Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: toplumda meslek mensubu

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM

toplumda meslek mensubu

Şöyle bir tespitte bulunursak, genelde toplumun bize bakışı akademik meslekler arasında yerimizin pek iyi olduğu söylenemez, böyle bir bakış açısı var toplumun bize bakışında bunun nedenlerinde bizim hatalarımız, mesleğin geç yasal kimliğe bürünmesi ve diğer nedenler olarak sayılabilir, mesela yaşadığımız ve sizin yaşadığınız bir örnekten hareket edelim, bir firmanın mali müşavirliğini yapıyorsunuz, bir ücret talep ediyorsunuz bu ücreti mükellef yüksek buluyor sizinle pazarlık ediyor, belki daha fazlasını hakediyorsunuz, ama bu ücreti size öneriyor, kabul edersiniz veya reddersiniz ayrı bir konu, burada irdelenen mükellefle anlaşmak veya anlaşamamak değil, mükellef haklı 10 TL bile olsa ne kadar az ödersem kardır mantığı var kendisi açısından, ama öğreniyorsunuz ki aynı mükellef diğer hizmet satın aldıkları kişilere örneğin; işyeri güvenlik uzmanı ve işyeri hekimine veya anonim şirketse avukat bulundurmak zorunda olduğu için hiç bir dava ve hukuki işlemi olmadığı halde size verdiği ücretten fazlasını ödediğine rastlıyorsunuz, yine sorun yok ödesin mükellef helali hoş olsun ama dikkat çeken bu iki ödeme için şikayet ettiğini veya yüksek dediğini duymuyorsunuz bize gelince şikayet ve yüksek, defter tasdik nereden çıktı sesleri yükseliyor? mükellefe neden diye sorulsa mantıklı bir cevabıda yok, maksat daha az ödemekse ki öyledir, bir hizmeti en az maliyetle almak herkesin isteğidir, aynı istek tüm hizmet alımlarında geçerlidir,

Müdavim Üye
    Üstad bunun tek nedeni piyasada haddinden fazla smmm olması ve ve piyasada ücretlerin haddinden fazla düşük olmasıyla ilgilidir.Avukatlar ücret tarifesinin altına inmez genelde üstüne çıkarlar.O yüzden piyasada senin avukatın bu ücreti alıyor benim avukatım bu ücreti alıyor muhabbeti olmuyor.Daha doğrusu avukatlık mesleği saygınlığını koruyor ve avukatlık bütün kamu merciilerinde ve özel sektörlerde bizim meslekten çok daha saygın bir meslek olarak muamele görmektedir.Ama biz birbirimizi öpmeyi çok sevdiğimizden ve piyasa fiyatlarını altüst ettiğimizden nerdeyse bir çorba parasına defter tuttuğumuzdan, mükelleflerin istediğimiz tutarı çok bulması kadar daha doğal ne olabilir.Onları haksız bulmak kendi ayıbımızı örtmekle eşdeğerdir.

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM
    haklısınız öyle üstad zaten bizim hatalarımız var, örneğin ben 400 tl alırım öbürü 500 tl alır buradaki mesele o değil, sorumun ana özeti şu bana 400 tl versin, varsın bu ücretin düşüklüğü bizim meslektaşlarımız hatasından, rekabetten dolayı olsun, ancak başka bir hizmet veren herhangi birine hiç bir hizmet almadığını varsaydığımızda veya üç dört ayda bir işi düşüyorsa ama her ay ödediği ücretle ilgili kusura bakmayın ödeyen kişi mutlaka sorgulaması gerekir, ben ticaret erbabı olsam, ünvan, toplumdaki durumuna göre değil, aldığım hizmet ve karşılığı olan ücreti öderim,mecbur kalırsam ödemek zorunda kalsam bile, en azından rahatsızlığımı dile getiririm.

