Merhaba ,
Ben yurt disinda (Ingiltere) faliyet gosteren bir sirketin yazilim gelistirme muduruyum. Bundan yaklasik 3 yil kadar once sirketimizde buyume ile ilgili olarak yeni elemanlara ihtiyac gerekti. Sirket sahiplerim Hindistan’dan eleman alip onlari evden calistirmak uzere faaliyete basladilar, ancak Ben Turk olarak, Hindistan’dan daha iyi elemanlarin Turkiye’de bulunabilcegini ve daha iyi yazilimlari yapabilcegimizi soylerek tercihi Turkiye’ye yonelttim. Su anda Turkiye’de 4 tane evden calisan bize yazilim yapan elemanimiz var. Bu elemanlarin maaslarini her ay Turkiye’deki banka hesaplarina biz ingiltere’den gider gostererek yatiriyoruz.

Buraya kadar herseynormal, ancak simdi bu elemanlari bir cati altinda toplayip calistirmak istiyoruz. Boylece sigortalarini yatirabiliriz, su ana kadar sosyal guvence icin biz ekstra para odeyip kendi sigortanizi kendiniz yapin diyorduk.
Benim sorum sudur, Turkiye’de bu arkadaslari ayni cati altinda calistirabilmek icin bir sirket acmak gerekirmi? Sigortalarini bizmi odemeliyiz yoksa kendileri odeyebilirlermi?

Bizim Turkiye’deki faaliyetimizin amaclari sudur;
1)Ingiltere’de yaptigimiz calismalarda yer almak(orn: bir web sayfasinin bir bolumunu yapmak gibi)
2)Turkiye’de kesinlikle piyasaya is almiyoruz, Turkiye’den kesinlikle bir gelirimiz yok
3)Turkiye’de bir sey uretmiyoruz, sadece hizmet sunuyorlar, oda cok daha bir yazilimin cok kucuk bir parcasi
Turkiye’de bir mali musavirle gorustuk (yabanci mudurlerimle beraber) , bize bir sirket acmamiz gerektigini, Turk ortaginin olmasi gerektigini soyledi. Ayrica bizim ingiltere’de sattigimiz (ver vergisini odedigimiz) hizmetlerin bir de Turkiye’de vergilendirilmesi gerektigini soyledi(benim bu ise aklim yatmadi)

Simdi biz Turkiye’de sirket kurarsak bu sirket zarar edecek surekli cunku bir geliri yok, tek amaci elemanlarin maasini ve sigortasini yaptirmak, bir yere fatura kesmiyecek, bir geliri yok, surekli gideri olan bir sirket. Ayrica muhasebe islemleri icinde 1500TL aylik ucret istediler aylik, bu rakam normal mi? (biz ingilterede su anda 1200TL civarinda muhasebe ucreti oduyoruz aylik).

Yasal olmayan bir sey yapmak istemiyoruz, tek amacimiz Turkiye’de istihdam yaratmak , calisan eleman gostermek ve maaslarini yatirmak , Turkiye piyasasina bir urun satmadigimiz icinde Turkiye’den gelirimiz yok ama bize muhasabeci arkadasin soyeldigi , ne olursa olsun kar yapiyormus gibi gosterin yoksa incelemeye girersiniz dedi, bizde incelesinler cunku bizim Turkiye’den gelirimzi yok zaten dedik.
Kisaca arkadaslar biz ne yapabiliriz? Tturkiye’de yatirim yapmak , insan calistirmak bu kadar zormu?
Elemanlar kendi hizmet faturalarinimi kessinler? Kendileri tek basina sigortasini yatirabiliormu? Serbest meslek gibi? Biz sirket acmadan ama yasal olarak bu elemanlar nasil calisabilirler?

Saygilarimla