Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Aracılık sözleşmesi

Üye
    Nereden
    Bursa

Aracılık sözleşmesi

Merhaba

Çalıştığım firma bir dernek ve 5 tane A.Ş. iştiraki bulunmakta.Biz muhasebe departmanında 6 personel çalışıyoruz tüm defterler beyannameler hepsini biz hazırlıyoruz.Fakat beyanname gönderme konusunda dışarıdan bir smmm den destek alıyoruz.(sadece şifrelerini kullanıyoruz.Beyannameyide biz gönderiyoruz)Fakat Bu smmm bizim defterlerimizi hiç görmediği için bizimle her beyanname için aracılık sözleşmesi düzenliyor.Ve her yeni ay herbir şirket için ortalama 3 tane sözleşme giriliyor(kdv kdv2 muhtasar)Beyannamelerin arka kısmındada düzenleyen de beyannameyi gönderende biziz.

Ama vergi dairesi bu konuda siz A.Ş siniz napıyorsunuz diye dönüp sormuyor.

Benim sorum bu uygulama yasal mı?Yani Bir A.Ş herhangi bir smmm ile aracılık sözleşmesi yaparak kendi defterini tutabilir mi.Veya bunun ileride karşılacabileceğimiz cezası nedir?
    mum ışığını vermekle kendinden bişey kaybetmez
    mevlana

Müdavim Üye
    O SMMM de sizde yanlış yapıyorsunuz. Şifresini başkasına veren SMMM bana göre ya çok cesaretlidir ya da hiçbir mevzuat ve hukuki bilgisi yoktur. Şimdiye kadar birşey olmaması tamamen tesadüf ve kontrolün olmamasındandır. İleride bir şey olmayacağı anlamına gelmez.

Üye
    Nereden
    Bursa
    bunun farkındayım ama yönetim kurulunun bu durum işine geliyor çünkü 1500 tl ödeyeceği bir deftere 250 ödüyor.Benim burda onlara ilerideki cezasını ve olabilecek sonuçları göstermem lazım ki ikna edebileyim.Yoksa bu düzen ben gelmeden çok önceden belki 15 senedir böyle gidiyor.
    mum ışığını vermekle kendinden bişey kaybetmez
    mevlana