Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Müşteri mi Mükelef mi?

Müdavim Üye cemo22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Değerli meslektaşlarım, mesleğe ilk adım attığım zamanlardan beri kafama takılan ve duydukça beni rahatsız eden bir kelime var; "MÜKELLEFİM/MİZ". İster gerçek kişi ister tüzel kişi olsun mesleki açıdan hizmette bulunduğumuz kişilerin bizim "MÜŞTERİMİZ" olduğu kanaatindeyim. Bizim müşterimiz olan bu kişiler vergi idaresinin ise "MÜKELLEFİ" olmak durumundadırlar. Her ne kadar çok basit bir konu olsada kelimeleri doğru kullanmak açısından sizdeğerli meslektaşlarımıza naçizane bir hatırlatmada bulunmak istedim. Saygılarımla...

.

Müdavim Üye
    Nereden
    Aydın
    bence bizim müşterimiz ,bizler sonuçta hizmet veriyoruz.esprili bi yaklasımla söylersek mükellefimiz olsa (kelime anlamı ile )biz istemeden muhasebe ücretini öderlerdi.

saygılar

Ziyaretci
    parasını öderse mükellef
    ödemezse müşteri

Müdavim Üye
    ben katılmıyorum arkadaşlar benim mükellefim var müşterim değil. ben bir meslek icra ediyorum bakkal yada mağaza değilim.

1- doktorun müşterisi değil hastası vardır.
    2- avukatın da müşterisi değil davalısı var
    3- muhasebecinin de mükellefi var.

müşteri her zman haklıdır ama mükellef karşında muhasebeci haklı olmak zorundadır.
    Dünyanın her yerinden herkesin yenileceği bir yer vardır. Kimilerini yenilgi yıkar , kimileriyse zaferle küçülür, bayağılaşırlar.

Müdavim Üye
    Nereden
    Aydın

mükellef .tdk göre

mükellef
    sıfat Arapça mukellef <?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><O:P></O:P>
    <DIV align=center>
    <TABLE style="BORDER-RIGHT: lightblue 1pt outset; BORDER-TOP: lightblue 1pt outset; BORDER-LEFT: lightblue 1pt outset; WIDTH: 80%; BORDER-BOTTOM: lightblue 1pt outset; mso-cellspacing: .7pt; mso-border-alt: outset lightblue .75pt" cellSpacing=1 cellPadding=0 width="80%" border=1 ="Ms&#111;normalTable"><T>
    <T>
    <TR style="mso-yfti-irow: 0">
    <TD style="BORDER-RIGHT: lightblue 1pt inset; PADDING-RIGHT: 0.75pt; BORDER-TOP: lightblue 1pt inset; PADDING-LEFT: 0.75pt; PADDING-BOTTOM: 0.75pt; BORDER-LEFT: lightblue 1pt inset; PADDING-TOP: 0.75pt; BORDER-BOTTOM: lightblue 1pt inset; mso-border-alt: inset lightblue .75pt; transparent: ">
    1 . Yükümlü.<O:P></O:P></TD></TR>
    <TR style="mso-yfti-irow: 1; mso-yfti-lastrow: yes">
    <TD style="BORDER-RIGHT: lightblue 1pt inset; PADDING-RIGHT: 0.75pt; BORDER-TOP: lightblue 1pt inset; PADDING-LEFT: 0.75pt; PADDING-BOTTOM: 0.75pt; BORDER-LEFT: lightblue 1pt inset; PADDING-TOP: 0.75pt; BORDER-BOTTOM: lightblue 1pt inset; mso-border-alt: inset lightblue .75pt; transparent: ">
    2 . Eksiksiz, özenli bir biçimde yapılmış:<O:P></O:P></TD></TR></T></T></TABLE>
    vuk.göre:mükellef.vergi usul kanunlarına göre kendisine vergi borcu terettüb eden gerçek veya tüzel kişiğdir.

not: avukatın temsil ettiği kişiye de müvekkil denir...

saygılar
    smmm Hayriye ŞahanEdited by: smmmhay

Müdavim Üye
    tbr hayriye hanım bilginiz için ama ben hala müşteri demiyorum
    Dünyanın her yerinden herkesin yenileceği bir yer vardır. Kimilerini yenilgi yıkar , kimileriyse zaferle küçülür, bayağılaşırlar.