Müdavim Üye
    Sayın İbrahimce22 meslektaşımıza teşekkür ediyorum. Biz daha dün bir ilimizde doktor bulmaya gittik. Kaç aydır araştırıyoruz ve bir tanıdığımızın sayesinde bir profösör doktor ayarlayabildik. Binbir türlü rica minnet ile. Allah'a şükür muayanesi yokmuş olsa idi en az 400 tl'den başlardı. Allah bilir senede 10.000 tl muayene ücreti verirdik. Sorunumuz şurada, ben bir muhasebeci arasam dükkanlarına rahat girerim. Kapıyı tıklat veya tıklatma dal içeri. Sonra yapılacak işi söyler. Baktım çok yüksek kapı açıyor. Diğer muhasebecilere giderim diye tehdit ederim. Sonuçta istediğim fiyata muhasebe defterini tuttururum.

Ben bunu bir doktora bir avukata bir mühendise söyleyemem. Niye söyleyemem. Çünkü bunlar hem zengin ve hem de Türkiye'de az. Halk tabiri mükellef tabiri ile söylüyorum. Affedersiniz tabirim yanlış anlaşılmasın. Köpek sürüsü gibi. Bizim sıkıntımız muhasebeci fazlalığıdır. Muhasebeci fazlalığından dolayı ucuza defter tutan, birbirini defterini çalan muhasebeciler olacaktır. O yüzdende kimse bizi takmaz.

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM
    Sayın Karce, bende teşekkür bekliyordum(espri) , ancak şu noktayı herkes atlıyor, bizim ücret düşüklüğümüz, çok meslek mensubundan kaynaklanan rekabet dolayısıyla kaynaklanan aleyhimize işleyen tahsilat sorunlarımızı zaten biliyoruz konu bu değil, farklı meslekte başka bir hizmet veren kişi 500 TL alıyormuş ben meslek mensuplarının rekabetinden, hatamızdan neden 300 TL alıyoruz diye böyle bir soru sormuyorum, ben farklı bir şey noktaya dikkat çekiyorum, varsın ben kendi hatamdan, smmm çok olmasından, şundan bundan nedenle olsun, veya sayın karce nin belirttiği az olmaktan kaynaklanan ücretin onlara daha fazlası ödemesine de bir şey demiyorum,neden onlara yüksek ödeniyorda sormuyorum, mesele biz neredeyse o kadar hizmet verdiğimiz halde tabiri caizse 1 TL bile tutsak yine de çok gelen, 1 TL ücret ödesede sanki çok ödüyormuş diye davrananların, diğerlerinde yukarıda sayılan nedenlerle mecburen yüksek ücret ödese dahi sözle bir şikayetini, ağlanmasını duymuyorum, duymuyoruz.

Üye Forumsever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    istanbul
    Bilgiler için teşekkürler.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Değerli üstadlar şunu kabul etmek lazım ki bizim mesleğin saygınlık kazanması ve ücretimizi sorunsuz tahsil edememizin en büyük sorumlusu bizi temsil edemeyen odalarımızdır. Diğer mesleklerdede arz talep dengesi bizdeki gibi sorunlu olsa inanın onlardada benzer sorunlar olur. Bir şeyin kıymeti, miktarı ile ölçülür malasef emtia için kabul edilen krıter bizim meslek içinde geçerli. Ben neden sorumlu olarak listenin başına odalarımızı yazdım bir kaç örnekle açıklayayım.

Yıllardır sadece seçim zamanında duyduğumuz mükellef, muhasebeci sayısında adalet sağlanacak. Binin üzerinde defter tutan örnekler var hala bu ülkede.

Hergün üzerimize eklenen angaryalarla mücadele etmeye, ideolojik tartışmalardan zaman kalamadığı için bürokratlarla gerekli olan sağlıklı iletişim kurulamaması

Son 10 yılda mükellef sayısı %10 artmış iken müşavir sayısı %100 üzerinde.

Mesleki gelişim ile ilgili yeni modern ve daha az maliyetli herkesin katılımını sağlayacak organizasyonlar düzenleyememek.

