Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ortaklar Cari Hesabının Kabarık olması

Yeni Üye

Ortaklar Cari Hesabının Kabarık olması

Şahıs işletmesi bir mükellefin ortaklar cari hesabı şişkin ve kredi kartları sürekli ters bakiye veriyor incelemede sıkıntı olur mu ?

Müdavim Üye
    Alıntı zafer06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şahıs işletmesi bir mükellefin ortaklar cari hesabı şişkin ve kredi kartları sürekli ters bakiye veriyor incelemede sıkıntı olur mu ?
    Bizlere bu ortaklar cari hesabını sormuşlardı. Müfettiş merak ettim bu kadar hesap niye var demişti. Bizde defterin durumuna göre bir cevap vermiş. Müfettiş ikna olur gibi olmuştu. Biliyorsunuz şirketlerde 331-431 hesapta bakiye olmadığını düşünerek, 131 hesapta borç tarafında rakam olursa, veya kasada çok para olursa adatlandırma yapıp vergisini vermek gerekir. Hatta bazı meslektaşlarımız bunun kdv'sini ödenmesi gerektiğini söyleyen yapanlarda var.
    Şahıslara yönelik bir düzenleme olmamasını nedeni ile, bilanço usulü incelemelerde, şahıs işletmesinde bunu azaltmanın yollarını arayacaksınız. Sanıyorum 131 hesapta borç tarafında bakiye var. Kaç para olduğunu bilmiyorum. Çok küçük rakamlar ise önemi yok. Eğer 400.000-500.000 tl civarında ise defterin durumuna göre bunu nasıl eritebilirsiniz onu düşünmeniz gerekir. Mesela bir araba aldırabilirsiniz. Makine vb yüklü bir tutar. Hiçbirşey yapamazsanız ise, 500 Sermaye hesabı düşük ise, bazı meslektaşlarımızın dediği gibi yaptığı gibi 500 sermayeye ilave edebilirsiniz. Tabiki bu ne derece doğrudur tartışılır. Ben yol gösterme adına birşeyler yazdım. Yoksa kimseye yap et diyemem. Mükellefinizin defter yapısını en iyisini siz bilirsiniz.

Yeni Üye
    Bizim mükellefimizin 431 nolu cari hesabı yüksek miktarda alacak veriyor bunu başka hesaplara dağıtmamız doğru olur mu ?

Müdavim Üye
    Satış nedir, alış nedir. 431 hesabın alacağında ne kadar para vardır.

Yeni Üye
    satış yemek bedeli caterıng hizmeti alışları yemek malzemesi kredi kartıyla alış 431 i 183.536 lira alacak veriyor

Müdavim Üye
    Sayın zafer06, bu kadar küçük rakam için birşey yapmanıza gerek yok. Birçok defterde 300.000-500.000 tl civarında rakamlar dolaşıyor.

Müdavim Üye
    siz kredi kartı ile sattıklarını fatura düzenlemeden 431 e mi yazdınız. ( 108 / 431 gibi )

Eğer bu ise 600 gelir hesabını eksik gösterdiniz demektir. Şu konuyu en baştan itibaren ayrıntısı ile bir güzel açıklasanız.

Yeni Üye
    Hayır satışlarda alışlarda eksiklik yok zafer966 sadece mükellefe göre ortaklar cari hesabının kabarık olduğunu düşündüm Karce arkadaşımız söylemiş. Ufak çaplı bi catering firması için çok yüksek geldi hepsi bu ?

Müdavim Üye
    Alıntı zafer06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Buradaki kredi kartları sürekli ters bakiye veriyor dediğiniz nedir?

Yeni Üye
    Alıntı zafer966 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Buradaki kredi kartları sürekli ters bakiye veriyor dediğiniz nedir?
    300 deki şirket kredi kartlarından ters bakiye verenler var dönem borçlarıyla ödeme tutarları tutmuyor mükellefle konuştuğumda şahsi harcamalar söz konusu onu ortaklar cariyle kapatıyorum