Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 13 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: çok önemli cevap bekliyorum

Yeni Üye

çok önemli cevap bekliyorum

Şirketin almadığı bir alacağı almış gibi 2016 banka kayıtlarında gösterdim .ama banka kayıtlarında böyle bir hareket yok. şirket resmi kanallardaN başvuru yapsa alacağını tahsil edebilir mi..?? geri dönerseniz çok sevinirim. iyi çalışmalar.
    YANİ; BENİM ŞİRKETİN ALMADIĞI PARAYI BANKADAN ALMIŞ GİBİ KAYIT ALTINA ALMAMI BAKILIR YOKSA BANKA KAYITLARINA MI.

Müdavim Üye
    Sayın egegezici, olayı tam anlamak açısından şöyle numaralandırmak istiyorum.
    1- Vergi dairesinden bu firma ve karşı taraf için borçlarını bizim dairemize ödeyin diyerek bir yazımı geldi? veya bu konuda defterler mi istendi?
    2- İki firma borç alacak verecek meselesi yüzünden mahkemelik mi olacak?
    3- Normal cari mutabakat extrası için karşılıklı bakiye sormak mı?

Yeni Üye
    2.dediğiniz firmlarar arasinda borç alacak var ilerde bunlar mahkemelik olursa benim kaydim ne gibi sorun doğurur onu sormak istedim

Yeni Üye
    Alıntı Karce Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın egegezici, olayı tam anlamak açısından şöyle numaralandırmak istiyorum.
    1- Vergi dairesinden bu firma ve karşı taraf için borçlarını bizim dairemize ödeyin diyerek bir yazımı geldi? veya bu konuda defterler mi istendi?
    2- İki firma borç alacak verecek meselesi yüzünden mahkemelik mi olacak?
    3- Normal cari mutabakat extrası için karşılıklı bakiye sormak mı?
    2.dediğiniz firmlarar arasinda borç alacak var ilerde bunlar mahkemelik olursa benim kaydim ne gibi sorun doğurur onu sormak istedim .AYRICA BEN BANKADAN GİRİŞ YAPTIM FAKAT BÖYLE KAYIT YOK BANKADA

Müdavim Üye
    Defterler ticari mahkemelerde delil niteliğindedir.
    Böyle cari hesap anlaşmazlıkları durumunda avukat sizden tahsil edemediğiniz faturaları ister ve ilgiliye noter kanalıyla tebligat gönderir süresi içerisinde ödeme yapılmaz ise dava konusu olur.Hakim ticari defterlerin bilirkişi tarafından incelenmesini ister.Bilirkişide sizin firma ile ilgili yevmiye kayıt,muavin ve defter tasdik bilgilerini sizden isteyip rapora yazacaktır.Siz yevmiye defterindeki o firma ile ilgili sehven yanlış girmiş olduğunuz ödeme kaydına ait yevmiye fişi ile birlikte 2017 de yapmış olduğunuz düzeltme kaydını(şu nolu yevmiye maddesinin düzeltme kaydı) birlikte veriniz.
    KArşı taraf bunu makbuz çek senet havale kredi kartı gibi teşvik edici belgelerle ispat edemeyeceğinden ve kendi defterlerinde böyle bir kayıt olmayacağından mahkemenin lehinize sonuçlanma ihtamli yüksektir.

Yeni Üye
    Alıntı ibrahimce22 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Defterler ticari mahkemelerde delil niteliğindedir.
    Böyle cari hesap anlaşmazlıkları durumunda avukat sizden tahsil edemediğiniz faturaları ister ve ilgiliye noter kanalıyla tebligat gönderir süresi içerisinde ödeme yapılmaz ise dava konusu olur.Hakim ticari defterlerin bilirkişi tarafından incelenmesini ister.Bilirkişide sizin firma ile ilgili yevmiye kayıt,muavin ve defter tasdik bilgilerini sizden isteyip rapora yazacaktır.Siz yevmiye defterindeki o firma ile ilgili sehven yanlış girmiş olduğunuz ödeme kaydına ait yevmiye fişi ile birlikte 2017 de yapmış olduğunuz düzeltme kaydını(şu nolu yevmiye maddesinin düzeltme kaydı) birlikte veriniz.
    KArşı taraf bunu makbuz çek senet havale kredi kartı gibi teşvik edici belgelerle ispat edemeyeceğinden ve kendi defterlerinde böyle bir kayıt olmayacağından mahkemenin lehinize sonuçlanma ihtamli yüksektir.
    Çok teşekkür ederim içim rahatladı bi nebze fakat bu kaydı 2016 da yaptım düzeltme işleminden kastınız nedir anlamadım yani nasıl bir düeltme yapıcam veya yevmiye defterinin o nolu kaydını mı değiştircem ??

Müdavim Üye
    Alıntı egegezici Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok teşekkür ederim içim rahatladı bi nebze fakat bu kaydı 2016 da yaptım düzeltme işleminden kastınız nedir anlamadım yani nasıl bir düeltme yapıcam veya yevmiye defterinin o nolu kaydını mı değiştircem ??
    Edeftere tabi değilseniz ve bu işlem geçici vergiyide etkilemeyeceğinden 02.01.2017 ye ilgili banka alacaklı ilgili cari borçlu olacak.
    120 B
    102 A
    şeklinde yazıp şu tarih şu nolu yevmiye maddesinin düzeltme kaydı şeklinde yapacaksınız.

Yeni Üye
    Alıntı ibrahimce22 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Edeftere tabi değilseniz ve bu işlem geçici vergiyide etkilemeyeceğinden 02.01.2017 ye ilgili banka alacaklı ilgili cari borçlu olacak.
    120 B
    102 A
    şeklinde yazıp şu tarih şu nolu yevmiye maddesinin düzeltme kaydı şeklinde yapacaksınız.
    Yani 2017 açılış kydında o yaptığım kaydı ters kayıt yapıcam peki bunu bir yere onaylatmam gerekiyormu

Müdavim Üye
    Alıntı egegezici Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yani 2017 açılış kydında o yaptığım kaydı ters kayıt yapıcam peki bunu bir yere onaylatmam gerekiyormu
    Gerekmiyor.

Müdavim Üye
    Aklıma şöyle bir konu geldi. Ne derece doğru bilemem. 2016 yılı defterini yazdırmadı iseniz. Bu bankadan yazdığınız rakamı başka bir firmaya yazın. Eğer defter yazıldı ise, noter ile aranız iyi ise eski defterinizi getirin. Yenisini tastik edip, yazdırdıktan sonra kapanışını aynı numaradan yaptırın. A-4 kağıdı ise, mesela 123. sayfa numarasında ise kayıt, o tarihte yevmiye numarasındaki 120'deki başka birine banka hesabını işleyin. Son sayfada 120'deki rakamlar değişeceği için kapanışta 120' hesaplardaki değişiklik sayfasını da değiştirin. Kısaca 2-3 sayfada işi bitirmiş olursunuz.
    2017 açılışını da değiştirerek girersiniz.