Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: sadece cumartesi pazar çalışan işçi

Yeni Üye

Question sadece cumartesi pazar çalışan işçi

Merhaba arkadaşlar,
    Bir mükellefimiz müzikhol işletmekte ve sadece cumartesi pazar personel çalıştırmakta bununla ilgili nasıl bir yol izlemeliyim. Yani işveren ve işçi arasında bir sözleşme imzalayıp eksik gün ek10 da mı bulunmalıyım yoksa giriş çıkış yaparak mı devam etmeliyim?

Müdavim Üye stokgoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ayni konudan bende muzdaribim organizasyon firmasi mukellefimiz var iscileri sadece cuma cumartesi - pazar calisiyor . Puantajda bunu belirtiyoruz giris cikis mi yapmak yada ek 10 mu vermek mevzuata uygun bende isin icinden cikamadim .

Yeni Üye
    stokgoz siz eksik gün veriyorsunuz herhalde sadece bir sorun oluyor mu verirken ?

Müdavim Üye mıhtasar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    herHanGi bir yer
    Eğer eksik gün nedenine puantaj yazıyorsanız zaten 10 kişi altıysa ek-10 ile birlikte çalışan ve işveren imzalı puantajı vermeniz gerekiyor ama her ay imza işiyle uğraşmak istemiyorsanız kısmi süreli sözleşme yapılarak çalışacağı günler belirtilecek şekilde sözleşme yapılırsa her ay sadece ek-10 ile birlikte sözleşmeyi verseniz de aynı hesap olmuş olur
    inSan bu Su miSaLi kıvrım kıvrım akar ya ,
    bir tarafta benim bir tarafta anGarya ...

Allah affetSin bizi

https://youtu.be/6KC0lNpEzFM

https://www.youtube.com/playlist?list=PLW3bUSFdnnagngE9_bNO5hR6r1T37RYhz

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Giriş çıkış yapmak yanlış uygulama olur. Kısmi süreli (part time ) iş sözleşmesi yapınız ve eksik gün nedenine 06-Kısmi istihdam deyip personel sayınız dikkate alınarak eksik gün bildirimini yapınız.
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Müdavim Üye
    Alıntı bybaspinar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Giriş çıkış yapmak yanlış uygulama olur. Kısmi süreli (part time ) iş sözleşmesi yapınız ve eksik gün nedenine 06-Kısmi istihdam deyip personel sayınız dikkate alınarak eksik gün bildirimini yapınız.
    Üstad kısmi istihdam demek doğru.Fakar puantaj yerine kısmi istihdam derseniz kalan günler için gss ödemesi çıkar.Ve ödemez iseler sağlıktan faydalanamazlar.
    Puantaj usulünde ise 9 günün altında ve 20 günün üstünde olursa gss ödemeden sağlıktan faydalanabilirler.

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Onuda sen düşün İbrahim!
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Müdavim Üye
    Alıntı bybaspinar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Onuda sen düşün İbrahim!
    Eyvallah..

Müdavim Üye
    Çalıştığı günler belli ise 'Kısmi Süreli İş Sözleşmesi' yapılıp her ay çalıştığı gün kadar prim ödenmesi yeterlidir. Kalan günler eksik gün olarak belirtilip nedeni ise '06-Kısmi İstihdam' olarak bildirilebilir. Sözleşmeyi ilk ay SGK ya İadeli Taahhütlü posta ile gönderebilirsiniz. Ya da elden dilekçe ile teslim edip örneğini dosya da saklayabilirsiniz.

Yukarıda belirtilmiş hepsi, kısmi sözleşme yapılıp sözleşmenin bir örneğinin SGK ya teslim edilmesi durumunda diğer aylarda ayrıca bir belge göndermenize gerek yoktur.

Üye
    Nereden
    Sakarya
    Merhaba,

cevaplardan yola çıkarak yeni bir soru sormak istiyorum.

kısmi süreli sözleşme yapılabilmesi için çalışacağı günlerin belli olma şartı mı var? Hem Sayın Mıhtasar hem de Sayın White cevaplarında bu ibareyi kullandılar. Biz hiç kısmi süreli sözleşmelere çalışma günü yazmadık.

iyi çalışmalar.
    Kundakçıoğlu Muhasebe