Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Nakit tahsilat

Kıdemli Üye
    Nereden
    muh

Nakit tahsilat

Merhaba

1-bir müşteriye ocak ayinda 10.000tl subatta 15.000 tl martta 5.000 tl fatura kestim müşteri bana mart ayi içerisinde 4.000tl nakit ödeme yapti (makbuz kestim) 1.500tl çek kanali ile ödeme yapti 3.500 tl daha nakit ödeme yapmak istediğinde =3.000 tlsini nakit 500tlsini banka kanali ile almammi gerekir?

Ay açiklama borç alacak
    ocak fatura 10.000
    şubat fatura 15.000
    mart fatura 5.000
    mart nakit ödeme 4.000
    mart çek ödeme 1.500
    mart nakit ödeme 3.000
    mart banka ödeme 500

toplam mart ayi nakit ödeme;7.000tl banka + çek ödeme;2.000 tl

genelde müşteriye kesilen faturalar için kismi tahsilatlar yapildiğindan ödemeler sadece nakit aylik 7.000tlyi gecmeyecek mantigina dikkat edilerek yapilmasi yeterlimidir?

2-ayni müşteriden aylik en fazla 7000tl nakit işlem yapilabileceğini anlatan tebliğ maddesi hangisi?
    ssss

Müdavim Üye
    2 nci sorunuzdan başlarsak sorduğunuz sorulara cevap bulabilirsiniz.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskil...20151224-6.htm
    4. Tevsik Zorunluluğunun Kapsamı ve Tutarı
    4.1. Kapsam ve Tutar
    Tevsik zorunluluğu kapsamında olanların, kendi aralarında ve tevsik zorunluluğu kapsamında olmayanlarla yapacakları, 7.000 TL’yi aşan tutardaki her türlü tahsilat ve ödemelerini aracı finansal kurumlar kanalıyla yapmaları ve bu tahsilat ve ödemeleri söz konusu kurumlarca düzenlenen belgeler ile tevsik etmeleri zorunludur.
    Bu kapsamda örneğin;
    - Her türlü mal teslimi veya hizmet ifasına ilişkin tahsilat ve ödemelerin,
    - Avans, depozito, pey akçesi gibi suretlerle yapılacak tahsilat ve ödemelerin,
    - İşletmelerin kendi ortakları ve/veya diğer gerçek ve tüzel kişilerle yaptığı her türlü tahsilat ve ödemelerin
    belirlenen haddi aşması durumunda, aracı finansal kurumlar kanalıyla yapılması ve bu işlemlerin söz konusu kurumlarca düzenlenen belgeler ile tevsik edilmesi zorunludur.
    4.1.1. Aynı Günde Aynı Kişi veya Kurumlarla Yapılan İşlemler
    Aynı günde aynı kişi veya kurumlarla yapılan işlemlerin toplam tutarının bu Tebliğin (4.1.) bölümünde belirlenen haddi aşması durumunda, işlemlerin her biri işlem bazında belirlenen haddin altında kalsa bile, aştığı işlemden itibaren işleme konu tahsilat ve ödemelerin de aracı finansal kurumlar aracılığıyla yapılması zorunludur.
    Örnek: Tevsik zorunluluğu kapsamında olan (A) A.Ş., aynı gün içerisinde (B) Ltd. Şti.’nden sırasıyla 1.000 TL, 3.000 TL, 3.500 TL ve 500 TL tutarında ayrı ayrı mal alımları gerçekleştirmiştir. Tevsik zorunluluğu kapsamında olan (A) A.Ş.’nin (B) Ltd. Şti.’nden aynı günde yaptığı mal alımları toplamı 3.500 TL’lik alımla 7.000 TL’lik haddi aştığından, son iki işleme ait tahsilat ve ödemelerin tevsik zorunluluğu kapsamında aracı finansal kurumlar kanalıyla yapılması gerekmektedir.
    Söz konusu tahsilat ve ödemelerde tevsik zorunluluğuna uyulmaması durumunda (A) A.Ş. ile (B) Ltd. Şti.’ne ayrı ayrı ceza uygulanacaktır.
    4.1.2. Kısım Kısım Yapılan Tahsilat ve Ödemeler
    Tahsilat ve ödemeye konu işlem tutarının tevsik zorunluluğu kapsamında bu Tebliğin (4.1.) bölümünde belirlenen haddi aşması halinde, bedelin farklı tarihlerde kısım kısım ödenmesinde işlemin toplam tutarı dikkate alınacak ve her bir tahsilat ve ödeme, tevsik zorunluluğu kapsamında aracı finansal kurumlar kanalıyla gerçekleştirilecektir.
    Örnek: Serbest meslek erbabı (C), (D) A.Ş.’ye bir yıl süreyle vereceği hizmet karşılığında 12.000 TL alacaktır. Aralarındaki anlaşma gereği (D) A.Ş., hizmet bedelini 1.000 TL’lik taksitler halinde ödeyecektir. Bu durumda serbest meslek makbuzunun, taksitlerin ödendiği tarihlerde 1.000 TL üzerinden düzenlenmesi tevsik zorunluluğunu ortadan kaldırmayacak, sözleşmenin toplam tutarı belirlenen haddi aştığından kısım kısım yapılan her bir tahsilat ve ödeme de aracı finansal kurumlar kanalıyla tevsik edilecektir.
    Söz konusu tahsilat ve ödemelerde tevsik zorunluluğuna uyulmaması durumunda serbest meslek erbabı (C) ile (D) A.Ş.’ye ayrı ayrı ceza uygulanacaktır.