Türmob da üye sayılarında yeminli ve mali müşavir sayılarının adaletli olmaması.

benim aklıma gelenler şimdilik bunlar.
    Kısacası; iş çetin, yol uzun, menzil uzak, tuzak çok. Allah c.c muînimiz ola.

Cemil KARABAL (Serbest Muhasebeci Mali Müşavir)

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM
    tahsilat ile ilgili çeşitli yöntemler açıklanıyor, bazı meslektaşlarda bunun uygulanamayacağını söylüyor ve bunun serbest piyasa koşullarında arz talep dengesine göre çözüleceğini söylemekte, ancak bu serbest piyasa koşullarında kendiliğinden çözülecek bir durum gibi bana hiç gelmiyor, eğer olsaydı sadece biz mi bundan müzdarip durumda olurduk hayır, başka alanlarda da fiyat, haksız rekabet, arz ve talep dengesizliği gibi koşullardan sıkıntı yaşanmaktadır, bu duruma göre bırakalım serbest piyasa koşullarında biz hem istediğimiz hak ettiğimiz ücreti belirleyelim, hem de bu belirleyebildiğimiz ücreti alabilelim hiç mümkün gelmiyor çünkü geçmiş bunca yıldır bir gerçekleşmemiş bizim mesleğimizde ve diğerlerinde bunun gerçekleşmediğini ve bundan sonra pek mümkün görünmediği belirtmek gerekir, böyle olsa veya şöyle olsa desekte olmuyor sadece temenni olarak kalıyor, bir de bizim dışımızda ki mesleklerde iki taraf arasında bir sözleşme gereği biri işi yapar diğeri hizmeti satın alır, hizmet satın alan kişi aynı zamanda hizmetin sınırlarını çizer yani özetle ben sana bu işi yapmanı istiyorum, işi yapan hizmeti veren de bu işi yapmamı istiyorsun bedeli bu der, sözleşmenin sınırlarıda ücreti de bellidir, bu sözleşme yazılı veya sözlüdür, biz de ise görünürde biz hizmet sunan bir tarafta hizmet alan mükellef ile bir sözleşmemiz var ama ne yazıkki mükellef işin sınırlarını belirleyen değil ödemeyi yapacak kişi, şu işi yapacaksın demiyor sınırları o çizmiyor, çizen kim tamamen bağımsız bu sözleşmenin ücreti ile de ilgilenmeyen sadece bu sözleşmenin sınırlarını ve yapacağı işleri belirleyen kamu kurumları (maliye sgk ve diğer) işte can alıcı nokta bu, işin sınırlarını eğer bir mükellef çizmiyorsa bir başkası belirliyor ve her yıl da sözleşmenin içeriğinde değişiklik yapıyor ise sizin aslında sözleşme de muhatıbınız mükellef gözükse de ikinci bir muhatabınız var bu kim kısaca kamu, işte bu durumda eğer bir kişi sözleşme de sınırları kendisi belirlemediği bir sözleşmenin ücreti hususunda gerçek anlamda onu algılaması ve iş yükü artışının ücrete yansımasında tabiyki bir direnme içgüdüsünde olması çok doğaldır, o nedenle bazı meslektaşların hatta bazı odaların diğer mesleklerde yok bizde niye olsun denen ama e birlik projesinde yapılması amaçlanan ve henüz o aşamaya gelinmeyen ama bir an önce çözülmesi gerekir, tahsilatı sadece biz ve mükellef arasında bırakırsak başka bir destekleyeci yöntem devreye sokmaz isek bu sorun ilelebet devam edecektir. Katılmayanlara tekrar hatırlatmak gerekir, biz diğer mesleklerden farklıyız, işi kamu belirliyor, kamu sınırları çiziyor, kamu görevi yapıyoruz, böyle özel bir mesleğin özel bir durumu da herhalde olmalı diye düşünüyorum.