Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Gayrimenkul Satışı Hak.

Yeni Üye

Question Gayrimenkul Satışı Hak.

Merhabalar Arkadaşlar,
    5 ay öncesinde barter yoluyla, ana firmadan daire satış faturası aldık, %8 kdv den, borcunu tam olarak ödenmediğinden dolayı tapusu düzenlenmedi.Bizde alınan bu daireyi başka bir kişiye teslim ettik, içinde oturmaya başladı.
    30.09.2017 tarihinden sonra kdv %18 olacağı için, ben eylül ayı içine bu dairenin faturasını olduğu gibi %8 den düzenlemek istiyorum. Sormak istediğim ;

1- Alırken fatura ile aldık, tapuda bizim şirket adına kayıt yapılmadı henüz, fatura ile kayıtlarıma satacağım için stok olarak giriş yaptım daireyi,
    2- Eylül ayına satış faturası keseceğim, çünkü sonrasında kdv oranı %18 olacak,

Alırken ve satarken henüz tapu adımıza kayıt edilmedi, 2018 yılında tapunun devri şirket adına kayıt edilecek, ve bizde sonrasında daireyi sattığımız kişi üzerine tapu devrini yapacağız,

Tapu işlemleri olmadan, alış ve satış faturası düzenlenebiliyormu ? Tapu işlemleri ve tapu devri faturadan sonrada olsa bir sorun olurmu ? Fatura ile gayrimenkul alımı yaptım, aktifime giriş oldu, tapu kaydı olmadan .
    Fiilen teslim olduğu için ana şirket satış faturasını bize düzenledi, bizde karşı tarafa eylül ayı içinde satış faturasına keseceğiz, tapu devir işlemleri 2018 yılında yapılacak yani 5 ay sonra gibi.

Bir sorun olurmu acaba , satış faturasını %8 olarak eylül ayına kesmemde ?
    Şimdiden çok teşekkür ederim, ilgilenen arkadaşlara...

Müdavim Üye
    Aşağıdaki adreste bulunan özelge belki işinize yarayabilir.

https://ozelge.net/tapu-tescili-yapi...-belge-duzeni/
    Saygılarımla,
    Gürbüz AÇIKBAŞ

Yeni Üye
    Teşekkür ederim.