Müdavim Üye
    Sizin verdiğiniz örnekte 500 tl banka kanalı yapılması gerektiği olması gerekiyor. Cari hesaplarda bu tür ufak tefek rakamlara birşey denilmiyor. Aslında herşeyin normalinin yapılması gerekir. Burada bu 7.000 tl sının az olması sebebi sahte faturaların önünü kesmektir. Yani bu kadar ince bir hesabın içine girdiğiniz zaman bu meslek yapılmaz. Buna karşılıklı mükelleflerin dikkat etmesi gerekir. Siz uyarırsınız gerisi kendilerine kalmış.

Mükellefler arasında en çok yapılan olay ise şudur. Diyelim ki Mayıs ayı içinde sevk irsaliyesi tarihi 7 gün olduğu için faturalar ay içinde 4'e bölünüyor. İlk hafta 6.800.- tl. İkinci Hafta 6.500 tl. Üçüncü hafta 6.750 tl ve dördüncü son hafta 6.900 tl gibi. Bu durumda bunların hepsi 7.000 tl'sı sınırının altında olduğu için nakit ödenebilir. Mükellef çek verir çekle senetle ptt banka aracılığı da ödenebilir.
    Fakat uyanıklık yapıp Mayıs ayı içinde 4 değilde bir fatura sıkıştırayım 5 olsun derse, bu durumda ard arda kesildiği için o haftadaki iki fatura banka, çek, senet ptt finans kurumları olarak ödenmelidir.

Müdavim Üye
    7000 tl üzeri faturaların 1 kuruşuna bile nakit işlem yapılmaz.
    Tamamı teşvik edici belge olması gerekir.

Kıdemli Üye
    Nereden
    muh
    Ayni müşteriden hergun en fazla 7000tl değil ay içerisinde maksimum 7000tl nakit tahsilat yapilabilir bilgim doğrumu kararsiz kaldim .sizin verdiğiniz örnekte faturalar 7000 tlyi geçmiyorsa her hafta örneğin 1.hafta 6800 ikinci hafta 6500 üçüncü hafta 6750 son hafta 6900 tl tahsilat yapilabilir diye anliyorum...
    ssss

