Sayfa 3 Toplam 9 Sayfadan BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu
Toplam 84 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: KDV Beyanında Sessiz Sedasız Değişiklik İlave Edilecek KDV Bölümü Kaldırıldı !!!

Müdavim Üye
    şimdi muhasebe programlarıda otomatik ilave kdvyi diğer işlemlerin altına atıyor programcıyla görüşüp düzelttirmenizi tavsiye ederim.

Admin Hüseyin URAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Hüseyin bey,
    Öncelikle konuyla ilgili olarak gib e beyanname hattı ile 2 kişiyle görüştüm. Bana ilettikleri konu, değişen bölüme sadece 30/C Maddesinde sayılanların yazılacağını söylediler.
    Şuanda tekrar gibi aradığımda konu ile ilgili bir çok sorunun düştüğünü konun daha detaylı araştırılması için soru oluşturulduğunu ilettiler.Bende şuan bu beyannameyi değiştirenler bir iş için değiştiriyorlar fakat değiştirilen yerle ilgili kimsenin bilgisi yok sanırım dedim, karşıdaki kişi biraz öyle oldu demeye getirdi.
    İlgili kişinin söylediği şu, Daha önceden de ilave kdv ile ilgili sorulan sorular ve yaşanan sorunlara göre bu bölümün değişmesinin amacı, mükelleflerin ilave edilecek kdv bölümüne, kur farkı,iadeler,kira faturaları gibi bir çok şeyin bu bölümde beyan edildiği bunun değişmesi için yapıla bir güncelleme olacağını söylediler hatta daha önceden verilen cevaplarda mal alış iadesinin satış gibi matrahta beyan edilmesi yönünde cevaplar mevcut diyorlar.

Alıntı Hüseyin KAYA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Paylaşmış olduğunuz konuyu başka bir meslektaş daha paylaşmış.

GİB – E beyanname bölümüne sabah sordum.

Verilen cevap.
    “Yapılmış herhangi bir açıklama yoktur. Fakat aynı soruyu dün başka bir meslektaş sormu.
    (Sizin belirttiğiniz gibi) 3 gün içinde cevap verilmesi beklenmektedir. Fakat konunu aciliyeti nedeniyle bu gün akaşama (19:00 kadar çalışıyorlarmış) veya yarın cevap verilebilir” dediler.

Diğer işlemler bölümünde herhangi bir değişiklik yok. Kodlar bile aynı.

Hüseyin bey,
    Kdv beyannamesinde bu şekilde olacağına dair kim açıklama yaptı.
    Hüseyin URAY
    SMMM / KONYA

www.mustafagulsen.com

Müdavim Üye
    Anlaşıldı hergün yeni bir bulmaca. Dünya Santraç şampiyonasında Rus Garri Kasparov biz kadar düşündü ise ben neyim. Adam santraçta yılda 20 gün düşünüyor. Biz muhasebecilikte yılda 365 gün düşünüyoruz.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Ben Hüseyin beyin bahsettiği uygulamada karar kılınacağını düşünüyorum. Amaç KDV/B formu çarpraz sorgusunda mutabakata varmak. KDV iadesi alan firma muhasebecileri bilirler, b formu kapsamına giren iade faturalarının, kdv beyannamesinde matrah olarak bildirilmemesinden dolayı çokca izahat dilekçeleri yazdık. Bu uygulamanın mutabakatsızlığın önüne geçmek için yapıldığını düşünüyorum.
    Karanlık kuytu köşelerden andolsun ki döneceğim.

Admin Hüseyin URAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Bu konuda katılıyorum sedat bey, size iade alan firmalarda bu sıkıntılar sürekli oluyor ilk başta demirbaşları ayırdılar baktılar halen düzelen birşey yok bu seferde ilaveyi ayırdılar mutemelen bundan sonraki aşama orayı daha detaylı bir bildirim bölümü olur.
    Alıntı Sedat EROĞLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben Hüseyin beyin bahsettiği uygulamada karar kılınacağını düşünüyorum. Amaç KDV/B formu çarpraz sorgusunda mutabakata varmak. KDV iadesi alan firma muhasebecileri bilirler, b formu kapsamına giren iade faturalarının, kdv beyannamesinde matrah olarak bildirilmemesinden dolayı çokca izahat dilekçeleri yazdık. Bu uygulamanın mutabakatsızlığın önüne geçmek için yapıldığını düşünüyorum.
    Hüseyin URAY
    SMMM / KONYA

www.mustafagulsen.com

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    bu konuda son durum nedir?

Kıdemli Üye
    Alıntı haksoy1972 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu konuda son durum nedir?
    Sayın Haksoy,

Alış iadesi olan bir mükellefi dün yollamıştım, Bdp programında, daha önce indirim konusu yapılan kdv'nin iadesi sütununa yazdım alış iadesini, beyannameyi yazıcıdan çıkardığımda eskisi gibi ilave edilecek kdv sütunu geçen aylarda olduğu gibi aynen çıktı. "Daha önce indirim konusu yapılan kdv'nin iadesi" yazmadı yani. birkaç tane aynı durumda olan vardı, gönderdim gitti.

Müdavim Üye
    Alıntı Tuna Akal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın Haksoy,

Alış iadesi olan bir mükellefi dün yollamıştım, Bdp programında, daha önce indirim konusu yapılan kdv'nin iadesi sütununa yazdım alış iadesini, beyannameyi yazıcıdan çıkardığımda eskisi gibi ilave edilecek kdv sütunu geçen aylarda olduğu gibi aynen çıktı. "Daha önce indirim konusu yapılan kdv'nin iadesi" yazmadı yani. birkaç tane aynı durumda olan vardı, gönderdim gitti.
    şuan ki yetersiz güncellemelere göre olması gereken sizin yaptığınız gibidir.

Yeni Üye
    Bu değişiklikle birlikte kümülatif matrah artıyor sizce kayıtların da gelir hesaplarına alınması gerekir mi.
    kesilen iade faturalarının kaydını 740 yada 770 hesapları alacak çalıştırılarak yapıyorduk şimdi kümülatif matrahı tutturmak adına kayıtlar nasıl yapılmalıdır.

Müdavim Üye
    Alıntı canerözdemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu değişiklikle birlikte kümülatif matrah artıyor sizce kayıtların da gelir hesaplarına alınması gerekir mi.
    kesilen iade faturalarının kaydını 740 yada 770 hesapları alacak çalıştırılarak yapıyorduk şimdi kümülatif matrahı tutturmak adına kayıtlar nasıl yapılmalıdır.
    mal alış iadeleri ,150 veya 150 hesaplarda çalışması gerekir. bir de bu hatadan dönülmesi gerekir. iade ve fiyat farkaları kesinlikle kdv beyanamesinde kümülatif toplama dahil edilemez. bu işlemeler satış işlemi değildir.