Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 13 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: yevmiye defteri yanlış döküm

Yeni Üye

yevmiye defteri yanlış döküm

Merhabalar , bir mükellefimizin isim benzerliğinden dolayı yanlış deftere sadece 6 sayfa dökümünü yapmışım sonradan farkettim ve doğru kişinin defterini 7.sayfadan itibaren yazdırdım.Sormak istediğim ilk 6 sayfayı nasıl iptal edebilirim.Fatura iptali gibi iki çizgi arasına iptal yazarak mı? Herkese iyi çalışmalar dilerim.

Müdavim Üye
    Nereden
    Nevşehir
    Merhaba kırmızı tükenmez kalemle çizip iptal yazabilirsiniz, altınada not ... dan dolayı sehven yazılmıştır tarzında olabilir, bir seferinde 2016 yılı defterine 2015 yazdırmıştık
    Nasıl ki gökte, yerde ve kâinatta tıkır tıkır saat gibi işleyen bir düzen varsa, yeryüzünde de aynı şekilde bir düzen olmalı ve bu düzen içerisinde insanlar, barış içerisinde yaşamalı.

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    hiçbir işlem yapmayabilirsiniz. öylece kalsın.. inceleme olursa söz ile izah edersiniz.
    çünkü yevmiye defterinde hatalı kayıtlar için çizgi vs teknik kullanılamaz. sadece ters kayıtla düzeltme veya iptal kaydı işlemi yapılır

Müdavim Üye
    Kurşun kalemle çok bastırmadan iptal olarak yazın. Diyelim ki 4-5 sene sonra defter istenir. Sizde bakarsanız yazılmış. Defteri verirsiniz. Bu olayı unutursunuz. Müfettiş iyi niyetli biri ise, sorarsa yanlışlığı izah edersiniz. Buraya iptal yazılmayacak derse kurşun kalemle yazdık, hemen sileriz diyebilirsiniz.

Müdavim Üye
    Alıntı ozknebru Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar , bir mükellefimizin isim benzerliğinden dolayı yanlış deftere sadece 6 sayfa dökümünü yapmışım sonradan farkettim ve doğru kişinin defterini 7.sayfadan itibaren yazdırdım.Sormak istediğim ilk 6 sayfayı nasıl iptal edebilirim.Fatura iptali gibi iki çizgi arasına iptal yazarak mı? Herkese iyi çalışmalar dilerim.
    Eğer kalan defter sayınız yeterliyse 7.sayfadan başlayarak devam etmeniz doğru olanıdır.
    Evet fatura iptali gibi iki çizgi arasına iptal yazabilirsiniz.
    İlk sayfanın altınada "ilk 6 sayfa sehven yanlış yazıldığından iptal edilmiş ve defter dökümü 7.nci sayfadan başlatılmıştır." şeklinde not düşebilirsiniz.

Müdavim Üye
    Alıntı ozknebru Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kesinlikle bu gibi bir hata olmamalıdır ... Bunun için her zaman, gerekli tedbirler içinde olmalıyız.

Ama bu hata olmuş, ne yapmalı, hareket tarzımız ne olmalı ?
    -----------------------

Tesbitler:
    Hatayı yapan belli, meslek mensubu...
    Verileri, sehven başkasına ait deftere yazdırılan, bir müşteri/bir mükellef...
    Defterine başkasının verileri yazdırılanda, bir müşteri/bir mükellef...
    Bu müşterilerin hiçbir, kabahati ve kusuru yok.
    Bu olayda bir kasıtta yok...

Öyle ise, bir defa, fazla rahatsız olmaya gerek yok...

Defterdeki başkasına ait verilerin bulunduğu sahifeler, çift çizgi ile iptal etmeli ve kısaca
    izahatler yapılmalı... (Çünkü, Sn.Karce'nin dediği gibi, bu işin sonrasınıda düşünmek lazım...
    Kalan kısımlarda, gerçek kayıtlara yer verilmeli...

Objektif çözüm budur...

İlerde bir inceleme ve soruda, meslek mensubu, bu meselenin önünde durmalıdır...
    Saygılarımla,
    Gürbüz AÇIKBAŞ

Kıdemli Üye
    Merhabalar yevmiye defteri döktürürken bazı sayfaların sol tarafının silik çıktığını fark ettim. Bu sayfaları ayrı bir a4 kağıdına mı döktürmeliyim yoksa sayfanın arkasına yazdırabilir miyim ?

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Ayrı bir kağıda olmaz sayfa sayısı yeterli ise yeniden döktürmek lazım toner bitmek üzere imiş demekki defter çekerkek mümkün olduğu kadar dolu tonerle yapmak lazım.Defter sayfası müsait değilse detay değil özet çektirip fişleri yazdırıp eklemek iyi olur.Son çare olduğu gibi bırakmak sonradan a4 e çekilen kayıtlar çift defter olarak değerlendirilirse sıkıntı yaşanır.

Yeni Üye
    Merhabalar;
    yanlış yazılan 6 sayfalık defter diyelim ki gayri faal bir müşteri ve hatayı farkettiğimizde 5. ay sonuna kadar yazdırmış olsun. biz doğru olan firmayı 7. sayfadan itibaren yazdırmaya başladığımızda 1. ay 2.ay kayıtlarını deftere geç döktüğümüzü kendi kendimizi ihbar etmiş oluyoruz. velev ki yarın öbür gün incelemeye girildiğinde usta bir denetmen bunun tespitini hemen yapabilir.
    Bunun gerçekleşme olasılığı düşük olabilir fakat çözümü basitmiş gibi gözüken şeyler biraz irdelendiğinde daha büyük sıkıntılara da sebep olabilir. Foruma konu olan olay için değil de genel bir bilgi olsun diye paylaşmak istedim. Çözümlerden bir tanesi ise Noter den rica etmek olabilir.

Kıdemli Üye
    Günaydın teşekkür ederim sağ olsun noter yardımcı oldu.