Müdavim Üye mıhtasar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    herHanGi bir yer
    Fatura bedeli ve süreklilik arz etmesi önemli dikkat edilmesi gereken husus şu benim bildiğim kadarıyla tek kalemde fatura 7000 i geçtiği sürece teşvik kapsamına giriyor ve bankadan geçmesi gerekiyor ya da çek senet gibi evrakla belgelendirilmesi gerekiyor sizin verdiğiniz her hafta kesilen rakamlar eğer süreklilik arz ediyorsa teşvik kapsamına girer mesela her hafta çarşamba gününe denk gelecek şekilde alınıyorsa bu da teşvik kapsamında oluyor benim bildiğim bu şekil
    inSan bu Su miSaLi kıvrım kıvrım akar ya ,
    bir tarafta benim bir tarafta anGarya ...

Allah affetSin bizi

https://youtu.be/6KC0lNpEzFM

https://www.youtube.com/playlist?list=PLW3bUSFdnnagngE9_bNO5hR6r1T37RYhz

Müdavim Üye
    Alıntı 44se44 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ayni müşteriden hergun en fazla 7000tl değil ay içerisinde maksimum 7000tl nakit tahsilat yapilabilir bilgim doğrumu kararsiz kaldim .sizin verdiğiniz örnekte faturalar 7000 tlyi geçmiyorsa her hafta örneğin 1.hafta 6800 ikinci hafta 6500 üçüncü hafta 6750 son hafta 6900 tl tahsilat yapilabilir diye anliyorum...
    Bu yöntem çok uygulanan bir yöntemdir. Siz konuyu nakit tahsilat olarak anlamışsınız. Dikkatli okursanız ben fatura kesimi dedim. Her hafta kesilen faturaları 7.000 tl altında tutarak dörde böldüm. Bunu da nakit olarak 7.000 tl altında kapattım. Bu konuda mükellefin veya günah keçisi olan muhasebecinin dayandığı nokta sevk irsaliyesinin 7 günü geçmesidir.

Sizin sorduğunuz ilk konuda 500 tl banka kanalı ile ödenmesi konusunda ödense iyi olur. Fakat böyle bilinçli mükellefler bulmak çok zor. İşini takip eden mükellefiniz bile olsa, karşı taraftaki mükellefler bu konuda bilinçsiz. Sonuçta 500 tl vb konular o kadar önemli değil. Bazı mükellefler var belki yılda 2.000 fatura kesilmiş. 7.000 üstü ve altı. Bunlara çek senet banka nakit vermiş. Bunları takip etmek bizim işimiz değil. İsteriz cari hesap extrasını işleriz.

Müdavim Üye
    Alıntı mıhtasar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fatura bedeli ve süreklilik arz etmesi önemli dikkat edilmesi gereken husus şu benim bildiğim kadarıyla tek kalemde fatura 7000 i geçtiği sürece teşvik kapsamına giriyor ve bankadan geçmesi gerekiyor ya da çek senet gibi evrakla belgelendirilmesi gerekiyor sizin verdiğiniz her hafta kesilen rakamlar eğer süreklilik arz ediyorsa teşvik kapsamına girer mesela her hafta çarşamba gününe denk gelecek şekilde alınıyorsa bu da teşvik kapsamında oluyor benim bildiğim bu şekil
    7.000 tl konusunda doğru söylüyorsunuz.
    Ben yazıma açıklık getireyim. Eğer siz her ay faturaları dörde böldüğünüzde bu da süreklilik arz eder. veya iki ayda aynı işlemi yaptığınız zaman süreklilik arz eder. Bu durumda banka vb olaylar devreye girer.

Kıdemli Üye
    Nereden
    muh
    Evet kesinlikle tahsilat kismi ile alakali bilgi almak istemiştim.su anda ayni müşteriden ister 50.000 ft kesilsin ister 7.000 tl nakit olarak ayda sadece 7000tl alip kalan ödemesini kismini banka ile almaya yonlendiriyoruz...teşekkürler yardimlariniz için
    ssss