İyi Günler Arkadaşlar;
Bu nasıl bir kanun.

2011 ekim ayında sözleşme yaparak, 2011 yılı kasım ayında yer teslimi yaptık. Ve yine aynı gün 300.000 tl lik bir avans (banka aracılığı ile) ödemesi yaptık. 2012 yılında ise ilk kesilen (şubat) fatura ile birlikte ,
iş yıllara sari olduğu için , stopaj kesintsi yaptık.
2016 yılı haziran ayında incelemeler neticesinde , tarafımıza bir ceza çıktı ve uzlaşma günü verildi.
Tüm tutarlarla ilgili stopaj ödememizi yaptığımızı gösteren belgeleri maliye uzmanlarına sunduk. Tutarın doğru olduğunu, Sadece kasımda yapmamız gereken kesintiyi, ilk fatura olan şubatta yapmamızdan dolayı ceza kesildiğini söylediler.
uzlaşma esnasında , 10500 ceza, + 10500 tl vergi cezasının (bu 10500 tl yi ödemiş olmamıza rağmen) 10500+2000 olarak uzlaştık. bize ifade edilen ödenen kısımın tekrar bu ceza üzernden mahsuplaştırılcağı idi.
uzlaşma evrakı ile maliyeye gittiğimizde , 10500 Tl nin , mahsuplaştırılabileceğini bize ilettiler. yalnız çok enteresan olan kısım, işlenen faiz, tarafımıza 9000 tl ye yakın bir faiz çıkarttılar. belirttiğim faizi, 2011 kasım - 2012 şubat arasında işletsler anlayacağım ama , 2011 kasımdan 2017 ocağa kadar işletmiş oldular. Neden 2011 kasım-2012 şubat arasında değil)

Bir işletmeci olarak ben anlayamadım . Görevliler haklısınız ama kanun böyle diyor.
Bana neden, ödediğim vergiyi hem ceza olarak kesiyorlar hemde bugüne kadar faizini işletiyorlar anlamadım.
(Not dönemsellik ilkesi gereği , 2011 kasımda yapmam gereken ödemeyi 2012 şubatta yapmışım, bunun cezası olabilir ama ne den bugüne kadar faiz ödeyeceğim lütfen yardım.)