Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 6736 matrah artırım

Yeni Üye
    Nereden
    mali müşavir

6736 matrah artırım

Merhabalar,

Eski bir mükellefime 17.10.2016 tarihinde 2011 yılı için defter belge isteme yazısı geliyor.
    Mükellefim vergi müfettişi ile telefonda görüşüyor, vergi müfettişi matrahınızı artırın diyor.
    Mükellefim beni arıyor, ne kadar öderim, belki incelensem bu kadar ödemem, bilemiyorum, yapsam mı, yapmasam mı diye düşünürken...
    Son gün beni arıyor en iyisi matrahımızı arttıralım diyor...
    Ancak geçen gün elinde bir zarf ile bana geldi... Vergi müfettişi evraklarını teslim etmediği için tüm indirilecek KDV yi yok saymış ve
    3 katı ceza kesmiş... raporu düzenleyip vergi dairesine göndermiş... Raporun hazırlanış tarihi de 29.11.2016...

Dava açsak kazanır mıyız?...

e) Kanunun matrah ve vergi artırımına ilişkin hükümlerinden yararlanmak için mükelleflerce 31 Ekim 2016 tarihine kadar (bu tarih dahil) başvuruda bulunulabileceğinden, mükelleflerin bu tarihe kadar matrah ve vergi artırımında bulunması hâlinde, artırımda bulunulan yıllar ve vergi türleri ile ilgili olarak Kanunun yayımı tarihinden sonra başlanılan vergi incelemeleri ve takdir işlemlerine devam edilmeyeceği tabiidir.

Sanki bu madde işimize yarar gibi duruyor ama 6736 sayılı kanun Resmi Gazete yayınında bu maddeyi bulamadım... Fikrinizi almak istedim...

Teşekkür ederim...

Müdavim Üye
    Matrah artırımını hem gelir ( veya kurumlar ) hem de KDV yönünden mi yaptınız. Her vergi türünden yaptınız ise cezadan kurtulursunuz Muhtemelen KDV yönünden yapmamış olabilir misiniz? Ceza bu nedenle gelmiş olabilir mi?

Yeni Üye
    Nereden
    mali müşavir
    Her ikisinden de yaptım...
    Bu arada İSMMMO da danışmanlara sorulan sorulara baktım az önce...
    Aynı durumla karşılaşan bir meslektaşımızın sorusuna " Yapacak bir şey yok..." diye cevap verilmiş...

Müdavim Üye
    selamlar..
    2014 yılı için Kurumlar ve Katma değer vergisi MATRAH ARTIŞI halen yapabilir myiiz.?

Müdavim Üye
    Alıntı CHOPPER35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    selamlar..
    2014 yılı için Kurumlar ve Katma değer vergisi MATRAH ARTIŞI halen yapabilir myiiz.?
    yapamazsınız.

Müdavim Üye
    Sayın abraham, buradaki hata zamanında matrah artırımı yapılmamış olmasından kaynaklanıyor. Mükellefiniz sizi oyalamış. Sizde haliyle iş yoğunluğundan veya başka sebeplerden ötürü aklınıza gelmemiş. Sonuçta mükellefinizin çok büyük hatasından dolayı böyle bir durumla karşılaşmışsınız.

17.10.2016 tarihinde yazı gönderilmiş. Zaman ve süresi içinde 15 gün içinde belgeleri vermeniz gerekirdi. Sanıyorum siz 31.10.2016 tarihinden sonra matrah artırımına gittiniz. Yoksa bu cezayı yazamaz. Çünkü sizin 6376 sayılı kanundan dolayı kazanılmış bir hakkınız var. Acaba ne zaman matrah artırımına gittiniz?