdıklarımdan yola çıkarak evet biz muhasebeciler gerçekten haksızız.
    Çünkü bağkurdan emekli olacaksa olsun niye başka yerlerde sigortalı olması için uğraşıyorsun.Mükellef kendine bir yer bulsun sigortalı gözüksün sen karışma.Karıştırma.
    Burda muhasebecinin hiç bir şekilde cezası olmaz.Bağkurluyken kişi istediği yerde kendini sigortalı gösterebilir.Kanun buna müsade ediyor.Ama çalışmak koşuluyla.
    Burda anneniz durup dururken hem kendini yaktı hemde sigortalı gösterdiği firmayı.
    gitmeden niye muhasebecinize danışmadınız.Şu an hem suçlu hemde güçlüsünüz.

Bu Konu için Etiketler